A várandósság során a kismamáknál leggyakrabban felmerülő probléma, hogy milyen gyógyszereket szedhetnek, ha panaszaik vannak (fáj a fejük vagy ég a gyomruk) vagy betegek lesznek (például megfázás, influenza). A gyógyszerszedés ugyanis igencsak korlátozott ebben az időszakban – különösen az első trimeszterben –, és az esetleges fejlődési rendellenességet vagy magzati ártalmat okozó hatása miatt sok készítmény használata egyáltalán nem is javasolt.
Ezért is rendkívül fontos, hogy a babavárás idején féltett kincsként óvjuk egészségünket, és testi-lelki egyensúlyunk fenntartásához immunrendszerünk megfelelően tegye a dolgát.
A vas az immunrendszered működéséhez is nélkülözhetetlen
Az immunrendszer gondoskodik szervezetünk védelméről a különféle baktériumok, gombák és vírusok ellen. Ezt a feladatot azonban csak akkor tudja ellátni, ha testünk számára elegendő mennyiségű és minőségű tápanyagot biztosítunk. Várandósok esetében tudjuk, hogy milyen fontos szerepe van például a folsavnak, a B-, C- és D-vitaminnak, de nem szabad megfeledkeznünk a mikrotápanyagokról, így a vasról sem, amelyek szintén jelentős szerepet kapnak a megfelelő immunválasz kialakításában. Vizsgálatok is alátámasztották, hogy a várandósság során az immunrendszer működésében és abban, hogy a terhesség zavartalan legyen, a kiegyensúlyozott étrendnek, sőt a harmonikus pszichés állapotnak is óriási jelentősége van. Ez utóbbihoz pedig szintén nagymértékben hozzájárul a vas.
De mi mindenhez kell még ez az ásványi anyag?
Arról már sokszor esett szó, hogy vasraktáraink feltöltöttségéről várandósságunk idején is gondoskodnunk kell, hiszen ez az esszenciális mikroelem felel azért, hogy valamennyi szövetünk és szervünk elegendő oxigénhez jusson. A vas a vérképzés mellett rengeteg élettani folyamatban játszik szerepet, és a magzat növekedéséhez, idegrendszerének fejlődéséhez is nélkülözhetetlen.
Biológiaórán tanultuk, hogy kevesebbszer fogunk megbetegedni, továbbá a betegségeket is könnyebben és gyorsabban vészeljük át, ha megfelelően működik az immunrendszerünk. Nézzük most meg, mi történik, ha a babavárás idején hiányt szenvedünk a vasból!
A vashiány okozta megbetegedések
Ha a várandós kismama nem jut elegendő vashoz, akkor vashiányos vérszegénység alakulhat ki. Ilyenkor elsősorban a folyamatos mentális és fizikális kimerültség érzése hívja fel a figyelmet a problémára, a laboreredményekben a gyulladásos paraméterek eltérést mutathatnak, továbbá a kismama fogékonyabbá válhat különféle betegségekre és fertőzésekre, és hosszabb lesz a felépülés és a regeneráció is.
A súlyos vagy kezeletlen vashiányos vérszegénység emelheti a szívet vagy a tüdőt érintő szövődmények kialakulásának kockázatát, és nagyobb lehet a szülés előtti és utáni szövődmények rizikója is.
Vaspótlás a várandósság alatt
Láthattuk, hogy az erős immunrendszerhez vasra is szüksége lesz a szervezetünknek, ám a várandósvitaminok sajnos nem tartalmaznak elegendő mennyiséget ebből a mikrotápanyagból. Minden kismamának szüksége van tehát a vas pótlására a terhesvitamin szedése mellett is!
Ehhez azonban olyan vaspótló készítményt kell választanunk, amely jól hasznosuló formában tartalmaz elegendő mennyiségű elemi vasat, biztonságos, kényelmesen használható, és szedése kevesebb mellékhatással jár.
Figyeljünk azonban arra, hogy egyes betegségek (fertőzések, gyulladások) idején csökken a vasfelszívódás, így ilyenkor nem érdemes vasat szednünk, ám a gyógyulást követőn feltétlenül folytassuk a pótlását.