A hCG-t, vagyis a humán choriogonadotropin hormont először az embrió, majd a méhlepény termeli a terhesség során. Terhességi hormonként is szoktak rá hivatkozni, mert egyedülálló szerepe van a terhesség támogatásában, és ez az a hormon, amit az otthoni terhességi tesztek ki tudnak mutatni a vizeletből.
Miután a megtermékenyített petesejt a petevezetéken át a méhbe jut, beágyazódik a méh falába, ami elindítja a méhlepény kialakulását. A méhlepény elkezdi termelni a hCG-t, és felszabadítani a hormont a vérben és a vizeletben.
A hCG a fogantatás után 10-11 nappal már megtalálható a vérben, és valamivel később a vizeletben is. A hCG-szintje az első trimeszter végén a legmagasabb. A terhesség korai szakaszában a hCG-szint alacsony, de hamarosan emelkedni kezd és kétnaponta megduplázódik a mennyisége. A 7-12. terhességi hét között a legnagyobb a mennyisége a szervezetben, majd a hormon szintje a második trimeszter elejére visszaesik.
Mi a szerepe ennek a hormonnak?
Miután a méhlepény elkezdi termelni a hCG-hormont, ez váltja ki a több ösztrogén és progeszteron hormon termelődését a szervezetben. A hCG-vel együtt ezek a hormonok segítenek megvastagítani a méhnyálkahártyát, jeleznek a szervezetnek, hogy állítsa le a menstruációt, és a három hormon megfelelő egyensúlya támogatja a terhességet, a növekvő babát.
Mikor érdemes tesztelni?
A hCG hormon van az otthoni terhességi teszttel van, hogy kimutatható már azelőtt, hogy kimaradna a menstruáció, míg másnál ilyenkor még nem. A hormon szintje 48-72 óránként duplázódik meg, így nagyobb a valószínűsége a pontos eredménynek, ha azután végezzük el a tesztet, hogy már kimaradt a menstruáció.
Az időzítésnél érdemes figyelembe venni azt is, hogy a reggeli első vizeletben nagyobb a hCG hormon mennyisége – ekkor végezve nagyobb valószínűséggel lesz pontos a teszt.
(via my.clevelandclinic.org, via whattoexpect.com)