Baba

Már az első fogak kibújása előtt érdemes szoktatni a babát a szájápoláshoz

Mikortól szükséges elkezdeni a szájápolást a babáknál és mi ennek a módja? Hogyan változik ez, amikor már kibújtak a tejfogak? A legkisebbek szájápolásáról, fogápolásáról kérdeztük Horváth Hanna dentálhigiénikust.
2023. November 24.
(Kép forrása: Getty Images)

A szájápolás fontosságáról a legkisebbek esetében sem szabad megfeledkezni: a kisbabáknál ezt már az első tejfogak előbújása előtt érdemes elkezdeni, ahogy azt megtudtuk Horváth Hannától. „A baba szájában már ekkor is lerakódik baktérium, lepedék a nyelvére, ínyére, ezért érdemes bevezetni a szájápolást a rutinba” – mondta el a dentálhigiénikus szakember, aki szerint ez abból a szempontból is hasznos, hogy a kisbaba hozzászokjon a fogápoláshoz, és egyszerűbb legyen a későbbiekben, amikor már fogkefét használunk a szájában.

Erre a célra léteznek nagyon jó eszközök, kendők, bababarát termékek, amikkel könnyebben, játékosan lehet hozzászoktatni a kicsiket a szájápoláshoz. Ezekkel csak egyszerűen át kell törölni a baba nyálkahártyáját. A szakember szerint a reggeli és esti áttörlés elegendő, ahogy a későbbiekben is bevezetjük majd a napi kétszeri fogmosást.

Amikor pedig már megkezdődik a fogzás, át lehet váltani speciálisan erre a célra való, puha, nagyobb műanyag sörtéjű babafogkefére.

„Amikor kibújtak a tejfogak, akkor én ajánlani szoktam már a rendes fogkefét – amit ekkor még természetesen szülői segítséggel tud használni a gyermek. Ebből van az egészen pici gyerekeknek készültektől a nagyobbaknak való fogkefékig. A fogkrémek esetében nagyon fontos, hogy amíg a gyerekek nem tudják kiköpni, addig mindenképpen fluoridmenteset használjunk belőle” – hívta fel rá a figyelmet Horváth Hanna.

A fogmosással kapcsolatban a dentálhigiénikus azt tanácsolta, hogy ezt végezzük a gyermekkel együtt, hogy jó példa legyen a számára. Ha látja, hogy a szülei is megmossák a fogaikat reggel és este – amikor az sajátját is –, és amikor már kicsit nagyobb, akkor együtt mosnak fogat, azzal is sokkal jobban rögzül ez a szokás. De ezt segítheti a játékos fogmosás is, az, ha például a kicsi gyakorolhat egy játékbabán vagy egy plüssfigurán.

Az első fogászati vizsgálatra idejéről is beszéltünk a szakemberrel, amit szerinte jobb már akkor megtenni, amikor még nincsen probléma, hogy ne egy trauma legyen az első tapasztalat. Ilyenkor találkozik a kicsi a fogorvossal, szokja a környezetet, megismerkedik a rendelővel, a fogorvosi székkel, megmutatják neki az eszközöket, a tükröt és a lámpát, amikkel belenéznek a szájába. A későbbiekre nézve pedig ez is segíthet megtartania azt a szokást, hogy rendszeresen járjon fogorvosi vizsgálatra.

Horváth Hannát kérdeztük arról is, hogy vannak-e olyan tévhitek, amikkel gyakrabban találkozik a munkája során. „Sokan azt gondolják, hogy a tejfog szuvasodás nem tud annyira fájni, mint a maradó fog szuvasodása. Sajnos ez nem így van, egy lyukas tejfog is tud akkora fájdalmat okozni a gyerekeknek. Ezért is fontos a kicsiknél is a megfelelő szájápolás, vigyázni kell a tejfogakra is” – mondta.

A fogszuvasodás a szakember szerint már akár 4-5-6 éves korban is jelentkezhet, és hozzájárulhat például, ha az esti fogmosás nincsen bevezetve a gyermeknél, vagy ha esetleg kiskorban lefekvés előtt, fogmosás után rendszeresen cukros üdítőt, gyümölcslét fogyaszt.

Horváth Hannával a hétvégén, november 24-e és 26-a között megrendezésre kerülő BabaMama Expón személyesen is találkozhattok majd: a szakember a rendezvény szombati napján tart előadást a babaszájápolásról.