Békával is végeztek terhességi tesztet
Ma már otthoni körülmények között és szinte 100 százalékos biztonsággal bárki megállapíthatja, hogy terhes-e vagy sem: elég rápisilni egy tesztcsíkra, hogy megtudjuk bekövetkezett-e a terhesség. Ez azonban nem mindig volt így, a 20-as, 30-as években naponta kétszer injekciózták a nők vizeletét rágcsálókba, hogy aztán felboncolják őket és megnézzék, hogy a vizelet hatására megváltozott-e a petefészkük. Ez a teszt, ami az Aschheim-Zondek- vagy “A-Z”névre hallgatott pontatlan volt, hosszadalmas és költséges is, nem beszélve a rágcsálók életéről. De nem volt más lehetőség a terhesség kimutatására- írja az Index.
A 30-as években a brit Lancelot Hogben biológus kutatásai alapján rájött arra, hogy a dél-afrikai karmosbékák nagyon érzékenyen reagálnak a hormonokra. 1937-ben Hogben és Francis Albert Eley Crew 1500 karmosbékát hozott be Dél-Afrikából és két év múlva már tudták azt is, hogyan használják őket terhességi tesztként.
Ha egy várandós nő vizeletét egy nőstény béka hátába injekciózták, az 12-24 órán belül elkezdett petéket rakni. A békateszt több szempontból is győzött a korábbi rágcsálós-teszt fölött: elég volt egyszer injekciózni a békát, majdnem száz százalékosan biztos eredményt hozott, nem kellett megölni az állatot, gyorsan megvolt a teszt eredménye, nem kellett rá napokat várni, egy békát több tesztre is fel lehetett használni.
A békás teszt egészen az 1960-as évekig népszerű volt.
Kapcsolódó cikkeink:
– Terhességi teszt: csíkok, napok, időpontok
– Hogyan alkalmazzuk a terhességi tesztet?
Forrás: Index.hu