Kamasz

„Nem gondoltam, hogy ennyi idős korban is előfordulhat”

Általában változókori panaszként ismerhetjük, pedig a hüvelyszárazság bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként egészen fiatal korban is okozhat kínzó tüneteket.
2024. Március 05.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

A hétköznapi tevékenységek során is kellemetlenül égő, viszkető, diszkomfortérzettel járó hüvelyszárazságot a legtöbben a menopauzával járó hormonváltozások során szokták először megtapasztalni. Az ösztrogénszint természetes csökkenése mellett azonban más is kiválthatja, akár már egészen fiatal korban. Mivel erről jóval ritkábban esik szó, ezért a 13 éves Lilinél sem gondolták, hogy ezzel a problémával állnak szemben.

A tünetek nem mindig egyértelműek

„Szerencsére nagyon szoros kapcsolatunk van a lányommal, aki pontosan tudja, hogy bármilyen kérdéssel bizalommal fordulhat hozzám. Akár még olyanokkal is, amelyekről sokszor a felnőttek sem szeretnek beszélni” – mondta el a gyermekét egyedül nevelő Annamária, akihez a lánya egyik este szokatlan problémával fordult.

Lili tünetei kezdetben alig észrevehetőek voltak: enyhe kényelmetlen érzést tapasztalt a hüvelyében, amit nehezen tudott meghatározni, és amihez idővel viszketés és kisebb fájdalom is társult. Amikor azonban a megmagyarázhatatlannak tűnő diszkomfortérzet egyre gyakrabban és erőteljesebben jelentkezett, tanácsot kért az édesanyjától, aki először valamilyen hüvelyfertőzésre gyanakodott.

Mivel Lili gyakran jár úszni a barátnőivel, ezért arra gondoltam, hogy talán azzal lehet összefüggésben. Tudom, hogy a vízben található fertőtlenítőszerek okozhatnak ilyen jellegű problémát, ahogy nálam is előfordult már több alkalommal. De mivel nem tudtuk pontosan, hogy milyen fertőzéssel állunk szemben, inkább nőgyógyászhoz fordultunk. Bár Lili tartott a vizsgálattól, de egy tizenéves lánynak nem mertem ötletszerűen vény nélkül kapható gomba- vagy baktériumellenes készítményt adni, valamit viszont muszáj volt kezdeni a helyzettel.

Kivizsgálásra volt szükség

Mivel a lánya korábban még nem járt ilyen vizsgálaton, Annamária a rendelőbe is elkísérte. A szakorvos a biztonság kedvéért hüvelykenetet vett tőle, de már ekkor valószínűsítette, hogy esetében nem kórokozó okozza a problémát, hanem hüvelyszárazság.

„Nem gondoltam, hogy ennyi idős korban is előfordulhat, de az orvos elmondta, hogy például élsportolóknál vagy szigorú fogyókúra mellett fiatalkorban sem számít ritka jelenségnek. Azonban Lilinél egyikről sem volt szó. Ekkor megkérdezte az orvos, hogy szed-e a lányom rendszeresen valamilyen gyógyszert. Mivel Lili az év nagyobb részében erős szénanáthával küzd, ezért napi szinten szed antihisztamin-tartalmú orvosságot.”

Annamária és a lánya ekkor hallottak először arról, hogy az antihisztaminok – sok más gyógyszer mellett – mellékhatásként hüvelyszárazságot okozhatnak. Amíg Lili laboreredményére vártak, felkeresték az allergológus szakorvosukat, aki megerősítette a nőgyógyász által elmondottakat. Felírt egy más hatóanyag-tartalmú gyógyszert, valamint immunterápiát javasolt az allergia kezelésére, ami esélyt adhat arra, hogy a fiatal lány idővel elhagyhassa az antihisztaminok használatát.

Tartós megoldás

„Rövidesen megérkezett Lili nőgyógyászati kenetvizsgálatának eredménye is, ami semmilyen kórokozót nem igazolt, ezért egyedül a hüvelyszárazság tüneteinek kezelésére volt szükség. Ehhez patikában vény nélkül kapható hüvelyhidratáló készítményt vásároltam a lányomnak” – mondta el Annamária.

A hüvelyszárazságra alkalmazható, hormonmentes készítmények természetes alapú hatóanyagai – mint például a hialuronsav, tejsav, gyógynövény kivonatok, ápoló olajok – nemcsak a változókorban nyújtanak segítséget, hanem életkortól függetlenül azok számára is, akik antihisztaminok, fogamzásgátlók, nyugatók, szív- és érrendszeri betegségekre, magas vérnyomásra, valamint például az endometriózis és a daganatos betegségek kezelésére felírt gyógyszerek mellékhatásaként tapasztalják meg a hüvelyszárazság kellemetlen tüneteit.