Miért ödémásodnak a kismamák?
A terhesség során a szervezet több vért és folyadékot termel, hogy segítse a magzat fejlődését. A növekvő baba és méh nyomást gyakorol a keringési és nyirokrendszerre, amelyek szintén hozzájárulnak a végtagok duzzanatához. Általában a második és a harmadik trimeszterben gyakoribb a vizesedés. Az ödémásodás kockázatát növeli:
- hosszú ideig tartó állás (pl. állómunka)
- huzamosabb ideig tartó aktív tevékenység
- meleg időjárás
- magas sóbevitel
- alacsony káliumszint
- túlzott koffeinbevitel
Az alsó végtagok ödémásodása azonban szinte általános tünet a terhesség során.
Mi segíthet a vizesedésen?
Az alábbi praktikák és életmód csökkenthetik az ödémásodást:
- bő folyadékbevitel
- gyakori pozícióváltás,
- pihenés
- kompressziós harisnya
- csökkent sóbevitel
Amikor a vizesedés mást jelez
Preeklampszia
Ha az arc is puffad, súlyosbodik a kezek és a lábak duzzanata, ha az ujjat a bőrbe nyomva néhány másodpercig megmarad ennek a helye, vagy a lábak elszíneződnek, mindenképpen érdemes egyeztetni orvossal, mert terhességi magas vérnyomás, preeklampszia tünete is lehet.
Vérrög
A mélyvénás trombózist az erekben kialakuló vérrögök okozzák, tünetei a fájdalom, a bőrpír, a bőrfelület melegsége, a testrész körfogatának megnövekedése. Jellegzetes tünet, hogy az egyik láb jobban duzzad, mint a másik. Haladéktalanul orvoshoz kell fordulni ilyen esetben.
Gyulladásos bőrbetegség
A gyulladásos bőrbetegség duzzanattal is járhat. Tünetei lehetnek a láz, a fájdalom és a hólyagosodás. Ebben az esetben is orvoshoz kell fordulni.
Ha a vizesedés szédüléssel, nehézlégzéssel, lázzal, hasi fájdalommal, valamint az arc puffadásával jár, mindenképpen orvossal kell konzultálni.