Gyerek

Öt történetmesélős játék a gyerekekkel

Mesemondós, történetmesélős játékokat hoztunk, amikkel remekül fejlődik a képzelőerő.
2024. Április 25.
(Kép forrása: Getty Images)

A kreatív játékok közül gyakran megfeledkezünk a történetmesélős, mesemondós elfoglaltságokról. Pedig ezek is remekül fejlesztik a képzelőerőt, a kreatív gondolkodást, a szókincset, a kommunikációs és a hallgatási készségeket és az íráskészséget is. Néhány ilyen játékot mutatunk!

Mesélős kavicsok

Az ovis gyerekekkel is szuper játék a mesélő kavicsos történetmesélés, amihez még magának a játékhoz használt eszközöknek az elkészítése is egy közös kreatív elfoglaltság. Gyűjtsetek kisebb kavicsokat, majd alapos megtisztítás után rajzoljatok vagy fessetek rájuk különféle mintákat, ábrákat. Készíthettek akár tematikus kupacokat is, nyár, állatok, ünnepek és hasonlók témában, de természetesen teljesen vegyesen is. Amikor készen vannak a kavicsok, tegyétek egy zsákba. Ebből húzzon az első mesélő több darabot, majd mondjon egy történetet úgy, hogy beleveszi ezeket a képeket. A kavicsokat ki lehet húzni egyszerre, és meghatározott vagy véletlen sorrendben is bele lehet venni a mesébe ezeket, de akár úgy is játszhattok, hogy mindig csak egy új követ húztok egy-egy ponton. És persze együtt is szőhetitek a történetet – nincsenek túl kötött szabályok.

Főhős és szituációk

Ezt a játékot játsszátok legalább hárman. Válasszátok ki az első mesélőt, majd a többiek mind találjanak ki egy-egy szituációt, aminek majd szerepelnie kell a történetben, és két-két tulajdonságot, ami a főhőst jellemzi. Ezekben engedjétek el a fantáziátokat, és válasszatok akár olyanokat, mint hogy „a háziállata egy sárkány”, vagy „ha beszél, mindig csak három szót mondhat egyszerre”, és hasonlók. Ezután a mesélőnek ezeket mind bele kell vennie a történetbe.

Rajzoljatok egy mesét

Ez egy kicsit fordított illusztrációs játék. Vegyetek magatok elé egy nagy lapot, majd rajzoljátok meg a mesétek karaktereit. Kezdjétek el mesélni a történetet, és közben rajzoljatok le akadályokat, célokat, további karaktereket, problémás helyzeteket és megoldást, tanulságot, végkifejletet, és ezeket vegyétek bele mind a történetbe. Akár úgy is játszhatjátok, hogy mindig az egyikőtök rajzol le valamit, azt a másik beleszővi a történetbe, majd ő rajzol, és így tovább.

Bábos mese

Az ujjbábok vagy a hurkapálcára rögzített rajzolt bábfigurák segítségével remekül lehet történeteket mesélni, helyzeteket eljátszani, és a kisebbekkel is jól játszható így a játék. Ha gyakran előveszitek ezeket, akkor akár folytatásos történetet is kitalálhattok, vagy ugyanazoknak a szereplőknek a különböző kalandjait.

Instruáld a színészt

Ebben a játékban a mesélő olyan, mint egy dramaturg és rendező egyben. Neki kell elmondania egy történetet, és a másik vagy a többi játékosnak el kell ezt játszani/játszaniuk, szituációról-szituációra, miközben a mesemondó mesél.

(Források: readbrightly.com, splashlearn.com)