Gyerek

Évente világszerte több mint 300 millió gyerek válik online abúzus áldozatává

Egy kutatás szerint tavaly a gyerekek 12 százaléka vált online szexuális zaklatás, kizsákmányolás, illetve visszaélés áldozatává.
2024. Május 27.
gyerek laptop
Kép: Getty Images

Évente több mint háromszázmillió gyereket ér szexuális abúzus és kizsákmányolás az online térben az Edinburgh-i Egyetemen működő, Childlight nevű, a gyerekek szexuális kizsákmányolását vizsgáló intézet tanulmánya szerint.

A tanulmány szerint, világszerte a gyerekek több mint 12 százalékát érte az online térben szexuális jellegű megkeresés, illetve felhívás ilyen jellegű beszélgetésre felnőttek vagy más fiatalok részéről.

Az Edinburgh-i Egyetem kutatása szerint az Egyesült Államok különösen nagy kockázatú területnek számít. Az egyetem Childlight nevű kezdeményezése – amelynek célja a gyermekbántalmazás elterjedtségének megértése – egy új globális indexet is tartalmaz, amely szerint az Egyesült Államokban minden kilencedik férfi, közel 14 millió személy, elismerte, hogy valamikor online bűncselekményt követett el gyermekek ellen. Az Egyesült Királyságban 7 százalék ez az arány, más országok adatait nem közölték. A kutatásból az is kiderült, hogy sok férfi elismerte, hogy képes lenne akár szexuális bűncselekményt elkövetni gyermekek ellen, ha úgy gondolná, hogy az titokban maradna.

A Childlight vezérigazgatója, Paul Stanfield a The Guardiannak elmondta: „Ez egy olyan globális egészségügyi járvány, amely túl sokáig rejtve maradt. Minden országban előfordul, exponenciálisan növekszik, és globális választ igényel. Sürgősen cselekednünk kell, és közegészségügyi problémaként kell kezelnünk, amelyet meg lehet előzni. A gyerekek nem várhatnak.”

Stephen Kavanagh, az Interpol ügyvezető igazgatója szerint a hagyományos bűnüldözési módszerek nehezen tudnak lépést tartani. „Sokkal többet kell tennünk együtt globális szinten, beleértve a speciális nyomozók képzését, a jobb adatmegosztást és felszerelést, hogy hatékonyan küzdhessünk ez ellen a világjárvány ellen és a károk ellen, amelyeket világszerte több millió fiatalnak okoz.”

Grace Tame, gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések túlélője, aki megalapította a Grace Tame Alapítványt, azt mondta a lapnak, hogy egy központosított globális kutatási adatbázis elengedhetetlen a gyermekek védelméhez.

 

(The Guardian)