Már a kezdetektől különösen fontos, hogy gyermekedet a helyes sófogyasztásra neveld, hiszen az első évek táplálkozása nagymértékben befolyásolja későbbi étkezési szokásait. Sajnos hazánkban elrettentőek a statisztikák: a Magyar Gyermekorvosok Társaságának 2009. tavaszi kutatásából kiderült ugyanis, hogy az 1-3 éves gyerekek az ajánlott 500 mg nátriummennyiség többszörösét fogyasztják el naponta. Ennek egyik fő oka az, hogy egyéves kortól a kicsik ugyanazokat az ételeket fogyasztják, mint szüleik, holott ebben az időszakban a még fejlődő szervezet igényeihez mérten kellene összeállítani az étkezéseket.
Miért káros a túl sok só?
A túlzott sóbevitel károsíthatja a kisgyermekek még fejletlen veséjét, és rossz hatással van vérnyomásukra is. A magas sóbevitel a vérnyomásemelő hatástól függetlenül is növeli az agyvérzés, a vesebetegség és a bal kamrai izomtömeg-vastagodás (hipertrófia) kockázatát.
Az Európai Bizottság kezdeményezésére hazánk is csatlakozott az EU sócsökkentő keretprogramjához, melynek lényege, hogy a tagállamokban minél több élelmiszer sótartalmát csökkentsék.
Hazánkban a felnőtt lakosság körében végzett felmérések szerint 2,5 millió embert érint a magasvérnyomás-betegség. Ezért fontos, hogy már egészen fiatal korban tudatosan sózd gyermeked ételeit, illetve szülőként olyan alapanyagokat válassz, melyek konyhasót nem, vagy csupán csökkentett mértékben tartalmaznak. Figyelned kell arra is, hogy a baba nem kis felnőtt, hiszen szervezete nehezebben birkózik meg a nagyoknak szánt “sódömpinggel”.
A só és az élelmiszerek
Jelenleg a lakosság sóbevitelének 77 százaléka feldolgozott élelmiszerekből, nem pedig a hozzáadott sóból ered. Ezért érdemes már a vásárlásnál is figyelni arra, mi kerül a kosárba. Az alapvető élelmiszereink közt kiemelten magas sótartalmúak közé soroljuk a kenyereket, a pékárukat, a sajtokat, a juhtúrót, a húskészítményeket, a füstölt húsokat, a fűszerkeverékeket és félkész ételeket, illetve a sós süteményeket és a rágcsálnivalókat is.
Számolj, mielőtt enni adsz neki!
Az élelmiszerek sótartalmát úgy számolhatod ki, hogy a címkéjükön található nátriumtartalmat megszorzod 2,5-del. A konyhasó napi ajánlott fogyasztási mennyisége gyerekeknek 1,2 g, felnőtteknek pedig 5 g.
A gyermekek számára készült élelmiszerek nátriumtartalma szabályozott, ezért azokat fogyaszthatják naponta többször is. A kicsik számára túl sós tejtermékek helyett érdemes tejalapú gyermekitalt adni, hiszen amellett, hogy minden tápanyagot (növekedéshez szükséges fehérjék, vas, kalcium, magnézium stb.) optimális mennyiségben tartalmaznak, a nátriumból is elegendő mennyiség van bennük.
Hogyan csökkentheted gyermeked sóbevitelét?
Ha sóról van szó, akkor a kevés is árthat. Mivel az élelmiszerek önmagukban is tartalmazzák a szervezetünk működéséhez szükséges nátriumot, ezért alapvetően semmilyen életkorban nem lenne szükségünk arra, hogy sózzuk ételeinket. A kisgyermekek étrendjét készítsd még nagyobb körültekintéssel, mint a felnőttekét, hiszen az ő esetükben is igaz, hogy só nélkül is lehet finom az étel. Fontold meg az alábbi tanácsokat!
Forrás: Kisbögre és Tudomány Hírlevél, 2010 szeptembere
Kapcsolódó cikkeink: