A fogamzás egyik kulcsmozzanata, amikor a megtermékenyített petesejtnek megtapad a méh falában. Ez úgy zajlik, hogy egyes magzati sejtek, melyeket trofoblaszt sejteknek nevezünk, beágyazódnak a méh belső felszínébe, kialakítják a méhlepényt. Az ismétlődő vetéléseket, a préeklampsziát (terhességi magas vérnyomással is járó súlyos terhességi szövődmény) és a méhen belüli növekedéselmaradást feltehetően a trofoblaszt sejtek tökéletlen megtapadása okozza.
Az anyai sejtek (NK sejtek) és a magzati trofoblaszt sejtek közötti kapcsolat – különösen a magzati trofoblasztok felszínén levő HLA-C molekulák és az anyaméh NK sejtjeinek felszínén levő KIR molekulák – a kulcsai a lepény megtapadásának.
Moffett laboratóriumnak korábbi eredményei szerint a HLA-C és az anyai KIR molekulák bizonyos kombinációi növelik a préeklampszia valószínűségét. A kutatók azt tapasztalták, hogy nemcsak a préeklampszia, hanem a vetélés és növekedési elmaradás is összefügg e molekulák együttes előfordulásával. Sőt olyan HLA-C és KIR kombinációkat is feltérképeztek, melyek védő tényezőt jelentenek ezekkel a terhességi szövődményekkel szemben.
Az eredményekről a Journal of Clinical Investigationban számoltak be.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Medipress