Baba

4 nyári tevékenység, amit a sürgősségin dolgozó orvosok nem engednek meg a saját gyerekeiknek

Ha valaki, hát a gyerek sürgősségin dolgozó orvos biztos tudja, melyek a legveszélyesebb nyári tevékenységek.
2024. Július 29.

Nyáron, amikor sokat vannak a gyerekek a szabadban, különösen a kicsikkel, időnként balesetek és sérülések is előfordulhatnak. Sok ilyen baleset – hála az égnek – kisebb jelentőségű, de vannak olyanok is, amelyek elég súlyosak lehetnek.

kislány

Kép: Getty Images

A HuffPost megkérdezett néhány sürgősségin dolgozó orvost, hogy mely nyári tevékenységekben nem szeretnék, ha a saját gyerekeik részt vennének. Íme, ezeket mondták.

Víz – gondos felügyelet nélkül

A Centers for Disease Control and Prevention szerint a vízbe fulladás az 1-4 éves gyerekek vezető halálozási oka, az 5-14 éves gyerekek esetében pedig a második vezető baleseti halálozási ok. Még ha a fulladás nem is halálos kimenetelű, akkor is súlyos egészségügyi következményekkel járhat, például agykárosodással vagy maradandó fogyatékossággal. Így érthető, hogy a sürgősségi orvosok különösen éberek, amikor a gyerekek és a vízbiztonságról van szó.

„Soha nem engedem a gyerekeimet egyedül medencébe vagy bármilyen vízbe” – mondta a HuffPostnak Dr. Nkeiru Orajiaka, egy sürgősségi gyermekorvos az ohiói Columbusban. “A fulladás másodperceken belül bekövetkezhet, és a gyerekeknek soha nem szabad egyedül úszniuk, mert megfulladhatnak.” Dr. Orajiaka  hozzáteszi, hogy mindig legyen valaki, aki ott van velük, még az  otthoni medencénél is.

Mindig legyen az úszni nem tudó gyereken úszógumi, karúszó, akkor is, ha csak karnyústásnyira a felnőttektől megy be a vízbe.  Amikor már tudnak úszni a gyerekek, akkor se menjenek be egyedül a vízbe, mert nem valószínű, hogy vészhelyzetben megőrzik a hidegvérüket.

Biciklizés – sisak nélkül

Jessica Singh volt sürgősségi orvos rámutatott egy 2018-as tanulmányra, amely szerint 2006 és 2015 között becslések szerint 2,2 millió 5 és 17 év közötti gyermeket kezeltek az amerikai sürgősségi osztályokon kerékpárral kapcsolatos sérülések miatt. Ez naponta átlagosan több mint 600 sérülést jelent. „Ezek közül a fejsérülések a legveszélyesebbek, a gyermekek kerékpáros baleseteivel kapcsolatos halálesetek mintegy 60%-át teszik ki” – mondta a HuffPostnak.

Singh szerint a sérüléseket okozhatja a kerékpárról való leesés, vagy egy autóval való ütközés. Tekintettel a kerékpárral kapcsolatos sérülések magas előfordulási gyakoriságára, a bukósisak viselése – és annak helyes viselése – gyermekek és felnőttek számára egyaránt alapvető fontosságú. „Kutatások kimutatták, hogy a bukósisak minden korosztály számára csökkenti a fej-, agy- és arcsérülések kockázatát” – mondta Singh.

A sisaknak megfelelően kell illeszkednie ahhoz, hogy megvédje gyermekét. A CDC szerint ez azt jelenti, hogy a sisaknak “körös-körül szorosan kell illeszkednie”; a sisak elején lévő párna alsó részének egy-két ujjnyira kell lennie a gyerek szemöldöke felett; a sisak hátsó része nem érhet a gyerek nyakához; az állszíjnak pedig elég szorosnak kell lennie ahhoz, hogy az áll és a szíj között legfeljebb egy-két ujjnyi hely maradjon.

Egyedül a fűnyíró közelében

Évente 10 000 gyerek sérül meg fűnyíró által az USA-ban. Nem is gondolnánk, de számos veszélyt rejt, ha a kicsi találkozik a fűnyíróval. Alapvetően kerüljék el a gyerekek a fűnyírót, körülbelül 12 éves kortól használhatják az eszközt, de ez erősen gyerekfüggő is.

Kint játszani kánikulában

Világszerte újra és újra megdőlnek a melegrekordok. Ezért fontosabb, mint valaha, hogy tisztában legyünk a túlzott hőterhelés veszélyeivel – mondta Singh.

A magas hőmérsékletnek és páratartalomnak való hosszan tartó kitettség megfelelő folyadékpótlás nélkül a testhőmérséklet emelkedését okozhatja, ami hőséggel összefüggő megbetegedéshez vezethet. „A gyermekek, különösen a kisgyermekek kevésbé képesek a hőszabályozásra, és kevésbé tolerálják a hőt, mint a felnőttek” – mondta Singh.  Ezért a gyerekeknél nagyobb a kockázata a hőséggel kapcsolatos betegségeknek, mint például a napszúrás, a hőkimerülés és a hőguta. Életet veszélyeztető is lehet, úgyhogy ne engedjük ki a gyerekeket a kertbe, szabadba kánikulában.