Baba

6 mítosz és féligazság a baba biztonságáról

Mi az igazság néhány gyakori, a baba biztonságát illető mítosszal kapcsolatban?
2022. Október 14.
baba biztonságos alvás
Tévhitek a baba biztonságát illetően.

A családtól, a barátoktól vagy éppen a közösségi médiából is rengeteg tanács zúdul az újdonsült szülőkre, köztük a baba biztonságát illetően is, így nehéz lehet kiszűrni, hogy valójában mire érdemes figyelni. Következzen néhány gyakori tévhit a bababiztonság témájában, és az igazság ezekkel kapcsolatban.

Tévhit: Védi a babát a rácsvédő/ütközésvédő a kiságyban

Bár indokoltnak tűnhet, hogy a baba feje és a kiságy kemény fa korlátja közé tegyél valami puhát. De ahogy arra a The Bump felhívja a figyelmet, nincs bizonyíték arra, hogy a rácsvédő párnák megakadályozzák a sérüléseket. Sőt, életveszélyesként vannak jegyezve. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) és az Egyesült Államok Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottsága (CPSC) sikeresen szorgalmazta a csecsemők biztonságos alvásáról szóló törvényt, így gyakorlatilag törvény is tiltja az USA-ban a kiságy rácsvédők értékesítését, mert fulladásveszélyesek.

Tévhit: A borostyánlánc enyhíti a fogzási fájdalmat

A borostyánláncokat a közösségi médiában kezdték el népszerűsíteni olyan szülők, akik szerint állítólag csillapítják az erős fogzási fájdalmat. Sokan még azt is állítják a láncról, hogy borostyánkősavat tartalmaz, amely elősegíti a gyulladáscsökkentő tulajdonságokat. Dr. S. Amna Husain gyermekorvos azonban elmondta a portálnak, hogy ezek az állítások nem bizonyítottak. Ellenben akár nappal, akár éjszaka viselve a borostyánláncok erősen fulladásveszélyesek, ezért nem ajánlott a használatuk.

Tévhit: Az együttalvás a legjobb módja annak, hogy szemmel tartsd a babát

Az együttalvás kérdése nagyon vitatott téma, a kockázatai és az előnyei miatt. Egyes édesanyák esküsznek rá, a babával való megnövekedett kötődés miatt, és főként azért, mert így könnyebbé válik az éjszakai etetés. Az AAP azonban azt mondja, hogy az ágy megosztása a babával növeli a bölcsőhalál (SIDS) és a fulladás kockázatát, és különösen kerülendő a 3 hónaposnál fiatalabb babáknál. Azonban a szoba megosztása a babával nagyon ajánlott az első életévében, ez segíthet akár 50 százalékkal csökkenteni a SIDS kockázatát. A baba biztonságos alvását tekintve 1 éves koráig az ajánlás az, hogy a hátán aludjon, kiságyban, az alvófelülete legyen sík, szilárd, kemény, ne legyen betakarva, és a kiságyban ne legyenek takarók, párnák, játékok, illetve bármi egyéb holmi, mert ezek fulladásveszélyesek lehetnek.

Tévhit: Véletlenül se érj hozzá a baba fején a puha ponthoz

A baba fején a koponya még össze nem nőtt csontjai közötti hézagok eredménye a puha folt, a kutacs. A baba szívverésével együtt ez a terület is lüktet, ezért rendkívül sérülékenynek tűnhet, de valójában egy erős hártya védi. Természetesen megnyomni ezeket a pontokat nem szabad, és fokozottan vigyázni kell arra, hogy a baba ne üsse meg a fejét, de az teljesen rendben van, ha óvatosan hozzáérsz ehhez a területhez, például a fürdetés során, amikor megmosod a haját.

Tévhit: A téli kabátok és takarók extra kipárnázottságot és biztonságot nyújtanak a babának az autósülésben

Míg a szabadban kényelmesen és biztonságosan tartják a babát, addig ellentétes a hatásuk, ha az autósülésben a heveder alatt viseli ezeket. Jaime Friedman orvos elmondta a portálnak, hogy a vastag ruhák, kabátok és takarók miatt túl sok tér lesz a baba és a heveder között. Még ha szorosan illeszkedőre is húzod a babán a hevedert az autósülésben, ezeknek a puha anyagoknak egy esetleges ütközés során történő összenyomódása megkönnyíti a baba kicsúszását az ülésből, és a sérülését, ezért az autóban ne adj rá ilyen darabokat.

Tévhit: A bébikomp egy biztonságos eszköze annak, hogy a baba függetlenedjen

Ezzel az AAP olyannyira nem ért egyet, hogy valójában a bébikompok teljes betiltását szorgalmazzák. 2012-ben olyan tanulmányokra mutattak rá, amelyek azt sugallják, hogy a bébikompokat használó babák abnormális járást mutathatnak, amire képesek az önálló járásra. Sőt, a bébikompok veszélyes szituációkat is okozhatnak. A bébikomp balesetek 75 százalékáért a lépcső a felelős, míg az égési sérülések 2-5 százalékot tesznek ki.

Forrás: thebump.com

Nyitókép forrása: Getty Images