Baba

A 6 legégetőbb bababiztonsági kérdés a gyerekorvoshoz

Számtalan veszély leselkedik a gyerekekre, de mi azért vagyunk, hogy megvédjük őket.
2022. Október 09.
baba biztonság
Fotó: Getty

„Gyermekorvosként a munkám része az újdonsült szülők oktatása és felkészítése” – kezdődik a mother.ly cikke. Ettől még a szülőség folyamatos tanulás. A csecsemők egyfolytában meglepnek téged, de ha tudod, mire kell figyelni, és hogyan kell reagálni, akkor egészségesek és erősek lesznek. Íme, tíz bababiztonsági tipp.

Hogyan tarthatom biztonságban a babámat olyan hangos környezetben, mint például sportesemények, fesztiválok vagy tűzijátékok?

Sok szülő szívesen viszi magával a babáját különféle szórakoztató eseményekre. A hallásvédelem az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott biztonsági kockázat, pedig már csecsemőkorban el kellene kezdeni. Fektessetek be egy megbízható, babaméretű, zajszűrő fejhallgatóba, mielőtt hangos és zsúfolt eseményekre indultok!

Biztonságos, ha a babám hason alszik?

Amíg a baba nem tud megfordulni, és egyedül altatod, akkor a hason altatás – akár szunyókálás is, amikor a közelben vagy – növeli a hirtelen csecsemőhalál szindróma kockázatát. Még akkor is, ha már meg tud fordulni, tedd inkább a hátára, és hagyd, hogy magától forduljon meg, ha szeretne.

Az én babám MINDENBE belekóstol! Hogyan védhetem meg őt a mérgezéstől?

A bababiztosság az egyik legnehezebb dolog az újdonsült szülők számára. Mindig ott az aggodalom, hogy valamit figyelmen kívül hagytak. Ezért kulcsfontosságú, hogy minden mérgező dolgot elérhetetlen helyen tartsanak. Egyes csecsemőkön és kisgyermekeken még a zárható szekrények sem képesek kifogni! A mosószereket, tisztítószereket, mindenféle gyógyszert (kiegészítők, kenőcsök, receptek) és még a fogkrémeket is távol kell tartani tőlük.

Mire kell figyelni egy otthon bababiztosításakor – különösen, ha vízről (fürdőkádról) van szó?

Ha már a bababiztosságról beszélünk, ez jellemzően három fázisban történik: a baba érkezése előtt, amikor a baba elkezd mozogni a házban, és amikor elkezd kíváncsiskodni és kipróbálni dolgokat. Mielőtt a baba megérkezik, csökkentsétek a vízmelegítő hőmérsékletét, hogy elkerüljétek a forrázást! Amikor a baba elkezd kúszni vagy gurulni, fektessetek be olyan bababiztos termékekbe, mint a vakdugók, szekrényzárak, WC-zárak, puha védő a kád csapjára, és csúszásmentesítő szőnyeg az aljára. Amikor pedig a kicsi kíváncsiskodni kezd, ügyeljetek arra, hogy minden szintetikus anyag, vegyszer távol legyen tőle, rögzítsétek a könyvespolcokat a falhoz!

Hogyan óvhatom meg a babámat az érzelmi sérülésektől?

A csecsemők rugalmasak, tudják, hogy a szüleik szeretik őket, és kielégítik az igényeiket. Ahhoz, hogy biztonságban érezzék magukat és fejlődjön az érzelmi szabályozásuk, csupán arra van szükségük, hogy figyeljünk rájuk, és következetesen szeressük őket. A „tökéletes szülő” nem az, amire gyermekének szüksége van, és nem is lehetséges. Koncentrálj arra, hogy minden nap élvezd az együtt töltött időt vele, és minden rendben lesz.

Hogyan lehet a babám biztonságban a vízben?

A fulladás a véletlen halálozás leggyakoribb oka kisgyerekkorban (gyakoribb, mint a mérgezés)! A vízbiztonság kulcsa, hogy egy felnőtt mindig karnyújtásnyira legyen. A korai úszásoktatás 88%-kal csökkentheti ezt a kockázatot, ezért érdemes már egyéves kor körül elkezdeni.

Mivel a csecsemők kilenc hónapot töltöttek magzatvízben, langyos vízben lebegni pihentető számukra, és lehetővé teszi, hogy kísérletezzenek a motoros mozgásokkal. Így az úszástanulás is segít az izomerő növelésében.

Ahogy fejlődnek, a motoros mozgást kognitív feladatokkal párosítják, és az ismétlődő mozgások olyan idegpályákat hoznak létre, amelyek a tanulást is elősegítik.