Baba

5 dolog, amit nem tudtál az újszülöttek alvásáról

Az alvás lehet az egyik legnagyobb kérdés, amikor kisbabád lesz. Ahogy sokan hallják másoktól: állandó éjszakai ébredések, kiszámíthatatlanság. A babák egyszerűen nem úgy alszanak, mint mi. Íme, miért.
2022. Augusztus 01.
5 dolog, amit nem tudtál az újszülöttek alvásáról (fotó: Getty Images)

1. Néhány újszülött egész éjjel fent van, és egész nap alszik

Sok csecsemő úgy érkezik a világra, hogy a nappalok és az éjszakák teljesen felcserélődnek, mondja Charles Shubin, a baltimore-i Mercy Family Care gyermekgyógyászati igazgatója. Ezek a kis éjjeli baglyok nappal hosszabb ideig alszanak, és a holdfényes órákra tartogatják éberebb időszakukat.Egy olyan baba, aki éjjel óránként felébred, hogy egyen és igényelje a felnőtt szerető gondoskodását, egyre kimerültebb szülőket eredményez. “Ez nagy kihívás lehet a szülők számára, mert a testünk fiziológiailag nem arra van beállítva, hogy egész éjjel fent legyen” – mondja Shubin. “Ezért olyan nehéz a váltott műszak is.”Próbálj meg szundikálni a baba hosszabb alvási szakaszai alatt, és ne feledd, hogy a nappal/éjszaka felcserélése csak átmeneti jelenség. Ahogy a baba agya és központi idegrendszere érik, úgy lesznek hosszabbak az alvási ciklusai, és több alvásra kerül sor éjszaka. A legtöbb baba körülbelül egy hónap alatt alkalmazkodik a környezetéhez.Ezt a folyamatot azzal segítheted, ha éjszaka nyugodt, sötét környezetet teremtesz, nappal pedig hagyod, hogy besüssön a nap. “A nappali etetések során sokat beszélek a babámhoz, míg az éjszakai etetések nagyon csendesek, a lehető legkevesebb fény mellett” – mondja egy anyuka. “Ez segít neki abban, hogy rájöjjön, hogy mi a helyzet.” 

2. Az újszülött alvása rendszertelen és kiszámíthatatlan

Az első hetekben a csecsemő úgy szedheti össze az alvásórákat, mint egy téli szünetben hazatérő egyetemista. De itt a bökkenő: a legtöbb csecsemő élete első néhány hetében nem alszik két-négy óránál többet egyhuzamban, sem nappal, sem éjszaka.Az újszülöttek az első héten jellemzően napi 14-18 órát alszanak, egy hónapos korukra pedig 12-16 órát (mivel minden baba más, egyesek az átlagosnál jóval kevesebbet vagy jóval többet alszanak).Sajnos, még ha a babád egy alvásfaló is, akkor is előfordulhat, hogy iszonyú fáradt vagy. Egy nemrégiben végzett felmérés során a BabyCenter anyukáinak 71 százaléka árulta el, hogy az alváshiány a legnehezebb része a kezdeti időknek.Az energiahiányt a baba alvásának kiszámíthatatlanságára foghatod. “A 9 hetes kisbabám alvása annyira szórványos!” – mondja egy anyuka. “Néha van egy jó négyórás szakasz, míg máskor egy órán belül felébred.”Ezzel szemben egyes szülőket megdöbbenti, sőt megrémíti, hogy mennyit alszik a baba. “Az én 9 napos babám egész nap alszik, és csak öt percig van ébren” – mondja egy anyuka. “Aggódnom kellene?”Egyáltalán nem, mondja Scott Cohen, gyermekorvos. Szerinte normális, hogy egyes újszülöttek akár napi 20 órát is alszanak. Ha ez jellemzi a te babádat, akkor most örülj, mert ez a fázis nem tart sokáig.

3. Az újszülötteknek nincs szükségük nyugalomra és csendre az alváshoz

Ne érezd úgy, hogy suttognod vagy halkan lábujjhegyen kell lépkedned az alvó újszülött körül. “A legtöbb kisbaba a legzajosabb, legvilágosabb helyeken is tud aludni” – mondja Shubin. “Nekik nincs szükségük olyan alvási környezetre, mint nekünk”.Ez nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a baba éppen kilenc hónapot töltött a méhben – ami nem az a nyugodt hely, amire gondolnánk. Az anya szívverésének, emésztőrendszerének és egyéb testifunkcióinak hangjai valójában elég hangosak.”A városunk karácsonyi felvonulásán az összes tűzoltóautó, mentőautó és rendőrautó elhaladt, szirénáztak és dudáltak, a lányom pedig csak aludt. Még csak meg sem ijedt” – mondja a BabyCenternek egy anya.Sok újszülött jobban alszik, ha valamilyen ismétlődő hang, például ventilátor vagy fehér zaj veszi körül. “A lányom mózeskosarát a zajos mosogatógépünk mellé tettem, amíg az ment úgy aludt, mint a bunda” – mondta a BabyCenternek egy másik anyuka.A babák egyszerűen akkor alszanak, amikor szükségük van rá. Így legalábbis eleinte valószínűleg nem kell majd csitítgatni a látogatókat sem. És nyugodtan kiviheted majd a babát anélkül, hogy aggódnod kellene azon, hogy nem fog aludni.Élvezd ezt, amíg tart. Ahogy a baba maga mögött hagyja az újszülöttkort, változik az időbeosztása, a ritmusa, és egyre jobban észleli a környezetét, kezd kinőni ebből a “bármikor alszik” szakaszból. Ekkor a zaj és más zavaró tényezők már számítanak, és előfordulhat, hogy lábujjhegyen fogsz járkálni a házban.

4. A babáknak saját alvási személyiségük van

A csecsemő minden, csak nem üres lap, a babák saját alvási temperamentumukkal érkeznek hozzánk. “Határozottan vannak egyéni különbségek abban, ahogyan a csecsemők alszanak, ahogyan a felnőttek között is vannak könnyű és nehéz alvók” – mondja Cohen.Az egynél több gyermeket nevelő szülők gyakran már nagyon korán észreveszik ezeket a különbségeket. Ahogy a BabyCenter egyik kétgyermekes anyukája mondja: “Az első babám jól aludt, de a második sokat forgolódott, és rövid idő után felébredt”.Cohen szerint a személyiség is szerepet játszik. Egyes babák elszántabbak, és addig küzdenek az alvás ellen, ameddig csak tudnak. Mások lazábbak.

5. A babáknak spártai alvóhelyre van szükségük

Egy generációval ezelőtt egy jól felszerelt kiságyhoz tartozott egy szép puha ágytakaró, néhány kényelmes takaró és egy-két párna. De a dolgok megváltoztak. Kiderült, hogy a babák számára sokkal biztonságosabb, ha letisztultabb környezetben alszanak. A babák számára a legbiztonságosabb alvási pozíció és tér a háton fekvés egy kemény, lapos matracon, szorosan illeszkedő lepedővel és semmi mással.Egy ágy takaró és párna nélkül? Egy felnőtt számára hűvösnek és kényelmetlenül hangzik, de a megfelelő ruházattal éppen tökéletes egy baba számára.Távolíts el minden olyan tárgyat az alvóhelyről, amely potenciálisan megfojthatja a csecsemőt, túlmelegedést okozhat, vagy más módon akadályozhatja a légzést, beleértve a takarókat, párnákat, plüssállatokat vagy paplanokat. Ez csökkenti a SIDS-kockázatát is.(Cikk forrása: babycenter.com)