Az időre született újszülöttek átlagos testhossza 48,2-50,8 cm, de jellemző a 47-53 cm körüli hosszúság is, írja a Medical News Today. A fiúk általában valamivel hosszabbak, mint a lány babák.
A babákat 2 éves korukig jellemzően fekvő testhelyzetben mérik meg, és 2 éves kor után már álló helyzetben mérik a kisgyerekek magasságát.
Az életük első évében a babák általában 50 százalékkal növekednek, ami a testhosszukat illeti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) standardizált növekedési diagramokat tesz közzé. Ez alapján a lány és fiú babák növekedése átlagosan így alakul az első évben:
Baba kora Fiúk Lányok
Születéskor 50 cm 49 cm
1. hónap 55 cm 54 cm
2. hónap 58,5 cm 57 cm
3. hónap 61,5 cm 60 cm
4. hónap 64 cm 62 cm
5. hónap 66 cm 64 cm
6. hónap 68 cm 66 cm
7. hónap 69 cm 67 cm
8. hónap 71 cm 69 cm
9. hónap 72 cm 70 cm
10. hónap 73 cm 71,5 cm
11. hónap 74,5 cm 73 cm
12. hónap 76 cm 74 cm
Fontos kiemelni, hogy ezek a számok átlagokat jelentenek, de minden baba más, és többféle magasság esetén is lehetnek egészségesek.
A baba hossznövekedése az első évben szinte mindig a születési hossztól függ, kivéve, ha olyan jelentős problémája van, mint például a táplálkozási nehézség vagy valamilyen egészségügyi probléma, amelyek elégtelen hossznövekedést vagy súlygyarapodást okozhatnak.
Önmagában a hossz nem árulkodik arról, hogy a baba egészséges-e. Az orvosok emellett figyelembe veszik a baba súlyát, és azt, hogy mennyit és milyen jól eszik a baba.
A legtöbb baba hasonló növekedési mintát követ az élete első évében. Ezt követően változik a növekedés üteme – a baba hossza éppen ezért nem jó előrejelzője a felnőttkori magasságának.
Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a baba hossza egy kicsit eltérő lehet attól függően, hogy ki végzi a mérést, vagy hogy a baba mennyit mozog a mérés során. Így ha az egyik vizsgálatról a következőre váratlan változás áll be a baba testhosszába, annak a mérési különbség is lehet az oka, ezért kérhetnek új mérést az új vizsgálat alkalmával.
A baba növekedését tekintve fontosabb az általános növekedési mintája, mint a konkrét testhossza. Az 5. percentilis alá eső gyerekeknél atipikus növekedési mintázat lehet.
Forrás: medicalnewstoday.com
Nyitókép forrása: Getty Images