Ha a babával már belefogtatok a hozzátáplálásba, a karácsonyi ételekből is kaphat kóstolót az ünnepek alatt. Arra azonban mindig figyelj, hogy csakis olyan fogással kínáljátok meg, amiből már korábban is evett, és nem okozott nála problémát!
Amikor kisbaba is van a családban, az ünnepi menü tervezésekor kedves gesztus rá is gondolni, és olyan ételeket tenni az asztalra, amikből ő is bátran falatozhat. A hagyományos karácsonyi fogások közül nem mindegyik bababarát, ezért egyáltalán nem mindegy, mi kerül az asztalra, és onnan a kicsik tányérjára.
Az egész családnak jót tesz, ha olyan egészséges köretek kerülnek terítékre, amikből a babák is ehetnek – apró darabokra vágva vagy pépesítve:
- Sárgarépa – párolva vagy puhára főzve
- Cékla – párolva vagy puhára főzve
- Burgonya, édesburgonya – párolva, puhára főzve vagy héjában sütve
- Sütőtök – párolva vagy puhára főzve
A gyümölcsök is jó szolgálatot tehetnek a húsételek kísérőjeként, ezekből is kaphatnak a gyerekek:
- Alma – nyersen, párolva vagy sütve
- Körte – párolva vagy puhára főzve
- Barack – befőttként, lecsepegtetve
A húsok közül megkóstolhatják a nem túl fűszeresen elkészített csirkét, pulykát, a puhára sütött kacsát, a hallal – bár nagyon egészséges – jobb kiemelten körültekintőnek lenni a benne lévő szálkák miatt. Ha mindenképp szeretnétek vele megkínálni a kicsit, szeljétek apró darabokra és tüzetesen nézzétek át, nehogy maradjon benne szálka!
Ehetnek bejglit, mézeskalácsot a kisbabák?
A túlcukrozott édességek megterhelhetik a kicsik emésztőrendszerét és egyéb kellemetlenségeket is okozhatnak, ezért mindenképp érdemes csínján bánni velük. A fűszerekkel és a kritikus összetevőnek számító mézzel készült mézeskalács nem mondható kifejezetten bababarátnak, akárcsak a magas allergiakockázatú diós vagy mákos bejgli. Mértékkel ehetnek például linzert, de ha az ünnepi menüjüket nem desszerttel, hanem zamatos gyümölccsel zárják, valószínűleg nem fognak reklamálni!
Ne karácsonykor kísérletezzetek!
Azok az ételek, amiket korábban még nem kóstolt a baba, nem várt reakciókat válthatnak ki. Ezekről, még ha nem is súlyosak, érdemes a védőnővel vagy a gyerekorvossal egyeztetni, őket azonban – teljesen érthetően – jóval nehezebb elérni az ünnepek alatt. Komolyabb gond esetén természetesen számíthattok az egységes 130-as hívószámon elérhető orvosi ügyelet vagy a mentők segítségére, de kár lenne egy kísérletezés miatti kórházi kalanddal beárnyékolni az ünnepet!
Fotó: Getty Images