Az, hogy megtanuljuk, hogy segítsünk a kisbabának kakilni, különösen olyan helyzetekben fontos, amikor a táplálkozásban beállt változások, egy betegség, vagy a bélflóra egyensúlyának felborulása miatt lelassul a bélmozgása.
Mielőtt megtanulnánk, hogy érhetjük el, hogy legyen egy kis kaki a pelusban, meg kell értenünk, mi számít normál székletnek.
– Azok a babák, akik újszülöttként napi többször is kakilnak, később lelassíthatják a termelést, akár annyira, hogy már csak napi egy adag széklet kerül a pelenkájukba, és még ez is teljesen normális – kezdte Dr. Syeda Amna Husain, gyermekorvos. Ahogy ugyanis a csecsemő növekszik, megváltozhatnak a bélbaktériumai, amelyek fontos szerepet játszanak az emésztési folyamatokban, és abban is, mennyire telik meg a pelus.
Azoknál a babáknál, akik kizárólag anyatejet vagy tápszert kapnak, ezek a változások még inkább szélsőségesek lehetnek. A szoptatott babák akár minden etetés után kakilhatnak, de az is rendben van, ha csak naponta egyszer sikerül nekik.
Ha gondot okoz a kakilás
Azokban az esetekben, amikor egy újszülöttnek valóban székrekedése van, Dr. Husain szerint az online fórumokon olvasott gyógyszerektől inkább tartsák magukat távol a szülők. – A bélmozgás hiánya nem jelenti azt, hogy a baba ki fog száradni – mondta el a gyermekorvos. Az egyetlen folyadék, amit a csecsemőnek kapnia kell, az anyatej vagy a tápszer, vizet a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek nem szükséges adni. Ha a pelus nedves, de széklet nincs, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a kiszáradás nem fenyegeti.
Ha a baba nem kakil, akkor a gyermeket vigyük el az orvosához, aki nagy valószínűséggel probiotikum szedését javasolja majd. – Általában ezt a kezelési módot vetjük be ilyen esetben, de előtte szeretnénk látni a babát, és minden tényezőt megismerni az étkezéséről, és arról, korábban milyenek voltak a székletürítési szokásai – osztotta meg Dr. Husain.
Ahogy a babák idősebbek lesznek, és a hozzátáplálás során szilárd ételeket is elkezdenek fogyasztani, az étrend változása a bélmozgásra is hatással lehet, és az sem ritka, hogy a gyermeken azt látjuk, hogy nehézkesebben megy neki a kakilás. Ilyenkor arcuk vörös lehet, és morgáshoz hasonló hangot adhatnak. – Ha bizonyos ételek annyira megterhelik a babát, hogy attól székrekedése lesz, akkor érdemes barackot, körtét, szilvát is az étrendjéhez adni – javasolta a gyerekorvos.
A probiotikumok és a javasolt ételek mellett manuális módon is segíthetünk a babának, hogy megtöltse a pelust. Dr. Daniel Zoller, az Amerikai Gyermekgyógyászati Szövetség munkatársának egyik személyes kedvenc módszere a “kerékpározás”, amely során a babát a combunkra kell fektetni a hátával lefelé, majd lábait felemelve körkörös mozgást kell végeznünk velük, mintha biciklizne.
Ezt csináljuk így 5-10 percig, ha szükséges, naponta többször is. – Ezt általában a babák igencsak szórakoztatónak találják – magyarázta Dr. Zoller, aki szerint a manuális végbélstimulációt nem érdemes alkalmazni, mert a babák hozzászokhatnak, helyette próbálkozzunk a javasolt technikákkal, és konzultáljunk a gyerekorvossal is.
Fotó: Getty Images, Forrás: Via