Baba

Ez történik a babával, ha energiaitalt iszik egy terhes nő

Akik rendszeresen isznak energiaitalt, többnyire azért teszik, hogy növeljék a sportteljesítményüket, fokozzák a koncentrációjukat vagy egyszerűen azért, mert szeretik.
2024. Október 18.

De mi a helyzet akkor, ha egy lelkes energiaital-fogyasztó anyai örömök elé néz? A szakértők azt javasolják, hogy várandósság alatt kerüljük az energiaitalokat a magas koffeintartalom és más összetevők miatt. Nem véletlen, hogy az energiaitalt gyártók a termék címkéjén is jelzik, hogy fogyasztása nem ajánlott terhesség alatt. 

Ez történik a babával, ha energiaitalt iszik egy terhes nő

A méhlepényen keresztül az energiaitalok összetevői is felszívódnak, és eljutnak a magzathoz. Bár a koffeint illetően már végeztek kutatásokat, más összetevőkkel kapcsolatban nem teljesen ismertek a hatások. Mivel a különböző energiaitalok különböző összetevőkből állnak, ráadásul az arányuk sem azonos, szinte lehetetlen minden egyes energiaitalt megvizsgálni. A szakértők  egyetértenek abban, hogy a terhesség alatt az energiaitalok minden fajtája kerülendő.

Oxidatív stressz, szövetkárosodás és szorongás

Egy várandós egereken végzett kísérletben a vemhességük alatt naponta kis mennyiségű energiaitalt kaptak a rágcsálók, az újszülött egereknél pedig oxidatív stressz, szövetkárosodás és szorongás jelentkezett. Bár a vizsgálatot állatokon végezték, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az energiaitalok fogyasztása terhesség és szoptatás alatt az emberekre is negatív hatással lehet.

Magas koffeinszint

Az Amerikai Táplálkozástudományi Akadémia (American Academy of Nutrition of Dietetics) szerint energiaitalnak minősül minden olyan ital, amely az energia növelésére szánt stimulánst vagy vitaminokat tartalmaz. A magas koffeinszint terhesség alatti ismert kockázatai és az egyéb összetevők ismeretlen veszélyei miatt azt tanácsolják, hogy terhesség alatt kerüljék az energiaitalokat.

Szív- és érrendszer

Számos tanulmány vizsgálta a szív- és érrendszeri reakciókat azoknál az embereknél, akik cukorral édesített energiaitalokat fogyasztanak. E vizsgálatok eredményei azonban az energiaital típusától és az alkalmazott mérőeszközöktől függően eltérőek.

Egyes tanulmányok megnövekedett szisztolés vérnyomást és fokozott szívverést dokumentáltak az energiaitalok fogyasztása után – igaz, a vizsgálatokat nem kismamákon végezték. A kardiovaszkuláris reakciók terhesség alatt még aggasztóbbak, ezért várandósság alatt tanácsos kerülni az olyan stimulánsokat, mint az energiaitalok.

Mesterséges édesítőszerek

Egyes energiaitalok mesterséges édesítőszereket tartalmaznak, ilyen például az aszpartám, a szacharin, a stevia vagy a szuklaróz. Az orvosok a legtöbb mesterséges édesítőszert mértékkel ugyan, de biztonságosnak tartják a terhesség alatt, kivéve a szacharint, amelyet terhesség alatt kerülni kell. 

Cukor

Ha az energiaitalok nem tartalmaznak mesterséges édesítőszert, akkor cukor van bennük. A túl sok cukor hozzájárulhat a túlzott súlygyarapodáshoz. Ezen túlmenően a felesleges cukor problémát jelenthet a terhességi cukorbetegségben szenvedők számára.

Taurin

Egyes energiaitalok taurint tartalmaznak. Ez az esszenciális aminosav természetes módon megtalálható az állati eredetű élelmiszerekben (például a húsokban és a tejtermékekben), és támogatja az idegrendszeri fejlődést.Bár biztonságos, ha olyan élelmiszerekben fogyasztják, amelyek természetes módon tartalmazzák, a taurin terhesség alatti hatásairól étrend-kiegészítő formájában és energiaitalokkal kombinálva keveset tudunk. A a taurin kiegészítő formában történő szedése azonban befolyásolhatja az anyagcserét és megterhelheti a veséket, ami azt jelenti, hogy a terhesség alatt a legjobb elkerülni a taurin-kiegészítőket.

Ginseng

A ginzeng egy ázsiai gyógynövény-kiegészítő, amelyet évezredek óta használnak. Hosszú távú biztonságossága nem ismert; néhány állatkísérlet azonban arra utal, hogy születési rendellenességeket okozhat.A ginseng mellékhatásai közé tartoznak többek között: étvágytalanság, vérnyomás-ingadozás, mellfájdalom, fejfájás, álmatlanság.

Ennek eredményeképpen a szakértők azt javasolják, hogy a terhes vagy szoptató nők kerüljék a ginzeng szedését.

Ginkgo Biloba

Ez a gyógynövény a ginkgo fa leveleiből származik, és Kínában évszázadok óta használják. Egyesek azt állítják, hogy javítja a memóriát, azonban a kutatások nem támasztották alá ezeket az állításokat.

Mellékhatásai közé tartoznak: allergiás bőrreakciók, gyomor-bélrendszeri zavarok, fejfájás

Mivel a terhesség alatti vizsgálatok korlátozottak, kerüljük a fogyasztását.

L-karnitin

Az L-karnitin egy aminosavból származik, és az energiatermelésben játszik szerepet. Gyakran adják energiaitalokhoz a sportteljesítmény javítása érdekében, bár a legtöbb vizsgálat nem mutatott ki hatást a fizikai teljesítményre. Napi 3 grammnál nagyobb mennyiség szedése mellékhatásokhoz vezethet, többek között: hasi görcsök, hasmenés, hányinger, hányás.

Yohimbe

A yohimbe egy Afrikában őshonos örökzöld fa kérgéből származik. Általában fogyókúrás termékekben és energiaitalokban használják. Támogatói szerint segíthet a sportteljesítmény növelésében, de nincs elegendő kutatás ezen állítások alátámasztására.A yohimbe fogyasztásával szívrohamokat és görcsrohamok kialakulását hozták összefüggésbe. Ezeken a súlyos mellékhatásokon kívül a yohimbe a következőket is okozhatja: szorongás, magas vérnyomás, szapora szívverés, emésztési problémák.

B-vitaminok

A B-vitaminok segítenek a szervezetnek felhasználni a táplálékból származó energiát. Az energiaitalokban használt B-vitaminok adagja azonban meghaladhatja az ajánlott napi bevitelt. Ezen túlmenően, bár a gyártók azt állítják, hogy a vitaminok fokozzák a teljesítményt, nem áll rendelkezésre elegendő kutatás ezen állítások alátámasztására.

Mivel az energiaitalok az ajánlottnál nagyobb dózisban tartalmazhatnak B-vitaminokat, a legjobb, ha terhesség alatt kerüljük őket.

Guarana

A guarana növényi eredetű koffeinforrás. A guarana növény négyszer annyi koffeint tartalmaz, mint a kávébab. Serkentő hatása miatt gyakran adják energiaitalokhoz. Az erős koffein miatt a várandósoknak kerülniük kell a guarana fogyasztását.

Fotó: Getty Images, Forrás: Via