Az, hogy milyen tanácsokkal látnak el kisbabád születését követően a köldökápolással kapcsolatban, nagyrészt attól függ, hogy milyen hagyományok, tradíciók uralkodnak abban az intézményben, ahol szültél.
A tradíciók azonban sok helyütt nem veszik figyelembe, hogy igencsak megváltoztak a köldökápolás körüli tennivalók és szabályok.
Ezek már mind elavult készítmények a köldökápolásban!
A baba megszületését követően a köldökzsinórra csatot raknak, majd steril körülmények között elvágják. Erre azért van szükség, hogy a köldökerekből származó vérzést megelőzzék. Az ezután maradó rész a köldökcsonk, amelyet valóban nagy gondossággal kell óvni egészen a teljes leszáradásig és a csonk leeséséig. Ugyanakkor a korábban használatos – a fertőzés megelőzésére használt – készítmények ma már igencsak korszerűtlennek, sőt veszélyesnek számítanak.
Melyek ezek?
Hintőpor
A hintőporozás hazánkban igen régi hagyomány, pedig sem a sebellátásban, sem a köldökápolás során nem ajánlott a használata.
A hintőporréteg alatt ugyanis könnyen megtelepedhetnek a baktériumok, ami köldökfertőzéshez vezethet, másrészt a szálló hintőpor könnyen a baba tüdejébe juthat, ami veszélyes lehet. A hexaclorophen tartalmú hintőporokról már bebizonyosodott, hogy károsítják az idegrendszert, így szigorúan tilos a használatuk!
Alkohol
A korábbi alkoholos kezelés szintén idejétmúlt gyakorlat. A baba érzékeny, vékony bőrét az alkohol károsíthatja, irritálhatja, sőt égési sérüléseket is okozhat akár. Ráadásul az alkohol a bőrön keresztül felszívódva bejuthat a baba vérkeringésébe is.
Klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy az alkoholos köldökápolás során később esik le a csonk, ami növeli a fertőzés kialakulásának esélyét. Akkor miért is kellene használni?
Jódos ecsetelő
Kiváló fertőtlenítőszer, de nincs helye a köldökápolásban. Az így felszívódó jód ugyanis megemelheti az újszülött szervezetében a jód szintet, s ez pajzsmirigy alulműködést okozhat.
Amit tenned kell: tartsd tisztán és szárazon!
A köldökápolás alapszabályai:
1. Mindig legyen tiszta a kezed, amikor a babával foglalkozol!
2. Tartsd tisztán és szárazon a köldök környéki területet!
3. Ne tegyél semmilyen készítményt (alkoholt, jódot, hintőport) a baba köldökcsonkjára!
Fürdetéskor figyelj arra, hogy ne érje víz a köldökcsonkot, a köldök körüli leváló szövettörmeléket pedig óvatosan – egy nedves gézlappal – távolítsd el!
Minden pelenkacserekor hajtsd le a pelenkát, hogy a hasnál lévő pelenkaszél ne sérthesse meg a csonkot, és jól szellőzhessen ez a terület!
Ha szennyeződött a köldökcsonk
Előfordulhat, hogy a legnagyobb óvatosság ellenére mégis szennyeződik a köldökcsonk. Ilyenkor először vízzel átitatott steril gézlappal töröld le, majd (jódmentes!) fertőtlenítő oldattal kezeld!
Kapcsolódó cikkeink köldökcsonk témában: