Baba

Érdekes tények, amiket nem árt tudni a szülés utáni súlyunkról

A baba megszületése után pár nappal már szúrós szemmel vizslatjuk a testünket, és csippentjük össze kétségbeesetten a derekunkon és hasunkon a husit. Eltűnik valaha ez a sok felesleg? El, de ehhez nem árt tudnunk néhány fontos tényt.
2014. December 08.

Tény, hogy a szülés után azonnal vesztünk a súlyunkból 5-7 kilogrammot. Ez persze nem tekinthető fogyásnak, csupán azt jelenti, hogy megszabadultunk az édes terhünktől. A baba születése utáni súlyvesztés a következőkből áll össze: a baba súlya, ami átlagban 3,5 kg; a méhlepény, ami körülbelül 0,5 kg; magzatvíz, ami mintegy 1,5-2 kg és persze a vérveszteség, ami mintegy 0,3-0,5 kg. Ehhez jön még némi vízveszteség is.

Tény, hogy a szülés után rajtunk maradt pluszsúly annak is köszönhető, hogy szervezetünk zsírtartalékokat halmozott fel a terhesség alatt. Mindez persze jó ügy érdekében történt, hiszen a szoptatás miatt volt szükségünk az energiaraktárak “kialakítására”.

Tény az, hogy minden kismama szervezete másképp működik. Vannak olyan újdonsült anyukák, akik hiába figyelnek oda az étkezésükre, mégsem tudnak fogyni egy grammot sem, amíg szoptatják a kisbabájukat. A megváltozott anyagcsere, és a szülés után beállt hormonális változás nagy szerepet játszik ebben. Nem jobb a helyzete azoknak az anyukáknak sem, akikről a babájuk szinte “leszopizza a húst”. Ezek a kismamák hiába esznek, folyamatosan fogynak, a gyermekük, minden fontos tápanyagot kiszív belőlük, ami nem jó az anyukák egészségére nézve.

Tény, hogy nem ajánlott a diétázás, amíg szoptatunk. Hogy biztosak lehessünk abban, hogy a gyerekünk megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jut, az első négy hónapban fogyasszunk 3-400 kalóriával többet az eddig megszokottnál. Ez a többlet bevitel azonban egészséges tápanyagokból álljon, zöldségből, gyümölcsből, rostos élelmiszerekből. Ezért nem csak a kisbabánk, de a saját szervezetünk is hálás lesz érte, és ettől garantáltan nem fogunk hízni.

Tény, hogy kismamaként az egyik legfontosabb feladatunk, hogy egészségesen étkezzünk.

Vissza kell töltenünk a saját leapadt vitaminraktárunkat, és gondoskodnunk kell a kisbabánk tápanyagban gazdag táplálásáról is. Figyeljünk a rostban gazdag táplálkozásra, és arra, hogy elegendő magnézium, cink, B6 vitamin és folsav kerüljön a szervezetünkbe. Ha nem sikerül élelmiszerekkel pótolni, akkor kérjük ki a háziorvosunk tanácsát, hogy milyen táplálékkiegészítőt javasol. Fogadjuk el, hogy az első fél évben fontosabb mindkettőnk egészsége, annál, hogy mit mutat éppen a mérleg.

Tény, hogy a sport fogyaszt, de türelmesnek kell lennünk az újrakezdéssel is. Szülés után 6-8 hétig ne kezdjünk semmilyen edzésbe. A szülés meglehetősen igénybe vette a medencét és a hasizmot, ezért elég időt kell hagyni a regenerálódáshoz. Hat-nyolc hétig próbáljunk pihenni, lazítani, maximum néhány kímélő jógagyakorlatot végezni. A túl gyorsan elkezdett sportolás sérüléshez esetleg tejapadáshoz vezethet.

Tény, hogy a szervezetünknek ugyanannyi időre van szüksége a teljes regenerálódásra, mint amennyi ideig maga a terhesség tartott. Természetesen vannak olyanok, akik hamarabb visszanyerik a formájukat, de ne az legyen a cél, hogy a hathetes kisbabánkat a szülés előtti farmerunkban tologassuk a babakocsiban. Attól a súlytöbblet, ami kilenc hónap alatt rakódott ránk, ne akarjunk pár hét alatt megszabadulni. A tartós fogyás titka a türelem, a megfelelő étkezés, és a rendszeres sport.

És a legfontosabb tény, hogy édesanyának lenni, ez egyik legjobb edzés a világon. A baba a mi kézi súlyzónk, a babakocsi pedig a futópartnerünk. A kisbabánk érkezésével egy életre szóló feladatot kaptunk, így ha a szülés után pár hónapig némi súlyfelesleg van rajtunk, ne aggódjunk… legyen ez a legnagyobb problémánk a következő 18 évben…

Kapcsolódó cikkeink: