Baba

Ha száraz a baba bőre – Teendők és okok

A kinti hideg és a benti fűtött, száraz levegő miatt télen gyakoribb a babáknál a bőrszárazság. Mit tehetsz a probléma megelőzésére, és ha már kialakult, hogyan kezelheted?
2017. Február 27.

Ha száraz a baba bőre – Teendők és okok

Bőrproblémák szempontjából a babáknak két csoportját különböztethetjük meg: az első csoport egészséges bőrrel jött világra, a második csoport azonban már születésétől kezdve ekcémás, atópiás bőrrel küzd – fejtette ki Dr. Erős Nóra, a Rózsakert Medical Center bőrgyógyásza.

Az első csoportban a nem megfelelő tisztálkodás, vagy a túlságosan száraz levegő okozhat bőrszárazságot, ám egy kis odafigyeléssel ez könnyen elkerülhető. A második csoport azonban eleve hajlamos a bőrszárazságra, náluk egy apró tényező is előidézheti, vagy súlyosbíthatja a problémát, ezért számukra különösen fontos a gondos bőrápolás. Ebbe a csoportba a csecsemők 10%-a tartozik – ismertette a szakember.

A bőrszárazságot könnyű felismerni. Bár a testen bárhol megjelenhetnek a tünetek, a babáknál elsősorban a törzs, a nyak és legfőképpen az arc érintett. A száraz bőrfelület hámlik, súlyosabb esetben pikkelyes lehet, bőrpír, ekcémás foltok jelenhetnek meg rajta, az ajkak kicserepesedhetnek.

A probléma megelőzésében elsősorban a megfelelő bőrápolás segíthet. Egészséges bőrű piciknek a drogériákban megvásárolható tisztálkodószerek is alkalmasak lehetnek, de még nekik is ajánlott inkább a patikában kapható termékek közül választani. Ezeknek a készítményeknek ugyanis biztosan megfelelő a pH-értékük, továbbá nem tartalmaznak illatanyagokat és tartósítószereket, amelyek irritálhatnák a kicsi bőrét – hangsúlyozta a bőrgyógyász. A babaszappan és a mosakodókenőcs nemcsak tisztítja a bőrt, de a zsírtartalmát is visszaállítja tisztálkodás közben.

Nagyon érzékeny bőrűeknek javasolni szokták a fürdőolaj alkalmazását is. Fürdés után csecsemőknek készített testápolóval és arckrémmel fejezhetjük be a bőr gondozását.

A bőrápolás mellett ügyelni kell a megfelelő öltöztetésre is: a bőrrel érintkező alsó ruharéteg mindig tiszta pamutból legyen, kerüljük a műszálas anyagokat. Felülre jól szellőző darabokat érdemes a kicsire adni. A ruhákat babáknak ajánlott mosószerrel és öblítővel javasolt tisztítani.

A lakás levegőjének páratartalmára is figyeljünk, ugyanis az alacsony nedvességtartalmú levegő is szárítja a bőrt. A gyerekszobában 50-60% körüli páratartalomra törekedjünk. Az ideális érték eléréséhez többféle praktikát is bevethetünk: teregessük itt a mosott ruhát, tegyünk néhány növényt a szobába, vagy a fűtőtestre párologtató edényt. Ha szükséges, párásítóval javítsuk a levegő minőségét.

Mivel a bőrszárazság igen gyakori a csecsemőknél, enyhébb esetekben a házi gyermekorvos is megfelelő kezelést tud javasolni a kicsi bőrének gyógyítására. Bőrgyógyászhoz akkor érdemes fordulnunk, ha a baba bőre annyira húzódik, viszket, hogy aludni sem tud tőle, egész nap nyűgös. A szakember a bőr állapotának felmérése után személyre szabottan tud segíteni a probléma megszüntetésében.

Egyre többen járnak babaúszásra, ezért érdemes néhány szót ejteni arról is, hogyan ápoljuk a foglalkozásra járó kicsik bőrét. Talán mondani sem kell, hogy problémás bőrű gyerkőcöt nem ajánlott az uszodába vinni, de az egészséges társak bőrét is megviselheti az uszodai víz. Azt ugyanis erősen fertőtlenítik, klórozzák, ami ugyan segít a fertőzések elkerülésében, de irritálhatja a babák érzékeny bőrét.

A foglalkozás után ajánlott minél hamarabb tiszta vízben megfürödni, majd testápolóval bekenni a bőrt. Utóbbit a nap folyamán akár többször is megismételhetjük, hogy biztosan elejét vegyük a bőrproblémáknak.

Kapcsolódó cikkeink bababőr témában: