A cellulit kialakulásában sok más tényező, például az öröklött hajlam mellett főként az ösztrogén női nemi hormon játszik szerepet: akiknek a szervezetében bőségesen termelődik, azoknál gyakoribb a narancsbőr. Ezzel magyarázható, hogy sokunknál épp a babavárás idején jelentkezik.
A narancsbőr fő oka, hogy a kötőszövet rugalmatlan rostjai közé ágyazódott zsírsejtek a szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól, illetve a hízástól megduzzadnak. Miközben a rostok befelé húzzák a bőrt, a zsírsejtek kifelé nyomulnak, így alakul ki a göröngyös, matracszerű felület. Mindehhez a nyirokkeringés zavara társul: a nyirokfolyadék nem képes elszállítani a szövetekben felhalmozódott salakanyagokat. A hajszálerek fala áteresztővé válik, ezért több folyadék jut a sejtek közötti térbe, a szövetek ödémássá válnak. Nézzük, mikor mit tehetünk ellene!
Mindig segít: táplálkozz egészségesen!
A méregtelenítő kúrák a várandósság és a szoptatás során is szigorúan tilosak, ám a narancsbőrellenes táplálkozás szabályai szerencsére megegyeznek azokkal az alapelvekkel, amelyeket terhesen és egyébként is célszerű követned. Vagyis: ne sózd túl az ételeket, és kerüld a feldolgozott élelmiszereket, például a fehér lisztet, a cukrot.
A zsírt, tartósítószereket, színezékeket tartalmazó étkek sem a barátaid – gondolj például arra, hogy a tartósított szalámifélékben rengeteg só, zsír és adalékanyag lehet. Iktasd ki ezeket az étrendedből nyomtalanul! A gyümölcsök és a zöldségek viszont sokat segítenek: minden fajtájukat érdemes bőségesen fogyasztani. Az olyan egzotikus gyümölcsök, mint az ananász és a papaja enzim- és béta-karotin-tartalmuknál fogva valóságos csodaszerek. Ne feledkezz meg a napi 2-2,5 liter cukormentes folyadékról se.
Ha babát vársz, akkor a nyirokpangás elkerülése érdekében ne ülj sokáig egy helyben, és időnként polcold fel a lábad. Ha az orvosod nem tiltja, keress valamilyen kismamáknak ajánlott mozgásformát, például járj terhestornára, kismamajógára, vagy menj úszni.
Kiegészítésképpen: próbáld ki a krémeket!
Babavárás idején a krémek közül azokat érdemes választani, amelyek egyszerre szolgálják a narancsbőr és a terhességi csíkok megelőzését. A szigorúan vett feszesítés azonban ebben az időszakban nem célszerű, a feszes bőr ugyanis nagyobb eséllyel lesz csíkos. Inkább a bőr rugalmasságának, puhaságának fokozásáról érdemes gondoskodni.
Szülés után egy darabig még ugyanezek az elvek érvényesek, mivel a bőr visszahúzódása idején is jelentkezhetnek a rettegett striák. Néhány hónap elteltével azonban megkezdődhet a feszesítés. A választék óriási, minden kozmetikai cég más hatóanyagokra esküszik.
Kedvelt feszesítő csodaszer például a koffein, a ginkó és más növényi kivonatok, valamint a tengeri algák. A krémezést érdemes házilagos masszázzsal is kiegészíteni: csipkedő, gyúró mozdulatokkal dolgozd meg az érintett területeket, de kimondottan a narancsbőr eltüntetésére ajánlott masszázseszközt is vásárolhatsz.
Ha már belerázódtál az anyaságba: sportolj!
A könnyű testmozgást, ha minden rendben halad, a hüvelyi szülés után hat héttel már meg lehet kezdeni, császármetszés után valamivel több időt is igénybe vehet a regenerálódás. Kezdj napi néhány perccel, és később is maradj a laza, kímélő tempónál, ez most nem a brutális edzések időszaka.
Nagyon jó hatású a séta, a kerékpározás (szobakerékpáron otthon is megoldható), a jóga, de ha van kire bíznod a babát, akár úszni is elmehetsz időnként. Ha már belejöttél, elővehetsz egy-egy fitneszdévédét, de akár a kedvenc tévésorozatod előtt is elvégezhetsz néhány célirányos erősítő gyakorlatot. Jó, ha tudod: a guggolás és a különböző irányú kitörések kifejezetten a comb és a fenék izmait erősítik.
Ha el tudsz járni otthonról: válassz a szépségszalonok kínálatából!
A szépségszalonok ezerféle kezelést kínálnak a narancsbőr megszüntetésére. Ízelítőül néhány a hatalmas választékból!
Egyébként tudtad?
A cellulitisz kifejezés a közhiedelemmel ellentétben nem a narancsbőrt, hanem a kötőszövet fájdalmas gyulladását jelenti. A narancsbőr neve cellulit.
Ezek is érdekelni fognak:
Forrás: Kismama magazin