Könnyen a mérleg rabjává válhatsz. Mindig hallgass az ösztöneidre! A baba szeme ragyog, jól alszik, a kutacsa feszes – ilyenkor jól érzi magát, teljesen mindegy, hogy hány grammot szopott. Pont annyit, amennyi kell neki! Az ágyat sem kell éjszakánként elárasztani tejjel, a tejtermelés egy idő után beáll a kereslet-kínálat szerint. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor szükség van egy kis segítségre. Mielőtt bármilyen szerhez nyúlsz, először vedd sorra:
– Elég gyakran van mellen a baba? Az sem sok, ha tízszer-tizenkétszer szoptatsz egy nap!
– Hatékonyan szopizik? Ha csak a mellbimbó végét szívja, nem jut elég tejhez!
– Van segítséged, vagy hullafáradt vagy? Bízd másra a házimunkát, neked az a dolgod, hogy összeszokj a babával!
– Ért valamilyen érzelmi megrázkódtatás? Keress lelki támaszt!
Ha az első két kérdésben bizonytalan vagy, keress szoptatási tanácsadót! A másik kettő alapján meg el lehet kezdeni homeopátiás szert választani.
Fontos szabály, hogy tejelválasztás serkentésére mindig alacsony hígítást (maximum 5 CH) kell rendelni, mert a szer magas hígítása elapaszthatja a tejet. Az adagolás általában 3-4 x 5 golyó naponta, három napon keresztül. Ha ennyi idő alatt nem indul be a tejelválasztás, másik szert érdemes megpróbálni.
Agnus castus (barátbors, barátcserje)
A barátbors Közép-Ázsiában és a mediterrán régióban honos, a verbénákkal rokon cserje. A női hormonháztartásra és tejelválasztásra gyakorolt hatása miatt az ókortól alkalmazott gyógynövény. Az ókori görögök azoknak is ajánlották, akik szüzességi fogadalmat tettek.
Nem meglepő, hogy a nemi vágy hiánya és a hideg, petyhüdt genitáliák jellemzik az agnuscastus állapotot. Gyakran halálfélelem és depresszió is jelentkezik.
Mivel alacsony hígításban a szer gyógynövény-tulajdonságait használjuk ki, tejserkentésre általános szerként használható.
Urtica urens (apró csalán)
A csalán a népi gyógyászatban elterjedt, diuretikum és köszvény elleni szer. Általános tejserkentőként minden egyéb indikáció nélkül használható.
Phosphoricum acidum (foszforsav)
Az Acidum phosphoricumot – foszforsavat – régen erősítő szerként alkalmazták. Homeopátiás gyógyszerként akkor jó, amikor a kimerültségtől a kismama közönyössé, apatikussá válik, a gondolatait nehezen szedi össze. Bár estére álmos, éjjel mégsem tud aludni. Tejszerű vizelet jelentkezhet kísérő tünetként.
Ricinus communis (ricinus, csodafa)
A ricinusolajat már az ókori Egyiptomban is alkalmazták hashajtóként. Ha a kismama ricinusra szorul, testi tünetként hasmenés, övszerű nyomás a hason, vagy kellemetlen mellfeszülés jelentkezhet.
Solanum dulcamara (ebszőlő)
Ha a tejtermelés nedves hideg hatására csökken, a mellek érzékenyek és duzzadtak, a növényként nedves árokpartokon honos dulcamara a választandó szer.
Laccaninum (szoptatós kutya teje)
A két mellben felváltva jelentkező fájdalom jellemzi. Szédülés és lebegő érzés is kísérheti.
Pulsatilla pratensis (kökörcsin)
A szeles síkságok növénye. A pulsatilla állapotra a sírósság, megfelelési vágy jellemző, és az, hogy minden tünete javul, ha friss levegőre megy. Specifikusan női szer, alacsony potenciában tejet serkent, magasban a szülés utáni depresszió, PMS szere.
A lelki okok miatt csökkenő tejtermelés szerei
Ha lelki okok állnak a háttérben, magasabb, CH 30-as hígításban adjuk a szereket.
Ignatia amara (ignácbab)
Ha a tej mennyisége gyász miatt csökken. Általános gyengeség, ásítozás, a torokban gombócérzés kísérheti a tüneteket.
Chamomilla (kamilla, orvosi székfű)
Legismertebb gyógynövényünkből készült homeopátiás szer. Már az egyiptomiak is a Napisten virágaként tisztelték. Homeopátiás hígításban felerősödik nyugtató, fájdalomcsillapító hatása. Akkor adható, amikor a tejproblémát hirtelen düh okozza.
Hyoscyamus (beléndek)
Hyoscyamusra akkor lehet szükség, ha féltékenység áll a háttérben. A beléndek a középkori boszorkánykenőcsök egyik alapanyaga volt, mert alkaloidái heves érzelmi reakciókat váltottak ki.
Amikor a baba nem akarja elfogadni a mellet, lehet, hogy az édesanya lelki problémái miatt változik meg a tej íze, de ezt okozhatják gyógyszerek, gyógyteák, erős fűszerek is. Néha nehézséget okozhat a nagyon telt mellből való szopás is.
Forrás: www.homeopatia.info.hu