Az újszülött koponyacsontjai még nem záródtak be, nem kapcsolódnak egymáshoz, közöttük nyitott lágyrészek, kutacsok találhatók, szám szerint hat ilyen terület van. A lágyrészekre a megszületés miatt van szükség: születés közben így a csontok össze tudnak csúszni, képessé teszik a koponya áthaladását a szülőcsatornán. Azonban később is jól jön, hogy nem fejeződött be a csontosodási folyamat, a koponya így alkalmazkodni tud az agy növekedéséhez.
Furcsa érzés a lágy fejtető
A kutacsok sok szülő számára ijesztőek is: a fejtetőn elhelyezkedő nagykutacs puha tapintása bizonytalan érzést kelthet, főleg annak tudatában, hogy alatta helyezkedik el az agyállomány. Nyugodtan hozzá lehet érni, sőt, a baba fejbőrének tisztán tartása miatt ez szükséges is, gondoljunk például a koszmóra. Fontos azonban, hogy a kutacsot nem szabad nyomkodni vagy megütni, ha mégis bármilyen baleset történik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Ahogy akkor is, ha azt látjuk, hogy a baba kutacsa kidomborodik vagy épp ellenkezőleg, behorpad. Utóbbi általában a folyadékhiányra, kiszáradásra utal.
A kutacsokat persze nem csak a bőr takarja, hanem egy erős kötőszöveti szalag is védi a különböző hatásoktól. Az agyállomány védelmét szolgálja továbbá a liquor vagyis az agyvíz, melynek egyik szerepe szintén a védelem.
Ekkor záródnak
A kutacsok idővel megkeményednek, de nem egyszerre teszik ezt. Természetesen, mint a legtöbb dolog a babák fejlődésével kapcsolatban, úgy a kutacsok záródása is egyéni ütemben történik. Érett újszülöttek esetében az oldalsó kutacsok teljesen vagy majdnem teljesen záródtak. A kiskutacs, mely a koponyatető hátsó harmadában van, nagyjából két hónapos kortól záródik. A fejtetőn található rombusz alakú és kezdetben viszonylag nagy átmérőjű kutacs mérete idővel fokozatosan egyre szűkül. A kutacs záródása nagy egyéni eltérések mutat, vannak gyerekek, akiknél ez a folyamat 1,5 éves korban, míg másoknál 3 évesen fejeződik be teljesen.