Az első lombikbébi 1978. júliusában született meg az angliai Oldham-ben, őt a következő 40 évben több mint 8 millió lombikbaba követte. A lombik módszer kidolgozója Robert Edwards 2010-ben Nobel-díjat kapott. Magyarországon 1988-ban született meg az első lombikbaba Pécsett, és ő is kislány, csakúgy mint a világ első lombikbabája.
A mesterséges megtermékenyítésről sokan azt gondolják, hogy az egyet jelent az ikerterhességgel, ez azonban változóban van. Ma már gyakori, hogy egyszerre csak egy petesejtet ültetnek be, így ritkábbak lettek az ikerterhességek a mesterséges megtermékenyítéssel.
Az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság adatai alapján évente félmillió a lombikbabák száma. Ha az összes mesterséges megtermékenyítési eljárással számolunk (IVF, spermium-injekció, petesejt adományozás), akkor évente kb. 157 ezer gyerek születik. Az összes eljárás segítségével az esetek 36 százaléka sikeres, ilyen arányban jön létre terhesség, bár nem minden esetben vezet a gyermek megszületéséhez. Ha az embriót 3 napos korában ültetik be az anyaméhbe és az anya fiatal, akkor a legjobbak a kilátások a terhesség létrejöttére és a gyermek megszületésére -írja a pharmaonline.
Európában egyébként Spanyolországban születik a legtöbb lombikbaba, itt nagyjából évente 120 ezer mesterséges megtermékenyítés történik.
Kapcsolódó cikkeink lombikprogram témában:
- Kinél lehet alkalmazni a lombikot?
- Ezért van szükség ennyi lombikra
- Ennyi lombikbaba született állami támogatással
Forrás: PharmaOnline