Bár minden gyermek a saját ütemében fejlődik, a fogzás általában a baba 6-10 hónapos korában kezdődik, és 2-3 éves koráig (25-33 hónapos korig) tart. Azonban a fogzásnak hivatalosan csak akkor van vége, amikor a gyerekek maradandó őrlőfogai ki nem nőnek. Az első őrlőfogsor 6-7 éves korban várható, míg a második 12-13 éves kor körül jelenik meg.
- Kapcsolódó: Fogzás: mikor kezdődik?
Általában az alsó középső metszőfogak (a két alsó első fog) bújik ki először. Jellemzően párban jelennek meg a baba fogai, és ebben a sorrendben:
- alsó középső metszőfogak
- felső középső metszőfogak
- felső oldalsó metszőfogak
- alsó oldalsó metszőfogak
- felső első őrlőfogak
- alsó első őrlőfogak
- felső szemfogak
- alsó szemfogak
- alsó második őrlőfogak
- felső második őrlőfogak
Általában a kisgyermeknek 2-4 havonta nő két új foga, 2 éves koráig. Az utolsó tejfogak a második alsó és felső őrlőfogak lesznek. Az alsó második őrlőfogak nagyjából 23-31 hónapos kor között, míg a felső második őrlőfogak 25-33 hónapos kor között bújnak ki.
A gyermek 3 éves korára várhatóan 20 foga lesz, ami az elsődleges, illetve a tejfogak teljes száma. Ahogy egyre több foga bújik ki, általában enyhülnek a fogzással járó kellemetlenségek.
- Kapcsolódó: Gyakori problémák, amiket a fogzás okozhat
A fogzás ideje egy általános iránymutatás, nem pedig szigorú szabály. Egyes babáknál már 4 hónapos korban elkezdődik a fogzás, de az sem feltétlenül probléma, ha a gyermek első foga csak később jelenik meg, mint azt az irányelvek írják. Egyes babáknak 15 hónapos korukig nem bújik ki az első foguk.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) azt ajánlja, hogy a gyermek első fogászati vizsgálata akkor történjen meg, amikor nő az első foga, vagy 1 éves kora körül. Ha bármiféle aggályunk van a fogzással kapcsolatban, azt meg tudjuk beszélni az orvossal is.
Forrás: healthline.com