Baba

Mennyit eszik a baba az első fél évben?

Talán meglepő, de nem az a legfontosabb számadat, hogy hány ml anyatejet vagy tápszert fogyaszt el egy nap alatt a babád.
2025. Március 24.
szoptatás

Kép: Getty Images

Az átlagos nem létezik

Már az is meglepő, hogy a tudomány ennyit foglalkozik ezzel, hiszen a múlt század elejéig senkinek sem jutott eszébe ez a kérdés. A csecsemő szopott, nőtt, vékonyka volt vagy dundi, ráhagyták.

Ma, a józan paraszti megoldástól (megmérik evés előtt és után) a legújabb technológiával megtervezett izotópos vizsgálatig mindenféle gyakorlati és elméleti megközelítést felvonultatva kutatják ezt a témát. Az eredményeket látva bátran kijelenthetjük: egyáltalán nem tudjuk megmondani, hogy a kisbabának mennyi anyatejre van szüksége. A vizsgálatok eredményei között ilyen adatok szerepelnek: egy átlagos három hónapos baba napi 700 gramm anyatejet szopik. De ezt az adatot azonnal szögre is akaszthatjuk, hiszen átlagos baba nem létezik.

A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az egészséges, normálisan fejlődő három hónapos babák napi anyatejadagja 500 és 1200 gramm között mozog! Hogy mi az oka ennek a különbségnek? Egyrészt az, hogy a babák nagyon különbözőek. Kezdjük ott, hogy a normál születési súly 2500 és 5000 gramm között mozog. Nem gondolhatjuk, hogy ilyen különbséggel egyforma kell hogy legyen a „fogyasztásuk”. Másrészt az anyatej összetétele a csecsemő korának, a szoptatás hosszának, gyakoriságának, a szopás intenzitásának, de még az adott napszaknak is függvénye.

Vagyis nem tudjuk pontosan megmondani, mikor mennyi került a pocakba, csak azt, hogy jó úgy, ahogy van. Tehát nem érdemes mérni a fogyasztást!

Szoptatás vs. tápszer

A WHO ajánlása szerint féléves korig csak tejre van szüksége a csecsemőnek. A legjobb az anyatej lenne, de ha a szoptatás akadályba ütközne, akkor a saját édesanya lefejt tejét, ha ez nem áll rendelkezésre, más anya tejét, ha az sincs, akkor a kisbaba igénye szerint módosított tejet, vagyis tápszert javasol az Egészségügyi Világszervezet. A tápszer összetétele nem változik a csecsemő igénye szerint, a cumisüveg pedig kifogyhatatlan, újratölthető forrás, amiből egyenletes sebességgel dől a tej, amíg csak szopja a baba.

Tápszer esetében tehát határt szoktak szabni a fogyasztásnak, nehogy túlterheljük a kisbaba szervezetét. Az általános ajánlás 150 milliliter testsúlykilogrammonként naponta. (A közhiedelemmel ellentétben az eddig elmondottak miatt ezt szopós babákra nem alkalmazhatjuk.) Vagyis egy négykilós babának 600 milliliter tápszer jár egy nap. Az sem mindegy, mekkora adagokban. Étvágya a nemétől, a genetikai adottságaitól, a hőmérséklettől, sőt a temperamentumától is függ.

Egyáltalán nem biztos, hogy minden etetésnél éppen ugyanannyit szeretne kapni, mint ahogy senki emberfia nem eszik egyforma adagot reggelire, ebédre, vacsorára.

Mennyit eszik a baba?

Az újdonsült anyukák többsége valószínűleg csak akkor nyugszik meg, ha lát maga előtt egy pontos számot arra vonatkozóan, hogy mi az optimálisan elfogyasztott mennyiség, de a babák annyira különbözőek és olyan gyorsan változnak, hogy semmit sem kell kőbe vésett normának tekinteni. Általánosan azért elmondható, hogy testsúly-kilogrammonként 150 grammal lehet számolni a napi adagot, tehát egy 4 kilós baba 24 óra alatt 600 g anyatejet fogyaszt el. Ezt aztán el lehet osztani a szoptatások számával, ami 8-12 alkalom is lehet.

A legfontosabb adat

Ami azonban a millilitereknél és a grammoknál sokkal fontosabb az az, hogy kisbabádnak naponta legalább ötször-hatszor legyen súlyos, pisis a pelusa. Ha ez megvan, szinte biztos, hogy minden rendben van. Az állandó méregetéssel sem érdemes stresszelni magunkat, bőven elég, ha hetente egyszer ellenőrizzük a kicsi gyarapodását.

Súlygyarapodás

A szülést követő néhány napban a babák nagyjából 10%-ot veszítenek a súlyukból, ami egy természetes folyamat, de az első hónap végére a születési súlyukhoz viszonyítva 400 grammot híznak. Hetente nagyjából 100-200 g az átlag. Hat hetes korban aztán jön egy növekedési ugrás, ami az elfogyasztott anyatej vagy tápszer mennyiségén is változtat. A babák két hónapos koruktól hetente 150-200 grammot híznak és fél éves korukra megduplázzák a születési súlyukat. Azt azonban nem győzzük hangsúlyozni, hogy ezek a számok inkább kiindulópontok, a kicsik nem mindig a tankönyv szerinti ütemben fejlődnek. Ha mégis aggódnánk, egyeztessünk a védőnővel vagy a gyerekorvossal.