Baba

Miért lett kevesebb a tejem?

V. kisfia ugyan jól gyarapodott eddig, de most sokkal ritkábban szopik, és ezért a tejmennyiség is csökkenni kezdett. Mit lehet tenni ilyenkor?
2012. Május 03.

Kérdés: Az első nagyjából másfél hónapban két-, illetve háromóránként, kötött időközönként szoptattam. Aztán áttértem az igény szerintire, így sokkal nyugodtabb és elégedettebb a kisfiam.

Miért lett kevesebb a tejem?

Viszont az utóbbi egy-két hétben napközben négy-öt órákat simán végigalszik. Azóta viszont azt vettem észre, hogy elkezdett csökkenni a tejem. Ha ébren van és kéri, akkor van, hogy egy-másfél óra hosszat szopik, és még mindig éhes, de tej már nincs, és annak mindig sírás a vége. Mivel teszek neki jobbat? Ha tényleg igény szerint adok neki, tehát megvárom, amíg felébred, és nem zavarom meg a pihenését? Vagy jobb a középút? A súlya: három kilóval született, 2710 grammal hoztuk el a kórházból, most kerek három hónapos, és 5760 gramm.

Külön alszik tőlünk, viszont van bébiőr, így ha meghallom, azonnal megyek, olyan, mintha mellettünk lenne. Vagy még ennek ellenére is probléma lehet a külön alvás? Ráadásul állandóan szopja, rágja a kezét. Nemcsak akkor, amikor éhes, hanem szoptatás után is, akkor is, ha láthatólag jóllakott. Ha próbálom ilyenkor megszoptatni, pár másodperc után tol el magától, kiköpi, nem kell neki. Többen ajánlották, hogy ilyenkor adjak neki cumit, de attól félek, megzavarja a szoptatást. Van valami más alternatíva a cumi helyett, vagy ne féljek tőle ennyire?

V.

W. Ungváry Renáta szoptatási szaktanácsadó válasza

Kedves V.!

Néha tényleg elbizonytalanító, hogy mikor is tesszük a legjobbat a babával. Szabályozzuk a magunk feje után, vagy hagyjunk rá mindent a szoptatással, evéssel, alvással kapcsolatban? Az biztos, hogy jól fejlődik a kisfiad, és ebben az időszakban jellemző a nyugodtabb, hosszabb alvás. Másfelől az is biztos, hogy a hosszú szoptatási szünetek okozhatják a tejmennyiség megcsappanását, különösen akkor, ha a mell tárolókapacitása viszonylag kicsi, vagy az anya fogamzásgátló tablettát szed.

Ezért ilyenkor az első lépés a szoptatási gyakorlat végiggondolása: hogyan növelhetnénk a szoptatások számát? Általában beválik, ha a napirend egyes elemei köré csoportosítunk több szoptatást: például séta előtt és után, alvás előtt és után, nyűgösködésnél vigasztalásképpen. Ez utóbbi egyben a cumit is pótolja, miközben növeli a mellen töltött időt, és segít az alaposabb tejkiürülésben is.

Lehet, hogy a kisfiad azért volt elutasító a szopással szemben ilyen helyzetben, mert már jóllakott, te pedig a teltebb melledre tetted. Ha ilyenkor az üresebbikkel kínálod, biztosan szívesen elcumizgat rajta egy kicsit. Ha mégsem így volna, fogadd el ezt is, de újabb alternatívákat, például cumit, nem célszerű felkínálni. Lehet, hogy inkább egy kis dédelgetésre vagy éppen arra vágyik, hogy békén hagyják.

Ami az éjszakai alvást és szoptatást illeti, a bébiőr sajnos vagy szerencsére nem képes helyettesíteni az anya közvetlen testközelségének összetett hatását. A bébiőr a légzéskimaradás és a sírás jelzésére szolgál. Az anya közvetlen testközelségének azonban többféle hatása is van: az anya és a baba alvásciklusai, ébredései összehangolódnak, gyakoribbá válnak. Az anya testközelsége ösztönzi a baba életműködéseit.

Az anya alvásának felszínesebbé válása lehetővé teszi, hogy gépi figyelmeztetés nélkül, ő maga reagáljon a baba sírásnál finomabb jelzéseire is, mégpedig úgy, ahogy ez a szoptatás szempontjából a legcélszerűbb: szoptatással! A megfelelő gyakoriságú szoptatás ugyanis a hosszú távú szoptatás, a megfelelő tejtermelődés egyik alapfeltétele. Bár arra vágyunk, hogy zavartalanul és minél tovább alhassunk kisbaba, kisgyerek mellett is, ennek megvan a maga ára, amivel nem árt tisztában lenni, mielőtt alváskérdésekről döntünk.

Azt is érdemes tudni, hogy a több, rövidebb alvásszakasz is éppen eléggé pihentető, ha fejben is annak tekintjük. A belső ellenállás, a helyzet el nem fogadása igencsak megnehezítheti a dolgunkat. Ugyanakkor a szoptatás közben magasra emelkedő prolaktinszint segíti az anya ellazulását, visszaalvását. Újra és újra rácsodálkozhatunk, milyen jól „ki van találva” mindez!

Ha következetesen próbálod megvalósítani ezeket a lépéseket, biztosan sikerül egy kicsit gyakrabban mellre tenni. Egy jól fejlődő babát nem zavarnék az alvásban, vagyis nem ébresztgetném, de kísérletet tennék a körülmények megváltoztatására úgy, hogy azok elősegítsék a gyakoribb szoptatást, például úgy, ahogy a válaszomban részleteztem. Egy-két hónap elteltével úgyis megint élénkebb korszak következik a legtöbb baba életében, akkor így is, úgy is többször fog ébredni.

A kéz szopogatása a mozgásfejlődés erre az életkorra jellemző sajátossága. Nem káros, nem veszélyes, sőt, a saját test felfedezésének egyik fontos mérföldköve. Cumit adni helyette következésképp felesleges, sőt káros is, mert ösztönös tevékenységében zavarja a babát. A cumizás okairól, a hatásáról bővebben itt olvashatsz!