Baba

Mit érdemes tudni arról, ha a baba lanugóval születik?

A babák születhetnek akár teljesen kopasz fejecskével, de dús hajjal is, és akár az egész testüket borító pihés szőrzettel, a lanugóval. Mit érdemes erről tudni?
2022. Július 08.
Mit érdemes tudni arról, ha a baba lanugóval születik? (Fotó: Getty Images)

Mi is az a lanugó?

A lanugó egy puha, pelyhes testszőrzet, amivel nagyjából a babák egyharmada születik a Today’s Parent szerint. A lanugó a magzati szőrtüszőkből nő, a második trimeszterben, a 16-20. terhességi hét között, hogy melegen tartsa a babát az anyaméhben. A legtöbb baba a méhen belül (nagyjából a 32-36. hétig) elveszíti a lanugót, ami a magzatvízbe kerül. Míg más kisbabák, különösen a koraszülött babák lanugóval születnek, ami általában az első hetekben kihullik.

Meglepő lehet, ha egy újszülött úgy születik, hogy szőr van a testén, például lanugó a különböző testrészein, vagy éppen dús haj a fején. Beverly Kupfert gyermekorvos elmondta a portálnak, hogy sok szülő aggódik emiatt, beleértve a túl sok szőrt, a lanugót, míg mások attól félnek, hogy amikor a baba nagyobb lesz, kevés haja lesz. “Csak azért, mert egy baba 18 hónapos korában vagy azután még kopasz, az nem jelenti azt, hogy később nem lesz szép haja” – magyarázta. “Nagyon sok változata van a normálisnak.”

Karen Williamson fodrász, akihez 2-3 hónapos babákat is szoktak vinni hajvágásra, elmondta a portálnak, hogy a szülők gyakran kérdeznek tőle a gyermekük hajáról és állagáról, illetve arról, hogyan változhat meg, gyakran sajnálkozva a göndör fürtök elvesztése miatt. “Csak azért, mert egy kisbabának göndör haja van az élete első éveiben, az még nem jelenti azt, hogy ez felnőttkoráig így is marad” – mondta. “A haj állandóan változik.”

A Cleveland Clinic szerint a lanugó a magzati fejlődés elengedhetetlen része. Ez a baba első szőrzete, ami kulcsfontosságú szerepet játszik a bőr védelmében és melegen tartásában az anyaméhben. Továbbá segíti a vernix, azaz magzatmáz, a magzatot borító viaszszerű anyag bőrhöz tapadását. A magzatvíz károsíthatná a baba bőrét a lanugó és a vernix nélkül. A lanugó továbbá segít a babának melegen maradni, és szabályozza a hőmérsékletét, amíg ehhez elegendő testzsírja nem fejlődik.

Mikor tűnik el a lanugó?

A portál szerint ha a baba lanugóval születik, annak magától el kell tűnnie. Több hétig is tarthat, amíg a lanugó eltűnik, kihullik. Miután ez megtörténik, a helyén vékony szőrzet alakul ki, ami egy finom, a barack szőréhez hasonló szőrzet. Ez az úgynevezett vellusszőrzet továbbra is segíti szabályozni a testhőmérsékletet, amíg a maradandó felnőtt szőr ki nem nő.

A lanugó szőr puha, vékony és pelyhes, ha a baba lanugóval a testén születik, úgy tűnhet, mintha egy réteg finom szőrzet borítaná. A tenyér, az ajkak, a nemi szervek, a körmök és a talpak kivételével a test bármely részén lehet. A legkönnyebben a baba hátán, vállán, vagy farcsontja környékén venni észre a lanugót.

A színe a nagyon világostól a sötétig terjedhet, ebben a baba genetikája játszik szerepet.

A lanugó nagyjából a baba életének első két hónapjában eltűnik, a füle tetején, a farokcsont felett, vagy a nyaka tövében azonban még mindig láthatunk finom, barackszőrhöz hasonló szőrt.

A lanugót nem szabad leborotválni, vagy más módon eltávolítani a kisbabáról, mert ez irritálhatja a rendkívül érzékeny bababőrt.

Forrás: todaysparent.commy.clevelandclinic.org