Baba

Mi legyen a kilyukadt gumimatraccal és felfújható játékokkal?

Ha leereszt a gumimatrac, úszógumi, babamedence, akkor mi legyen vele? Menjen a kukába? Vagy a szelektívbe? Lehet még kezdeni vele valamit? Van pár hasznos ötletünk.
2024. Július 31.
kisbaba fürdik felfújható medencében, nyár, strand

Fotó: Getty Images

Idén nyáron valahogy rájár a rúd a felfújható játékainkra: egy kicsi és egy nagy úszógumit valamint két gumimatracot „nyűttünk el” eddig, és még egy hónap van a nyárból – remélhetőleg még sok strandolással. Ezek közül kettőt már nyár eleje óta őrizgetek (és még egyet tavalyról is), mert nincs szívem kidobni – de ugyan mit kezdhetnék vele? Egészen biztosan nem jó ötlet simán a kukába dobni, de akkor mi legyen a sorsa a kilyukadt felfújhatós játékoknak? A műanyagos szelektív gyűjtő sem jó ötlet, a PVC, amiből a legtöbb felfújható játék készül, nem vagy csak nehezen újrahasznosítható. Kerestem-kutattam-kérdezősködtem, és ezeket a lehetőségeket találtam.

1. Javítsd meg, ha tudod

A legtöbb játékhoz adnak javító „ragtapaszt” – ám ez nem minden esetben működik. Nálunk például az illesztéseknél engedett el a matrac és az úszógumi, ahol hiába próbálkoztam, vagy nem tudtam megfelelően odaragasztani a mellékelt ragasztót, vagy mivel ott mozog folyamatosan a játék két különálló része, egyáltalán nem volt tartós a művelet hatása. Ettől függetlenül mindig megőrzöm a mellékelt ragasztókat, hátha egyszer hasznukat veszem… Ha a lyuk nem illesztésnél van, akkor simán működhet, és egy ideig még használható lehet a matrac vagy úszógumi.

  • Egyébként azt találtam, hogy a duct tape is tökéletes lehet matracjavításra, ha elkallódna a speckó ragasztótapasz. Én ugyan nem próbáltam, de legközelebb teszek ezzel is egy próbát.
  • Olyan infó is van, ami szerint egy régi gumijáték darabját ragaszd vízálló ragasztóval a lyukra, és működni fog – hát nem biztos, hogy ennek nekiugrok.
  • De matracjavító szetteket is lehet kapni, mindenféle ragasztóval, tapasszal – ha úgy ítéled meg, hogy javítható helyen van a lyuk, meg lehet próbálni – van olyan szuper játék, amiért érdemes küzdeni.

2. Használd javításhoz

Ha elég ügyes vagy ahhoz, hogy megpróbálkozz az előbb említett „saját anyagával javítás” trükkel, akkor jó, ha a kisebb játékokat félreteszed, hogy vághass belőle foltokat az olyan darabok javításához, amelyek nem az illesztésnél engedtek el – de az is lehet, hogy ez a módszer jobban működik az illesztéseknél, mint a tapasz.

3. Készíts labdamedencét

Ha ereszt a felfújós kismedence, nem kell rögtön kidobni – szuper benti vagy kerti labdamedence lehet belőle. Ezt is legalább annyira tudják élvezni a gyerekek, mint a vízben pancsolást. És ha nem a vizet kell megtartania, akkor nem baj, ha nem sikerül tökéletesre a javítás – tapaszd be a lyukat valahogy, aztán bele a labdákat, és ugrálhatnak is közöttük a gyerekek.

4. Hasznosítsd újra

Ha van egy kis kreativitásod és megfelelő eszközeid, rengeteg dolgot készíthetsz a kilyukadt matracokból és társaikból. Csak néhány példa:

  • Kockákra vágva majd azokat ragasztópisztollyal összeragasztva vízálló játszószőnyeg-alátét lehet belőle.
  • Ha tudsz varrni, és a géped alkalmas ilyen anyag varrására, varrhatsz belőle kis tárolókat, tasakokat, vízálló kistáskát.
  • Gyerekekkel kézműveskedéshez használhatjátok.
  • Ha több részből áll a játék, a még ép vagy javítható részt vágd le, és használjátok önállóan.

5. Ajánld fel

Ha te nem tudod megoldani az újrahasznosítást, keress olyasvalakit, aki ezzel foglalkozik: egyre több olyan ügyes készítő, kézműves van már, aki használt, tönkrement matracokból és gumibelsőkből készít szuper tárgyakat.

  • Ursuslupus.com: csodás hajdíszek, táskák vagy épp ujjbábok készülnek gumimatracokból, de dolgozik sátrakból és bicikligumi-belsőből is.
  • Hello_matrac: cuki neszesszerek és táskák készülnek az újrahasznosított gumimatracokból.

Így lesznek hosszabb életűek a felfújhatós játékok

Ha egy kicsit jobban odafigyeltek, akkor csökkenthetitek az esélyét annak, hogy a kukában végezze a felfújhatós fürdőjáték vagy kismedence.

  • Ha csak lehet, ne hagyjátok hosszan a tűző napon, tegyétek árnyékba vagy takarjátok le.
  • Ne fújjátok túl, de ne is legyen túl puha.
  • Az ékszerek, csatok könnyen kárt tehetnek a játékokban, legyetek velük óvatosak.
  • Amikor nyár végén elcsomagoljátok őket, tegyétek külön zacskóba vagy textilzsákba, ne csak bedobjátok a többi nyári játék közé.
  • Megtisztítva és szárazon csomagold el.

Forrás: forgerecycling.co.uk, mrpoolman.com.au, funboy.com