Ha a baba etetéséről van szó, minden egészségügyi szervezet elsődlegesen az anyatejes táplálást ajánlja. Vannak, akiknél ez nem választás kérdése, hiszen tudjuk, előfordulhat, hogy a szoptatás valamiért nem működik (vagy nem elégséges). Ha azonban te azok közé tartozol, akik szoptatnak, akkor érdemes befolyásolni, hogy a baba „élelmiszere” a lehető leghasznosabb, legjobb összetételű legyen. Amit a tápszergyártók a laborokban fejlesztenek ki, azt nekünk a testünkben kell „kikevernünk”, ami egyfelől könnyebbség, másfelől felelősség.
Sok mindenre igaz, hogy ami jólesik az anyának, azt a baba is szeretni fogja, az étkezés tekintetében azonban különbséget kell tennünk, hiszen az ő gyomra még érzékenyebb, mint a miénk.
Jöhet a következő kilenc hónap!
Az a szerencse, hogy volt kilenc hónapunk a gyakorlásra, merthogy elmondható: az ajánlott, illetve nem ajánlott élelmiszerek és italok listája nagyjából ugyanúgy néz ki a szoptatás, mint a várandósság időszakában. Ez jó, hiszen már sikerült mindent megjegyezni mostanra, persze nehéz is lehet, ha valaki mondjuk, rajong a csípős dolgokért, a jó erős feketekávéért vagy épp – mert ez sem ördögtől való – nyáron szeret időnként meginni egy-két hosszúlépést. Ekkor ugyanis már épp elege van abból, hogy kilenc hónapig mellőznie kellett ezeket (sőt, már korábban, ha tudatosan készült a babázásra), persze tudjuk: ilyenkor semmilyen áldozat nem tűnik nagynak. Nos, máris kezdhetjük gyakorolni a további anyai lemondást – igen, erre a szuperképességünkre szükségünk lesz még a következő néhány évtizedben…
Ha a tökéletes anyatejre gondolunk, két dolgot kell szem előtt tartanunk az étrendünk kitalálásakor: fedezze a szervezetünk energiaszükségletét, illetve biztosítsa azokat a tápanyagokat, amik a tej kiválasztásához nélkülözhetetlenek.
Pontosan ennyire van szükség
Abban kell gondolkodnunk, hogy az energiaigényünk körülbelül 700 kalóriával emelkedik naponta, fehérjéből pedig mintegy 20 grammal javasolt többet fogyasztanunk, mint általában. Vitaminból is jobb, ha több jut, főként A-, C- és D-ből, illetve természetesen folsavból, amelynek fontosságával a terhesség során ma már biztosan mindenki találkozik. Kell még nekünk jó adag ásványi anyag: magnézium, jód, cink, kalcium és foszfor.
Ami legalább ilyen lényeges, az a folyadék. Gondolj arra, hogy mennyivel több folyadékot (igen, tejet) termel ilyenkor a szervezeted – nos, pont ez az a mennyiség, amivel több vizet, teát, egyebet kell innod. A legtöbb anyánál ez körülbelül egy liter pluszt jelent. Választhatunk tejet, turmixot, gyümölcs- és zöldséglevet – az alkoholos italok nyilván kizártak ebben az időszakban. Vannak, akik nem tartanak ártalmasnak néha egy pohár sört, de az orvosok ebből is csak az alkoholmentes fogyasztását tudják támogatni, hiszen az alkohol is kiválasztódik az anyatejbe – körülbelül az elfogyasztott mennyiség negyede, úgy félórával a fogyasztás után. Van, aki emiatt olykor a fejést választja, de ez semmiképp ne legyen rendszeres! A dohányzás is teljesen tiltott; a nikotin sokáig ki sem ürül a szervezetből, és szintén fejlődési, működésbeli problémákat okozhat. Ami a kávét illeti, ott nincs teljes tiltás, de maradjunk a minimális mennyiségnél – azt is inkább tejjel fogyasszuk, hiszen a koffein átjut a baba szervezetébe, és őt is „felpörgeti” (ráadásul van belőle a teában, csokiban, kólában is).
Ma már lehet kapni kimondottan folyadékpótlás céljára anyatejserkentő termékeket, például kapszulát, gyógyvizet vagy teakeverékeket: ezekkel is megpróbálkozhatunk. Ezek megvásárlásához kérjük a gyermekorvos, gyógyszerész, védőnő javaslatát!
Valóban vannak tiltott zöldségek?
Hogy az általános alapokon túl miből is álljanak az étkezések, és hogyan osszuk el őket a napban, az lényegében az egészséges étkezés elveinek felel meg akkor is, ha szoptatunk. Vagyis a fehérjét sovány, főleg szárnyas húsokból és halakból érdemes bevinni, készételből, felvágottból lehetőleg együnk kevesebbet. Tejtermékekből jöhet a kefír, joghurt, túró, kevesebb zsíros sajt. Fontos a tojás is. A fűszeresebb ételféleségeket azonban most mellőznünk kell, különös tekintettel a csípősre.
Ahogy a terhesség alatt, most is kerülni kell a nyers, félig feldolgozott vagy füstölt húsokat, nyers halat, tojást – tudjuk, ilyesmit a többség eleve ritkán eszik.
Zöldség és gyümölcs természetesen jöhet, legfeljebb annak kell vigyáznia a banánnal, szőlővel, akin jelentős a súlyfelesleg. Illetve még egy fontos dolog: a zöldségek közül nem mind lesz jótékony hatású. Szokás gyanúsítani a káposztaféléket, hüvelyeseket, hiszen ezek valóban okozhatnak puffadást, illetve sokan mindenféle k betűvel kezdődő zöldfélét mellőznek. Valójában kifejezett tiltás nincs semmire, de érdemes megfigyelni, a mi babánk hasát vajon melyik bánthatja.
Mind a gyümölcsök, mind a zöldségek nyersen a leggazdagabbak, és bár néha már unalmas lehet a saláta és a sok répa-, almaszelet, azért hetente többször érdemes ezeket így fogyasztani. A leginkább ajánlott finomságok még: datolya, avokádó, édesburgonya, dió. A rostfogyasztás kiemelten fontos, lehet enni nem cukrozott müzliket, gabonapelyheket, és jót tesz minden teljes kiőrlésű pékáru is. A zsiradékok közül pedig a növényi eredetűek a legjobbak.
Mondanánk, hogy az üres kalóriákat kerülni kell, ha nem tudnánk, hogy egy szelet csoki milyen csodákat tud tenni a lélekkel, és ugye az sem hátrány, ha a kismama nemcsak testileg „van egyben”, de mentálisan is.
Mivel nehéz csupán természetes, egészséges ételféleségekből minden szükséges anyagot pótolni, sokan választanak kiegészítésként különféle vitaminkészítményeket. A Gravida Optima olyan komplex várandósvitamin, amely nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, vitaminokat és omega-3 zsírsavakat tartalmaz. Az étrend-kiegészítőt már a babatervezés időszakában érdemes elkezdeni, folyamatos szedése ajánlott a várandósság alatt, egészen a szoptatás végéig, a megnövekedett tápanyagigény kiegészítésére. Többek között folsavat és metilfolátot, D-vitamint, vasat és cinket is tartalmaz. Laktóz- és gluténmentes, cukorbetegek is fogyaszthatják. (X)
Forgalmazó: Richter Gedeon Nyrt., székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21., www.gedeonrichter.com
Gravida Optima étrend-kiegészítő. Mellékhatás / Nemkívánatos esemény bejelentése es a biztonságos alkalmazással összefüggő kérdés esetén elérhetőség: +36 1 505 7032; [email protected]. A termek alkalmazásával kapcsolatos információkról a [email protected] címen érdeklődhet.
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot. A készítmény nem szolgál betegség kezelésére, gyógyítására. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! Gyermek elől elzárva tartandó!