Te örülnél, ha a pici gyereked szívesen rágcsálna zellerszárat nassolnivalóként? Valószínűleg bárki el lenne ragadtatva, hogy a babája ilyen egészséges rágcsálnivalót szeret. Kivéve, ha másnapra a gyereknek súlyos sérülései lennének tőle az arcán – ahogy a kanadai anyuka, Reanna Bredzak kislányával történt. A 7 hónapos kicsit súlyos, égési sérüléshez hasonló sebekkel kellett másnap kórházba vinni.
Vigyázat, fénysérülés!
Ahhoz, hogy megértsük, mi történt, kellenek még a nasizás részletei is. A kislány kerti bulin volt a szüleivel, a szabadban, és kapott egy zellerszárat, hogy rágcsálja. Körülbelül fél órát töltött a napon a gyermek, ez mégis elég volt ahhoz, hogy másnapra komoly sebek jelenjenek meg a pofiján, és a helyzet fokozatosan rosszabbodjon. Az alábbi képet az anyuka küldte a The Sun internetes portálnak, jól látszik rajta a sérülések súlyossága.
A fitofotodermatitisz nevű jelenségről van szó, amely a zellerben található kémiai anyagok és az UV-sugárzás együttes hatása miatt alakult ki. Hogy mennyire óvatosnak kell lenni, arra jó példa, hogy az adott napon nem volt hőség, a kislányon hosszú ujjú és szárú ruházat valamint napkalap is volt.
Veszélyes vegyület
A kémiai reakciót a furanokumarin (furokumarin) nevű anyag okozza, ez megtalálható többek között a zellerben, citrusokban, sárgarépában, fügében, valamint a paszternákban, petrezselyemben, kaporban. Margarita burnnek is hívják angol nyelvterületen a jelenséget, a koktélban lévő lime-lé miatt, ami a bőrre kerülve szintén fényérzékenységi reakciót okoz. A zeller levében viszonylag nagy mennyiségben van jelen – legalábbis elegendő ahhoz, hogy a baba bőrén a nyálával keveredve szétkenődjön, és elég nagy felületen lejátszódjon a bőrt károsító fotokémiai reakció.
A fitofotodermatitisz napégéshez hasonlító bőrgyógyászati probléma, amely fény és bizonyos fényérzékenyítő hatású növényi kemikáliák miatt alakul ki.
Az UV-sugárzás hatására létrejövő reakció károsítja a bőr szövetét – és ez az érzékeny bababőrön kimondottan súlyossá válhat, akár másodfokú égésnek megfelelő tünetek alakulhatnak ki.
Összegyűjtöttük, milyen tünetek esetén gyanakodhatsz fitofotodermatitiszre:
- Az égéshez hasonló sebek jellemzően 24-48 órával a növénnyel való érintkezés után jelentkeznek, ritkán hamarabb is megjelenhetnek.
- Fokozatosan erősödnek, súlyosbodnak.
- Égő érzés, fájdalom, viszketés, akár hólyagosodás is megjelenhet.
- A panaszok csak ott jelentkeznek, foltszerűen, ahol a bőr érintkezett a fényérzékenyítő anyaggal.
Nem is olyan ritka
Lehet, hogy még te sem hallottál erről a jelenségről, pedig gyakoribb, mint gondolnád. Ez történik például, amikor citrusfélék héjából készült illóolaj kerül a bőrre, és azt nap éri. Vagy ha kirándulás közben a kaukázusi medvetalp nevű növénnyel érintkezik valaki – komoly égési sérüléseket okozhat. Ugyanezen vegyület miatt teszik fényérzékennyé a bőrt az orbáncfű- vagy az angyalgyökér-tartalmú szerek.
Így kezeld
Ha megtörtént a baj, enyhe esetben próbálkozhatunk házi gyógymódokkal, gyulladáscsökkentő, nyugtató krémmel, lemosással. De a legtöbb esetben bőrgyógyász segítségére van szükség. A bőrt le kell mosni és takarni addig is, amíg az orvoshoz érünk. Reanna kislánya például több hónapos orvosi kezelésre szorult. Szépen javult az állapota, de a későbbi pigmentálódás, foltosodás megelőzése, csökkentése miatt komoly figyelmet igényelt a gyógyulása.
Forrás: Thesun.co.uk