
vashiány


Vasraktárak: mik azok és miért ürülhetnek ki?
Azt jól tudjuk, hogy a vas központi szerepet tölt be a szervezetünk működésében, mert számos élettani folyamathoz szükségünk van rá. Az emberi szervezet nem képes vasat előállítani, de bizonyos mennyiséget képes tárolni. De hol raktározódik el a vas, és miért ürülhetnek ki a vasraktárak?
Kamaszkori vashiány: tünetek és megoldások
A szervezet egészséges működéséhez minden életkorban fontos a megfelelő vasbevitel, a kamaszkor azonban – több másik életszakaszhoz hasonlóan – kiemelkedőnek számít.
Vashiány leküzdése: ellenőriztesd a ferritint!
Mi az a ferritin és mit mutat a laborvizsgálat eredményeként? Miért, mikor érdemes ellenőriztetni a ferritin szintjét?
Vashiány: ezek az ételek segítenek
A megfelelő vasbevitel nők és növésben lévő gyerekek esetén különösen fontos. Ezeket az ételeket fogyaszd, ha arra gyanakszol, hogy vashiányod van.
Gyerekek, akiknél nagyobb a vashiány kockázata
A legtöbb gyereknél egy rutin laborvizsgálat derít fényt arra, hogy vashiánnyal küzd, ezért sápadt, fáradékony, másoknál komolyabb kivizsgálás szükséges. A vashiány gyermekkorban nem gyerekjáték, élethosszra kiható következményei lehetnek. Lássuk, kik a legveszélyeztetettebbek.
Vegetáriánus gyerek: garantált a vashiány?
Volt idő, amikor az emberek szeme kikerekedett, ha meghallották, hogy valaki vegetáriánus lett, ma azonban semmi rendkívülit nem látnak ebben. Hacsak nem gyerek az illető…
A sikeres vaspótláshoz ismerni kell az okokat
Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű vashoz jusson. Ha ez mégsem valósul meg, nemcsak kellemetlen panaszokat, hanem komolyabb következményeket is okozhat.
Vashiányos vérszegénység terhesség alatt: kik veszélyeztetettek?
A babavárás idején jelentősen megemelkedik a szervezet vasszükséglete, de sokszor a vas várandósság nélkül normálisnak tekinthető szintjét sem mindig sikerül csupán a táplálkozással biztosítani.
Ezek a gyerekkori vashiány legfőbb jelei
Sok szülő áll értetlenül a jelenség előtt: gyermeke már az iskolakezdés elején, a több hónapos vakáció után is fáradt, kedvetlen és nehezen tud a feladataira összpontosítani. Mindezt vashiány is okozhatja!
Ennyi mindenre van hatással a vashiány
A vashiányt nem mindig könnyű felismerni, mert számos olyan tünettel jár, amelyek más betegségre is utalhatnak. A hiányállapotnak azonban súlyos következményei lehetnek minden korosztálynál, ha túl későn diagnosztizálják.
Vérszegény ovisok, gyengébb képességű iskolások?
Egy ötéves kisgyerek sápadt arca kevésbé feltűnő, mint amikor dührohamot kap egy bolt közepén, vagy amikor tízéves korában kiderül, hogy a képességei nem érik el a korosztályáét. Ki gondolná, hogy a vérszegénység és a fejlődés sokszor kéz a kézben járnak? Az elmúlt évtizedekben nyilvánvalóvá váltak a vashiányos vérszegénység lehetséges hosszú távú következményei a gyermekek fejlődésére.
Folyton fáradt tinik – mi lehet a háttérben?
A testi-lelki-szellemi változások megviselhetik a kamaszokat, és mindezt bizony megnehezítheti, ha a táplálkozásuk nem kiegyensúlyozott. Előfordulhat, hogy a vashiány is ott van a fáradékonyság okai között.
Így lehet energikusabb a sportoló kamaszod
Tinédzserkorban egyébként is megnő a szervezet vasszükséglete, ám ha a gyereked sportol, még jobban oda kell figyelni a megfelelő vasbevitelre vagy akár pótlásra.
Nemcsak a baby blues, hanem a vashiány is okozhat kimerültséget
A szülés utáni néhány hétben sok kismama tapasztal indokolatlan lehangoltságot, az úgy nevezett baby blues-t. A szülés utáni lehangoltság néhány tipikus tünete megegyezik a vashiány jeleivel is.
Így előzheted meg az újszülöttkori vashiányt
Az egészséges, időre született babák vaskészlete 4-6 hónapra elegendő, de ha az édesanya vashiányos volt a terhesség alatt, ennél rövidebb ideig. A csecsemőknek életük első hónapjaiban nagyon sok vasra van szükségük, amelyet az anyatej biztosít számukra. Ezért kiemelten fontos, hogy az anya a várandósság alatt, valamint a szoptatás időszakában is feltöltse vaskészletét.