Család

10 dolog, ami miatt imádni fog az unoka

A nagyszülőségben a legjobb dolog, hogy nem kell nevelni az unokát, egyszerűen csak az együttlét örömét élvezhetjük. Minden lehetőséget érdemes megragadni a nagyszülőnek, hogy időt töltsön az unokával.
2022. December 13.
Nagyszülők nevető, boldog unokával
Kép: Getty Images

Önfeledt együttlét, odafigyelés és sok-sok együtt töltött idő, a nevelés stressze nélkül – így foglalhatjuk össze, hogy a nagyszülői lét lényegét. Íme, néhány szakértőktől származó megfontolásra érdemes szempont, hogy mitől fog jól működni a nagyszülő-unoka kapcsolat.

Inkább kérdezz

Lehetséges, hogy a nagyszülő úgy érzi, hogy nevelési kérdésekben tapasztalt és a friss szülőknek szüksége lenne útmutatásra. Ez az út azonban garantáltan katasztrófába végződik. Alapszabály, hogy nincs kéretlen tanács, vélemény, akármilyen jószándékú is. Kérdezz nagyszülőként, a szüleit és az unokát is: kedvenc ételről, napirendről, alvási rutinról.

Játssz sokat

Élvezd ki a nagyszülőség legjobb részét: az önfeledt játékot. Ülj le a földre az unoka mellé, és vegyél részt a játékaiban. Semmi sem tud közelebb hozni tieteket egymáshoz, mint a közös játék.

Óvakodj a rivalizálásától

Semmiképp ne rivalizálj a többi nagyszülővel. Nem kell strigulázni, hogy az unoka kivel mennyi idő tölt, ráadásul ezek idővel változhatnak is. Ne csinálj ott problémát, ahol nincs.

Legyél elnéző a rendetlenséggel kapcsolatban

Lássuk be, a gyerekek rendetlenek. Talán el is felejtetted, hogy mennyire azok. Az nem baj, ha egyes területeket tiltott területnek jelölsz ki, másokat pedig gyerekbaráttá teszel. Mivel nem szeretnéd, hogy az unokáidat szivaccsal kelljen követned, alakíts ki egy olyan területet, ahol a morzsák úgy hullhatnak, ahogy akarnak. Ha a nagyinál mindig viselkedni kell, az megöli az önfeledtséget és a közvetlenséget.

Ajándékok helyett/mellett közös élmények

Csábító a legújabb játékot megvásárolni, és látni, ahogy az unokád arca felragyog, és ez teljesen rendben is van. De a közös élmények gyakran sokkal fontosabbak és olyan közös emlékeket teremtenek, amelyek egy életre szólnak.

Ne legyél teher

Óvakodj a túlbuzgó nagyszülők gyakori csapdájától: ők inkább több feladatot adnak  a szülőknek, mint kevesebbet.

Ahogy az unokák egyre nagyobbak lesznek, találj ki olyan módokat a velük való minőségi időtöltésre, amelyek hasznosak a szülők számára is, nem tolakodóak, és nem igényelnek sok szervezést és tervezést a részükről.

Ne legyen kedvenc unokád

Ha valamelyik unokád közelebb is áll hozzád – a természete miatt vagy mert pici korában sokkal több időt töltöttél vele -, ezt soha ne mutasd ki. Ez annak sem jó, aki úgymond a kedvenc. Nagy terhet helyezel rá, éket versz a testvérek/unokatestvérek közé, felesleges feszültséget generálsz. Végül csak magaddal szúrsz ki, elidegeníthetsz mindenkit magadtól.

A cuki életkor preferálása is klasszikus hiba: amikor a nagyszülő gőgicsél a picivel, de ráförmed a nagyra. Ha úgy tűnik, hogy csak akkor szereted őket, amikor a legjobban viselkednek, vagy éppen egy “könnyű” fázisban vannak, akkor ezt ők is tudni fogják és óvatosak lesznek veled, nem fogják magukat adni és nem lesz bizalmuk feléd.

A te feladatot, hogy kapcsolatban legyetek

Ennek alapfeltétele, hogy a kezdet kezdetétől jelen legyél. Ez nem fog csak úgy, magától kialakulni. Neked kell kezdeményezőnek lenned, jelen lenned, olyan atmoszférát teremtened, hogy a szülők tudják, számíthatnak rád. Nem elég csak a szülinapokon, karácsonykor nagyszülőnek lenni. Részt kell venni a hétköznapokban is, nem feltétlenül fizikailag, de tudnod kell arról, mi történik éppen az unokával: a fontos mérföldköveket, hogy megtanult biciklizni, hogy hétfőn dolgozatot ír, stb. A jelenlét nélkülözhetetlen eleme a visszacsatolás: hívd fel, érdeklődj. Arra fog emlékezni az unokád később, hogy te voltál az a nagyszülő, aki mindig drukkolt neki, aki számon tartotta mi van vele, aki együtt érzett vele.

Legyél az unokád bizalmasa

Nagyon fontos, hogy a nagyszülő másfajta felnőtt alternatíva, mint a szülő. Ha részt veszel az életében, számon tartod az érdeklődési körét, hogy éppen mit olvas, vagy a plüssállatai nevét, olyan bizalom alakulhat ki közöttetek, ami egy életen át elkísérheti a kapcsolatotokat.

Családi emlékek és történetek

Ismerjük azt a nagyszülő típust, aki állandóan a régi szép időkről beszél, olyan kontextusban, amivel bírálja a jelent. Nem ez a jó út. A gyerekeket általában nagyon is érdekli, hogy mi volt régen, milyen volt a nagyszülő gyerekkorában, milyenek voltak a saját szülei. De nem mindegy a mondanivaló lényege: a családtörténet lehet érdekes, vicces, izgalmas, de fontos, hogy folytonosság legyen a múlt, a jelen és a jövő között.

Mesélj a saját életedről, de beszélj felnőtt gyermeke korai éveiről is. Ahogy az unokája idősebb lesz, szívesen hall majd vicces történeteket a szüleiről gyerekkorában – beleértve a balhékat, a hőstetteket és azt, hogy milyen volt az élet akkoriban.

Forrás: babycenter.com