Család

5 kis változtatás és kevesebb ételt fogsz kidobni

Apró erőfeszítésekkel hatalmas változásokat lehet elérni az élelmiszer-pazarlás csökkentésében.
2024. Január 15.
Főzés
Kép: Getty Images

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Maradék nélkül programja így az év elején arra buzdít mindenkit, hogy apró kis szokásainkon változtatva tegyünk az élelmiszer-pazarlás ellen. A Nébih szakértői Facebook-posztjukban az alábbi 5 tanáccsal segítik a változtatni vágyókat.

Fotózd le a hűtőd tartalmát, mielőtt elindulsz bevásárolni!

Hatásos módszer, ha a boltba indulás előtt lefényképezed mi van a hűtőben, így vásárláskor látod az otthoni készletet és ehhez tudod viszonyítani a kosarad további tartalmát.

Szánj hetente néhány percet a hűtő átnézésére!

Érdemes hetente rászánni 2 percet, hogy átnézd a hűtő tartalmát. Érdemes kijelölni egy polcot is, ahová a közeli lejáratú termékeket rakod, hogy lásd, mit kell sürgősen felhasználni.

Figyelj a hűtőszekrény hőmérsékletére!

A helyes tárolási hőmérséklet 0–5 °C között. Az ennél magasabb hőmérsékleten a termékek akár napokkal hamarabb megromolhatnak. Érdemes lehet betenni egy hideget jól viselő hőmérőt a hűtőszekrénybe, ha a hűtő nem jelzi ki pontosan a hőmérsékletet.

Jól látható helyre tedd azokat az élelmiszereket, amiket hamarosan meg kell enni!

Azt próbáld először felhasználni, ami lejárathoz közelebb van. Ezt könnyű betartani, ha otthon már a hűtőbe, kamrába pakolás során előrébb helyezed a közelebbi lejáratú termékeket.

A maradékot azonnal tegyük a fagyasztóba!

A fagyasztás szuper alternatíva, ha több ételt készítettél a kelleténél. Ha már tudod, hogy nem fog elfogyni, rakd is be az ételt a fagyasztóba, így későbbre elmentheted a finom fogást. Címkézd fel a fagyasztóba került ételt: írd rá, mi és mikor került a dobozba.