Család

A kismama bélmikrobiomja hatással van a magzat agyfejlődésére

Legalábbis egérkísérletek ezt mutatják.
2024. Augusztus 27.

Egy egereken végzett vizsgálat megállapította, hogy az anya bélrendszerében a terhesség alatt található Bifidobacterium breve baktérium támogatja a magzat egészséges agyfejlődését. Az eredményeket a Molecular Metabolism című folyóiratban tették közzé.

terhes nő jógázik

Kép: Getty Images

A kutatók összehasonlították a magzati agy fejlődését azoknál az egereknél, amelyeknek az anyja bélrendszerében nem voltak baktériumok, és azoknál, amelyeknek az anyja a terhesség alatt szájon át Bifidobacterium breve baktériumot kapott, de más baktérium nem volt a bélrendszerükben.

A Bifidobacterium breve baktériumot kapó anyák magzatainál megnőtt a tápanyagszállítás az agyba, és más, a növekedéssel kapcsolatos sejtfolyamatokban is kedvező változások mutatkoztak.

A Bifidobacterium breve egy úgy nevezett “jó baktérium”, amely természetes módon fordul elő a bélrendszerünkben, kiegészítésként probiotikus italokban és tablettákban kapható.

Az elhízás vagy a krónikus stressz megváltoztathatja a terhes nők bélmikrobiomját, ami gyakran magzati növekedési rendellenességeket eredményez. Az első alkalommal szülő anyák akár 10 százalékának gyermeke alacsony születési súllyal vagy magzati növekedési zavarral születik. Ha a baba nem növekedett megfelelően az anyaméhben, megnő az olyan állapotok kockázata, mint az agyi bénulás a csecsemőknél, valamint a szorongás, a depresszió, az autizmus és a skizofrénia későbbi életévekben.

Ezek az eredmények azt sugallják, hogy a magzati fejlődés javítása a Bifidobacterium breve étrend-kiegészítők terhesség alatti szedésével támogathatja a magzat egészséges fejlődését.

„Tanulmányunk azt sugallja, hogy az anya “jó baktériumokkal” való ellátásával javíthatjuk a baba növekedését és fejlődését a terhesség alatt” – mondta a Medicalxpress-nek Dr. Jorge Lopez-Tello, a Cambridge-i Egyetem Trofoblasztkutató Központjának kutatója. „Ez azt jelenti, hogy a bél mikrobiomjának probiotikumok segítségével történő megtámogatására kell összpontosítanunk ahelyett, hogy gyógyszeres kezeléseket kínálnának – a mellékhatások kockázatával – a terhes nőknek.”

„Bár további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy ezek a hatások hogyan érvényesülnek az embernél, ez az izgalmas felfedezés kikövezheti az utat a jövőbeli klinikai vizsgálatok előtt, amelyek az anyai mikrobiom és a magzati egészséges agyfejlődés kapcsolatát vizsgálják” – mondta a kutatásban szintén részt vevő Lindsay Hall, a Birminghami Egyetem professzora.

Bár köztudott, hogy a várandós anya egészsége fontos a magzat szempontjából, a bél baktériumainak a magzati fejlődésre gyakorolt hatása eddig kevés figyelmet kapott.