Egy új kutatás szerint a multivitaminok nem segítenek meghosszabbítani az életet, bár más vizsgálatokból származó bizonyítékok arra utalnak, hogy bizonyos egészségügyi előnyökkel azért járhatnak.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) kutatói három nagy, több mint 390 000 felnőtt étrendjéről és egészségéről készült tanulmány adatait elemezték.
„Sok amerikai felnőtt számolt be arról, hogy az egészség megőrzése vagy javítása érdekében multivitaminokat szed” – írta Erikka Loftfield, az NIH epidemiológusa és munkatársai a közzétett tanulmányukban.
De hogy a jobb egészség ígérete hosszabb életet jelent-e, az egy másik kérdés. Az elemzés eredményei megerősítik a korábbi tanulmányok nagyrészt negatív eredményeit, amelyek szerint a napi multivitaminok szedése nem hosszabbítja meg az életet. Éppen ellenkezőleg, a multivitaminokat használók körében a követés első néhány évében egy kicsivel (mindössze 4 százalékkal) magasabb volt a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata a nem használókhoz képest.
Ennek több oka is lehet, amelyeket nehéz kibogozni. Például a kínzó, korral összefüggő egészségügyi problémákkal küzdő emberek nagyobb valószínűséggel próbálták ki a multivitaminokat.
Ugyanakkor a multivitaminokat szedő emberek gyakran egészségesebben táplálkoznak, többet mozognak, kevesebbet dohányoznak és elég pénzt keresnek ahhoz, hogy megengedhessék maguknak a táplálékkiegészítőket – mind olyan tényezők, amelyek javíthatják az egészségi állapotot. Ugyanez volt igaz erre a tanulmányra is. A résztvevők általában véve meglehetősen egészségesek voltak, nem voltak krónikus betegek.
A speciális vitaminok szedése segíthet az orvosilag diagnosztizált hiányállapotokban, például vas- vagy B-vitaminhiányban szenvedőknek, vagy kiegészítheti a terhesség során fellépő extra igényeket.
Néhány nemrégiben végzett vizsgálat arra is utal, hogy a napi multivitaminok javíthatják a memóriát és lassíthatják a kognitív hanyatlást, de csak idősebbeknél és csak rövid ideig. Az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező vitaminok, mint például a C-vitamin és a cink, úgy tűnik, hogy megakadályozzák a makuladegenerációt, amely idősebb korban a látás fokozatos elvesztésével jár.
A kiegészítők azonban károsak vagy kockázatosak lehetnek, ha túlzott adagban vagy más vitaminokkal együtt szedik őket, vagy ha kölcsönhatásba lépnek a vényköteles gyógyszerekkel.
A béta-karotin-kiegészítők a dohányosoknál növelik a tüdőrák kockázatát, míg a K-vitamin csökkentheti a vérhígító gyógyszerek hatékonyságát, a kalcium és a cink pedig korlátozza a bakteriális fertőzések elleni küzdelemre használt antibiotikumok felszívódását.
A legtöbb ember számára biztonságosabb megoldás, ha a napi vitaminszükségletet a táplálkozásból fedezi, mintha étrend-kiegészítőkkel pótolnák. Egy 2023-as tanulmány szerint például az egészségesebb élelmiszerekre való átállás akár 10 évvel is meghosszabbíthatja az életünket.