Mindenki ismeri azt a magyar népmesét, amelyben a lány apja, az öreg király iránt szeretetét a sóhoz hasonlítja: úgy szereti őt, mint a levesben a sót. És valóban, a só az egyik legfontosabb ízesítőnk, nélküle elképzelhetetlen az étel, de messze nem csak a főzésben van fontos szerepe.
Só a vérünkben
A táplálkozásban ismert só két ásványi anyag, a nátrium és a klór vegyülete, a nátrium-klorid. Szinte minden élelmiszerben megtalálható, a húsoktól, a sajtokon át, a zöldségeken keresztül. Az ételek túlzott sózása nem egészséges, de az sem – bár kisebb egészségügyi kockázattal jár –, ha túl keveset viszünk be belőle a szervezetünkbe.
Az ember számára a só nélkülözhetetlen, de nem csak kívülről, hanem belülről is jelen van testünkben: körülbelül 70 milligrammnyi nátrium található meg a szervezetünkben, leginkább a csontokban. Szükség esetén a nátrium a véráramba kerül. Ez az ásványi anyag szabályozza testünk vízháztartását: mind a túl sok, mind a túl kevés víz veszélyes a szervezet működése számára, a nátrium a víz egyenletes eloszlását segíti. Felelős továbbá a sav-bázis háztartásért is, segíti a sejtmembrán működését és számos enzim aktiválását. A káliummal közösen kiemelt szerepet játszanak az ideg- és izomműködésekben, a szívritmus aktiválásában, valamint az ingerületátvitelben.
A sós ételek elfogyasztása után azért leszünk szomjasak, mert a nátrium megemeli a vér és más testnedvek koncentrációját, ez váltja ki a szomjúságérzetet és ezért kívánunk folyadékot. A magas sótartalmú ételek fogyasztása extrém esetben nátrium túladagoláshoz is vezethet, ennek tünetei a már említett szomjúság mellett az ödéma, a fáradtság, szédülés. Nátriumhiány nagyon ritkán alakul ki, hiszen só szinte minden élelmiszerben megtalálható. Ha nagyon ritkán mégis bekövetkezik, akkor erős izzadással, hányással, hasmenéssel, vérnyomáseséssel jár. Optimális esetben egy egészséges felnőtt számára napi 500 miligramm konyhasó az ajánlott mennyiség.
Így gyógyít a só
A sóbarlangok levegőjének kedvező hatásáról állítólag már a görögök is tudtak, jóval később, a 12. században szerzetesek feljegyzései árulkodnak arról, hogy a sóterápiát ismerték és alkalmazták légúti betegségek kezelésében. A sónak már akkor antibakteriális, gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatást tulajdonítottak. Ezek a sóbarlangok természetesek voltak, de léteznek mesterségesen kialakított sós, párás, hideg barlangok is, ilyenekkel jellemzően a fővárosban találkozhatunk.
A só számos területen jótékony hatású lehet: segítheti az asztmában, a krónikus bronchitisben, COPD-ben, cisztás fibrózisban, allergiás rhinitis (hétköznapi nevén szénanátha) szenvedőket, a náthás panaszokkal, valamint a fülgyulladással küzdőket. A légúti megbetegedések mellett a só a pattanásos, ekcémás bőr kezelésében fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt is segítséget nyújthat, sőt a krónikus fejfájásban, stresszcsökkentésben is alkalmazzák. A sós vizes oldattal a torokgyulladás, torokfájás, ínygyulladás kellemetlen tüneteit enyhíthetjük.
Az orrfolyást csökkentő, érösszehúzó hatóanyagokat tartalmazó orrcseppek, orrspray-k mellett a tengeri sót önmagában alkalmazhatjuk a náthás tünetek megszüntetésére. A tengervizes sóoldat elősegíti az egészséges önszabályozást, valamint az orrcseppek, orrspray-k túl gyakori vagy indokolatlanul hosszú ideig történő alkalmazása következtében kialakult függőséget szünteti meg. A tengervizes orrspray-k segítenek abban is, hogy átöblítsék az orrüreget anélkül, hogy kiszárítanák az orrjáratokat.
A tengeri só tartalma alapján kéttípusú orrspray-t különböztetünk meg: az izotóniást és a hipertóniást. Az izotóniás oldatok szervezet azonosak, azaz az orrspray-ben a nátrium-klorid pontosan olyan töménységben van jelen, mint a szervezetünk folyadéktereiben. Az izotóniás oldatok ásványi anyagokkal és nyomelemekkel nedvesítik, tisztítják az orrnyálkahártyát, így megelőzhető a nyálkahártya kiszáradása, a különféle szennyeződések, pollenek megtapadása, valamint az orrhigiéné fenntartása.
Ásványi sók, nyomelemek: tudjuk, hogy szükségesek csemeténk fejlődéséhez, de nem mindegyik, és nem korlátlan mennyiségben. Nézzük az ideális palettát!
A tengervizes orrspray ásványi só és nyomelem tartalma miatt megnyugtatja a felső légutak nyálkahártyáját. A légzésünk a nyálkahártya állapotától függ, amikor náthásak, allergiások vagyunk, akkor az orrnyálkahártya duzzadt lesz, az orrüreg eldugul és így megakadályozza a megfelelő légzést. Ez az akadályozott légzés a mindennapi tevékenységeinkre, az alvásunkra is komoly hatással van. A hipertóniás sóoldatot tartalmazó orrspray-ket orrdugulással járó felső légúti megbetegedések, influenza, vírusos nátha, orrmelléküreg-gyulladások kezelésében alkalmazhatjuk. Magas sótartalma miatt vizet von el az orrnyálkahártyáról, így csökkenti a duzzanatot és a levegővétel könnyebbé válik. A porlasztása miatt a pumpás spray-k egyenletesen oszlatják el az oldatot a nyálkahártya felületén.
A tisztított tengervíz sótartalma csecsemők és kisgyermekek esetében megkönnyíti az orrszívást, orrfújást, mert fellazítja a váladékot. Terhesség és szoptatás alatt is alkalmazható, tartósítószert nem tartalmaz.
A tengervizes orrspray természetes összetételű, nincsenek mellékhatásai, nem lehet hozzászokni, nem alakul ki függőség, így hosszútávon is biztonságos a szervezet számára. Rendszeres, akár napi használatával csökkenthetjük a nátha és az allergiás rhinitis kellemetlen tüneteit.