Család

Anafilaxiás sokk: nem kopogtat, betöri az ajtót

Különböző élelmiszerek, gyógyszerek, illetve méh- vagy darázscsípés is kiválthat súlyos, esetenként akár életveszélyes allergiás reakciót. Az anafilaxiás sokk váratlanul jön, sokan nem is tudják, hogy ők maguk vagy egy családtagjuk veszélyeztetett, ráadásul a legsúlyosabb allergiatípus az élet bármely szakaszában kialakulhat.
2024. Május 20.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Az allergiás anafilaxia során az allergénnel való találkozás jellegzetes – akár életveszélyes – tüneteket idézhet elő. Az allergiás reakció tünetei széles skálán mozoghatnak, és egyszerre többféle is felléphet az enyhe bőrpírtól az életveszélyes anafilaxiás keringésösszeomlásig, általában az allergénnel való érintkezést követő percekben. Életmentő lehet tehát, hogy felismerd a jeleket, mert ilyenkor minél hamarabb szakszerű segítségre van szükség.

Mogyoró és társai – akár ki is nőhető

Súlyos allergiás reakciót sok esetben bizonyos táplálékok okoznak. A leggyakoribb allergének a földimogyoró, a diófélék, a hal és a tenger gyümölcsei, illetve gyermekeknél a tej, a tojás és a szója. Élelmiszereink allergiát kiváltó alkotórészei legtöbbször a fehérjék, és néha attól függetlenül is, hogy melyik alkotófehérjére allergiás valaki, lehet súlyosabb vagy akár életveszélyes az allergiás reakció. Egyes fehérjealkotókra kialakult allergia kinőhető, másokra viszont életre szólóan megmarad.

Tanulságos esetről mesélt  egy amerikai tinédzser édesanyja: Elise súlyos allergiás reakció miatt került vészhelyzetbe, de vele egykorú barátnője gyakorlatilag megmentette az életét. Az Iowában élő lányról 9 hónapos korában derült ki, hogy allergiás a földimogyoróra és a hüvelyes zöldségekre. Állapota olyan súlyosnak bizonyult, hogy többször is be kellett szállítani őt a sürgősségi osztályra anafilaxiával. Ezért döntöttek úgy, hogy a szervezetét orális immunterápia (OIT) segítségével próbálják meg érzéketlenebbé tenni a földimogyoróra. A kezelés során Elise-nek rendszeresen mogyoróport kellett szednie kis dózisban, hogy szervezete lassanként hozzászokjon az allergénhez. Egy alkalommal viszont – amikor egyik barátnőjénél aludt – elfelejtette időben bevenni a szokásos adagot, így amikor később pótolta, váratlan anafilaxiás reakció alakult ki nála. Barátnője mentette meg az életét: beadta neki a mindig Elise-nél lévő adrenalininjekciót.

Jellemző anafilaxiás tünetek:

  • viszketés, bőrpír, csalánkiütés
  • duzzanat
  • könnyezés, orrfolyás
  • légúti duzzanat (nyelv, torok, garat, gége), rekedtség
  • légszomj, nehézlégzés
  • légzésmegállás
  • vérnyomásesés, ájulás, eszméletvesztés
  • szapora pulzus
  • fejfájás, látászavar
  • hasi fájdalom, hányinger, hányás vagy hasmenés
  • halálfélelem, tudatzavar

Mivel egy gyermek nehezebben tudja körülírni a panaszait, így esetükben a testbeszédre is fontos odafigyelni. Árulkodó lehet, ha például intenzív vakaródzásba kezd, a hasi görcsök miatt a gyomrát fogja és összegörnyed, vagy ha viselkedése zavarttá válik. Emellett az evés után nem sokkal jelentkező hányinger és hasmenés is felhívhatja a figyelmet az allergiás reakcióra.

Méh- és darázscsípés-allergia – az immunterápia segíthet

„Felállt, elkezdett dülöngélni és sugárban hányni, majd elsápadt, leizzadt, és hirtelen összecsuklott” – idézte fel honlapunknak Vera, amikor ötéves kislányánál minden előjel nélkül, fél órával egy méhcsípést követően súlyos allergiás reakciók léptek fel. Azonnal mentőt hívtak, addig pedig a diszpécser utasítására Annát a hátára fektették, fejét félrefordították, lábait felpolcolták. Mire kiérkezett a mentő, sokkal jobban lett, ám a későbbi vérvizsgálat igazolta, hogy a súlyos tüneteket méhcsípés-allergia váltotta ki. „Azóta is állandó készültségben vagyunk, mindenhová magunkkal visszük az adrenalinkészítményt, amit már Anna tanítói is tudnak használni. Ha pedig vendégségbe megy, a rá vigyázó felnőtteknek is elmagyarázom, szükség esetén hogyan kell beadni az adrenalint”

– magyarázza az édesanya. Ami viszont talán ennél is fontosabb: igyekeznek megelőzni a bajt. A szabadban Anna nem járhat mezítláb, mindig összefogják a haját, nem viselhet élénk színű, főleg sárga ruhát, nem használnak erős illatú sampont, öblítőt, és táborba sem engedik el.

Méh-, illetve darázscsípés-allergia gyanúja akkor merül fel, ha a csípést követően nehézlégzéssel, hányingerrel, ájulással, vérnyomáseséssel, egész testre kiterjedő csalánkiütéssel, duzzanatokkal jelentkező súlyos állapot alakul ki. Ha akármelyik tünet fellép, azonnal hívj mentőt, majd ellenőrizd, van-e az érintettnél adrenalintoll, és add be neki! Ha ettől jobban lett, akkor is kórházba kell szállítani a beteget, ahol 48 órán át megfigyelik – hangsúlyozza Dr. Csáky Csilla. Az allergológus hozzáteszi: életveszéllyel járó rovarcsípés hazánkban csak méh- és darázscsípés allergia esetén fordul elő, és az anafilaxiával járó rovarcsípés gyakorisága mindössze nagyjából 0,5-2 százalék. Bizonyított rovarméreg-allergia esetén pedig a méregellenes immunterápia hatásos kezelési módszer lehet, aminek több éves alkalmazásával elérhető, hogy újabb csípés esetén már ne alakuljanak ki súlyos reakciók. Ennek köszönhetően tehát a legtöbb esetben megszűnik a túlérzékenység.

Ha a tünetek csak jóval a csípés után jelentkeznek

Az allergiás reakciók később, a rovarcsípést követő két napon belül bármikor jelentkezhetnek, ez azonban már nem jelent akkora veszélyt. Ilyenkor érdemes felkeresni egy allergológust, aki kideríti, mi okozta a tüneteket. A vérvizsgálat, a bőrpróba és a tünetek alapján kiderül, darázs vagy méhallergiáról van-e szó, a szakember pedig eldönti, igényli-e a páciens a három-öt éven keresztül tartó immunterápiát.

Így kerüld el az újabb méh/darázscsípéseket

  • Ne vegyél fel, illetve ne adj a gyerekre élénk színű, tarka ruhákat, ne használj erős illatú kozmetikumokat, parfümöt, ha a szabadba mentek!
  • Az ételt és a szemetet fedjétek le odakint!
  • Az érintett lábán mindig legyen odakint papucs/cipő.
  • Ne hessegesd, ne érintsd meg a rovarokat!
  • Lehetőleg kerüld és ne piszkáld a rovarok fészkét, méhkaptárak környékét!