Ha ketten, együtt, egyetértésben nevelitek a gyerekeket, az nagyon nagy erő lehet, hogy amikor az egyikőtök kiborul, a másik segíteni, támogatni tudja. A gyereknevelés nem egyszerű, és úgy egyáltalán, a mindennapokat menedzselni nem könnyű, és bizony előfordul, hogy elfáradunk, feszültek vagyunk, kiakadunk – gyakran ez a gyerekekkel kapcsolatos szituációkban csúcsosodik ki. Nagyon jó, ha ilyenkor ott a páros másik tagja, aki nyugalmat, higgadtságot, és másik nézőpontot tud hozni a helyzetbe, mielőtt elfajulna a vita – de hogyan? Senkinek sem esik jó, ha „leoltják” a gyerek előtt, vagy ha leállítják, elhallgattatják egy veszekedés kellős közepén. Dr. Jordana Mortimer gyermekpszichológus, a Child and Mind Instagram-oldal egyik szakértője remek tippet ajánl ahhoz, hogyan legyetek jó csapat a pároddal a gyereknevelésben, és hogyan oldjátok meg jobban az ilyen szituációkat.
Jókor kell belépni
„Ha megpróbálunk beavatkozni a helyzetbe, amikor azt látjuk, hogy a szülőpárunk felhúzza magát, az lehet az eredmény, hogy megbántódik, vagy úgy érzi, hogy csorbul a tekintélye. De ennek nem kell így lennie – egy egyszerű trükkel mindez elkerülhető. Beszéljetek erről a dologról, és egyezzetek meg egy nonverbális jelben – például egy egyszerű vállérintésben, ami azt jelezheti a konfliktusban részt vevő szülőnek, hogy adja át a társának a terepet.”
Belép-kilép módszernek nevezte el ezt a technikát, a lényege, hogy amikor a konfliktusban nem résztvevő, nyugodt szülő érzi, hogy szükség van rá, alkalmazza a jelet, majd belép a konfliktusba, átveszi a szülői szerepet. Ezzel egy időben a feldúlt, kiborult társa kilép a helyzetből, átengedi a higgadtabb félnek a helyzet kezelését.
Hogy miért működik mindez? Amikor elárasztanak az érzelmek, és nem tudunk higgadtan, tárgyilagosan beszélni a gyerekkel, a vita valószínűleg veszekedéssé, komolyabb konfliktussá fog fajulni. Ilyenkor nagyon nehéz megálljt parancsolni az áradó érzelmeknek, és az lenne a legjobb megoldás, ha kivonnánk magunkat a szituációból addig, amíg le nem tudunk nyugodni. Erre ad lehetőséget, ha ott a társunk, és átveszi tőlünk a konfliktus kezelését – higgadtan, nyugodtan, nagyobb türelemmel, több erőforrással ahhoz, hogy ezt a helyzetet nyugodtan tudja kezelni. Mi kell ahhoz, hogy ez a „trükk” jól működjön?
- Egy egyszerű, egyértelmű jel, praktikusan egy gyengéd érintés
- Olyan jel legyen, amiről a gyerek NEM tud
- Fontos, hogy a terv közös megegyezés eredménye legyen, mindkét szülő elfogadja és egyet értsen a módszerrel
- Meg kell fogadniuk, hogy amikor úgy látják, hogy szükséges, gyengéden beavatkoznak, belépnek a helyzetbe
- És azt is, hogy az a szülő, aki „leváltanak”, sértődés nélkül visszavonul, és átadja a terepet, vagyis a konfliktus kezelését a társának
Így lesztek jó páros
Ez azt jelenti, hogy a másik jobban tudja? Hogy ő ügyesebben kezeli a konfliktusokat? Egyáltalán nem erről van szó. Azt érdemes belátni, hogy a legtöbb veszekedés, kiabálás azért történik, mert elborítanak az érzelmek (düh, harag, csalódottság, elkeseredés, stb.). Ahogy azt is, hogy amikor „nem látunk a pipától”, az „agyunk ködös a haragtól”, bizony olyat és úgy mondhatunk, tehetünk, amit aztán később megbánunk (kivel ne fordult volna már elő, hogy kiabált a gyerekkel, aztán magát vádolta, hogy miért viselkedett így…). Szuper, ha meg tudjuk állítani az áradó érzelmeket, és higgadtak tudunk maradni – de amíg ez nem megy könnyedén, nagyon jó, ha elfogadjuk a társunk segítségét. Ez a módszer nem az egyik szülőt helyezi a másik fölé, hanem segítővé teszi meg azt a szülőt, akinek aktuálisan több a nyugalma, amiből „kölcsön tud adni” a többi családtagnak, leginkább a konfliktusban részt vevő gyereknek. Használjuk ki, hogy ketten vagyunk, és az erőnk összeadódik – a gyerekek érdekében.
Miért jó a belép-kilép-módszer?
Nagyon jó hatással lehet az egész családra, ha sikerrel alkalmazzátok a módszert.
- Csapattá kovácsolódtok ti, szülők, a gyereknevelés terén is.
- Az egész családi hangulat nyugodtabb, oldottabb lehet, ha elmaradnak a hatalmas balhék.
- A gyerekek számára nagyon sokat jelent az érzelmi biztonság szempontjából, ha a konfliktusokat kiabálás, kiborulás nélkül sikerül kezelni.
- Nagyon jó tanulás ez nekik az érzelmek kezelése, érzelemszabályozás és konfliktuskezelés terén is.
- Jó lehetőséget biztosít a kiborult szülőnek, hogy összeszedje magát, és ne fokozza a konfliktust akaratlanul.
- A gyerek számára is azt üzeni ez a technika, hogy a szülei együtt, egyenrangúan vesznek részt a család és az ő életében.
Mitől vagytok jó csapat a gyereknevelésben?
Nem attól, hogy mindig mindenben egyetértetek, hanem attól, hogy higgadtan tudtok beszélni a felmerülő problémákról, és egyezségre tudtok jutni. Teljesen normális, ha egyikőtök szigorúbb, vagy valamelyőtök könnyebben elveszti a fejét és dühbe gurul – nagyon jól tudtok mindebben segíteni egymásnak, ha törekedtek az egyezségre, megbeszélitek a stratégiátokat. És nem csak egymásnak, hanem a gyerekeknek is rengeteget segítetek ezzel. Néhány tipp ehhez:
- Egyezzetek meg a családi alapszabályokban, amit mindketten elfogadhatónak tartotok.
- És tartsátok is magatokat ezekhez – csapatként, egységesen (A gyerekeknek tudniuk kell, hogy ha bármelyikőtökhöz is fordul a kérdéseivel, ugyanazt a választ fogja kapni, nem tud „kijátszani” benneteket).
- Sokkal könnyebb következetesnek lenni a gyerekkel, ha az alapelvekben előre megegyeztetek, ismeritek a másik álláspontját, és támogatjátok a másikat, amikor „elgyengülne” vagy kiborulna.
- Legyen tervetek – biztosan volt már néhány konfliktusos helyzetetek, beszéljétek meg, mi a jó stratégia ilyenkor. Higgadtan sokkal könnyebb jó reakciókat választani, és ha van előzetes terv, könnyebb ahhoz tartani magatokat konfliktushelyzetben is.
- Ha valamiben mégsem egyeztek (biztos, hogy lesz ilyen, és ez nem baj), azt ne a gyerekek előtt beszéljétek meg – ez nagyon fontos.
- Merjetek változtatni: lehet, hogy ami eddig működött, egyszer csak már nem fog – ez teljesen rendben van, a gyerekek változnak, ti is, és a helyzetek is. Legyetek rugalmasak, újra és újra beszélgessetek arról, hogyan akarjátok csapatként nevelni a gyerekeket.
- Legyetek nyitottak a másiktól érkező visszajelzésekre. A kedvesen, jóindulattal adott feedback nagyon sokat segíthet – igyekezzetek nyitottan, sértődés nélkül fogadni. Tartsátok észben, hogy csapatként dolgoztok azon, hogy a családotok a lehető legjobban működjön, a lehető legbékésebb ás támogatóbb terep legyen mindannyiótoknak.
Forrás: Instagram.com/mindandchild