Nem csak Magyarországon, világszerte sok olyan fiatal felnőtt van, aki a szülői házban marad – vagy visszaköltözik oda. Természetesen ezt a helyzetet nézve sem lehet általánosítani, hiszen számos oka lehet annak, ha valaki otthon ragad a szüleivel. Nem mindenkinél arról van szó, hogy ez a helyzet kényelmes neki, vagy szeretne ”gyerek maradni” a mamahotelben. Sok esetben ez egy kényszerhelyzet, az anyagiak okán, és emiatt nem tudják még megengedni maguknak az elköltözést.
Ebben a helyzetben inkább azt szokták a nagyobb gondnak tartani, ha valaki hagyja, akár el is várja, hogy a szülei ugyanúgy gondoskodjanak róla, mint amikor gyerek volt, és nem is igazán szeretne függetlenedni tőlük, a mamahotel kényelmétől.
Azt, hogy a későbbiekben a gyermekedből felelősségteljes és független felnőtt váljon, hogy segítsd a leválását, már kisgyermekkorában megalapozhatod. A Smart Parenting ehhez adott néhány tippet:
Tanítsd meg a pénzzel bánni
A megtakarítás fontosságát már kiskorában érdemes megtanítani a gyermekednek. Rose Fres Fausto, korábbi befektetési bankár, jelenleg pénzkezelési coach szerint érdemes kipróbálni a ”20-as szabályt”. Ez azt jelenti, hogy ha a gyerek valamilyen bevételt kap – zsebpénzt, a rokonoktól pénzt ajándékba, stb. –, akkor ennek a 20 százalékát félre kell tenniük. „Már a kiadások előtt félreteszed a 20 százalékot, nem utána” – mondta.
Ha további pénzügyi tudatosságra nevelő tippekre vagy kíváncsi, a következő cikkünkben ajánlunk néhány ilyet.
Vond be a házimunkába
A Minnesotai Egyetem kutatása szerint nem csupán a leendő háztartása miatt fontos, hogy a gyermeked tudja, hogyan kell elvégeznie a ház körüli teendőket, ugyanis a fiatalkorban végzett házimunkák a függetlenséget és az önellátást is elősegítik. A tanulmány szerint azok a fiatal felnőttek, akik 3-4 éves korukban kezdték el a házimunkát, nagyobb valószínűséggel értek el karrierjük elején sikereket és voltak önellátóak, mint azok, akik nem végeztek házimunkát.
Engedd, hogy maga oldja meg a problémáit
Próbáld elkerülni azt, hogy mindig ”kimentsd” a gyermekedet az olyan helyzetekből, amelyekről tudod, hogy egyedül kell megoldania, javasolta Araceli Balajadia-Alcala pszichológus a portálnak. Ha a gyermeknek nehézsége támad valamivel, és minél többet gondolkodik, és különféle módokat próbál ki megoldásképp, annál ügyesebb lesz az önálló problémamegoldásban.
Ne te oldd meg helyette a házi feladatát
Ha minden házi feladatban segítesz neki, megcsinálod helyette, azzal elszalasztod annak a lehetőségét, hogy magára hagyatkozzon egy egyszerű feladat elvégzésében. Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy később ne legyen megküzdési készsége, hogy egyedül kezelje a normál stresszes körülményeket.
Készülj fel az elengedésére
Nehéz arra gondolni, hogy a gyermekednek egyszer már nem lesz rád akkora szüksége, mint most, azonban egyszer ki kell repülnie a fészekből. Ahogy Julie Lythcott-Haims, a Stanford korábbi dékánja, és a How to Raise an Adult (Hogyan nevelj felnőttet) című bestseller könyv szerzője mondja: „Az én feladatom, hogy tápláló környezetet biztosítsak, megerősítsem [gyermekeimet] a feladatokon keresztül, és szeressem őket, hogy ők is szeretni tudjanak másokat és szeretetben részesüljenek… Az én feladatom az, hogy támogassam őket abban, hogy a nagyszerű személyükké váljanak.”
Forrás: smartparenting.com.ph
Nyitókép forrása: Getty Images