Család

Gyakran hisztizik vagy kiborul a gyereked? Erről tudnod kell

Egy játékos beszélgetés segíthet a gyereknek (és neked is) megérteni, miért borul ki időnként, és hogyan lehet ezt megelőzni vagy kezelni – mesélj neki a „türelembögréről”.
2024. Október 29.
kisgyerek hisztizik, hiszti kezelése, türelembögre

Fotó: Getty Images

A kiborult, hisztiző gyereket nehéz kezelni – a szülő gyakran érzi tehetetlennek, eszköztelennek magát ilyenkor. A legtöbben idegesek, frusztráltak, türelmetlenek vagy épp dühösek leszünk, akár kiabálunk – de ha sikerül egyet hátralépnünk, akkor a legtöbbször megsajnáljuk a gyereket. Ha nem vonódunk bele a szituációba, vagy ha sikerül kicsit kívül helyezkednünk rajta, akkor könnyen megértjük, belátjuk, hogy a gyerek azért viselkedik így, mert nem jól érzi magát, nem tudja kezelni a nehéz érzéseit. Ami sok felnőtt számára is kihívást jelent, hát még egy kicsi gyereknek!

Mi az a türelembögre?

Mindenkinek jobb, ha a hisztiket, kiborulásokat nem elsősorban kezelni akarjuk, hanem megelőzni. Azt persze ne várjuk, hogy egy varázstrükk segítségével sosem lesz többet balhé, de van néhány jó trükk, amivel csökkenteni lehet a kiakadások számát, vagy az intenzitását. Az egyik ilyen a türelembögre vagy toleranciabögre-trükk (az előbbi kifejezés talán jobban megérthető a gyerekek számára, bár a második pontosabb). A BigLife Journal Instagram-oldal szakértői magyarázzák el ezt a kedves, és a gyerekek számára is könnyen befogadható hasonlatot, ami segíthet nekik megérteni, mi történik ilyenkor velük, és akár felismerni a túlterhelődés jeleit, sőt, tenni azért, hogy ez ne vezessen kiboruláshoz. Lássuk, mit is takar a szakértők szerint ez a fogalom.

Magyarázd el úgy a gyereknek, hogy a teste olyan, mint egy pohár vagy bögre, ami nap közben megtelik a stressz, feszültség hatására jelentkező nehéz érzésekkel – mint amikor vizet öntünk a bögrébe. Ha több víz kerül bele, mint amennyi fér, akkor a bögre túlcsordul, és mindent elönt a víz. Ha a türelembögrébe túl sok olyan érzés kerül, amit nehéz kezelni, elviselni, a türelembögre is túlcsordul – ilyenkor jön a kiborulás vagy a hiszti.

Hogyan magyarázd ezt el igazán jól a gyereknek?

  1. Nyugodtan legyél érzékletes, mondj példákat, akár rajzold le a dolgot – egy poharat vagy bögrét, mellé olyan helyzeteket, amiket nehezen élhet meg a kicsi – például hogy elvették a homokozóban a játékát, nem ehetett két gombóc fagyit csak egyet, a testvére megütötte vagy árulkodott rá.
  2. Soroljatok fel együtt ilyen nehéz, megterhelő szituációkat, érzelmeket, hallgasd meg az ő ötleteit is.
  3. Meséld el, hogy ez a bögre a nap folyamán telik, telik, egyre több lesz benne a nehéz érzelem – és ez teljesen normális.
  4. Ahogy az is, ha egyszer csak túlcsordul, mert már túl sokáig kellett türelmesen viselkedni ezekkel a nehéz érzésekkel.
  5. Meséld el, hogy gyakori, hogy ez a bögre szinte teljesen tele van, és egyetlen apró csepp elég hozzá, hogy az egész boruljon – ezért történik sokszor, hogy valami apróságnak tűnő dolgon robban ki a legnagyobb balhé.
  6. Mert bizony ha ez a nagy érzelmekkel teli türelembögre kiborul, ott aztán nagy „rumli” keletkezik, vagyis egy nagy érzelmi káosz, vihar – igazi kiborulás.
  7. Ami végső soron jó, mert kiürül a bögre, és meg tudunk nyugodni – de előtte bizony nem kellemes dolgokat él át a konfliktus minden résztvevője.

Szóval ha lehet, nem kell megvárni, hogy túlcsorduljon és kiboruljon a bögre, hanem néha ki kell önteni belőle egy kis „vizet”. Vagyis valahogy csökkenteni kell a halmozódó feszültséget, megszabadulni a nehéz érzésektől.

kisfiú hisztizik

Kép: Getty Images

Mivel előzd meg, hogy túltelítődjön a türelembögre?

Beszélgessetek ezután arról, milyen tevékenységek segíthetnek abban, hogy ne legyen annyira teli ez a türelembögre – vagyis kevesebb legyen a feszültség a kicsi testében. (Igen, nyugodtan használd ezt a kifejezést, hogy a feszültség és a nehéz érzések a testében vannak, mert valójában ott tapasztalja őket, még ha ezt nem is tudja így megfogalmazni. Viszont ha hallja ezt tőled, könnyebben összekapcsolja a testi érzeteket az érzelmekkel, és könnyebben meg tudja majd tanulni felismerni, megélni és kezelni őket.) Na de ötleteljetek együtt, mi minden „üríti” a türelembögrét, hogyan lehet a feszültséget és a nehéz érzéseket „lecsapolni. Íme néhány példa, amit bedobhatsz:

  • Pihenj le egy kicsit, vonulj el csendben.
  • Vagy menj el hamarabb aludni – másnap reggelre üres lesz az a bögre.
  • Vegyél néhány lassú lélegzetet.
  • Táncolj egy kicsit egy vidám dalra.
  • Vagy csak hallgasd meg a dalt, ha nincs kedved táncolni.
  • Menj ki a szabadba és szaladgálj, ugrálj egy kicsit.
  • Ölelj meg valakit.
  • Simogasd, öleld meg a kisállatodat.
  • De a kár a kedvenc plüssödet is ölelgetheted.
  • Menj el tusolni vagy fürdeni.
  • Mondd el valakinek, mi bánt.
  • Csukd be a szemedet és gondolj valakire, akit nagyon szeretsz.

[undefined]

Amire érdemes figyelni

Nem könnyű téma, de igazából nem is olyan nehéz – és beszélni sem annyira bonyolult róla. Van néhány tippünk, hogyan lesz hatékony és mindenki számára élvezhető.

  • Vegyél elő egy poharat vagy bögrét, meg vizet, és mutasd is be (szemléltesd), hogyan zajlik a dolog. Önts egy kis vizet mindig a bögrébe, amikor eszetekbe jut valamilyen nehéz érzés vagy helyzet, és mutasd meg azt is, a végén milyen kevés kell, hogy túlcsorduljon.
  • Azt is játszd el, hogy a fent felsorolt pozitív, nyugtató, relaxáló dolgok felsorolásakor kiöntesz egy kis vizet a bögréből, ami így már nem csordul túl.
  • Nagyon fontos, hogy úgy válogasd a szavaidat, úgy válassz példákat, úgy vezesd a játékot, hogy mindez a gyerek életkorához, érdeklődéséhez passzoljon, érthető és követhető legyen.
  • Addig beszélgessetek erről, amíg könnyedén fenn tudod tartani a figyelmét.
  • Ne egyetlen beszélgetéstől várj világmegváltó csodát – hozd fel a témát akár már 4-5 éves korban, majd később kerüljön elő újra és újra, más kontextusban, más példákkal.

Ezzel az egésszel tulajdonképpen azt tanítod meg a kicsinek, hogy teljesen természetes, hogy a nehéz érzésektől feszültnek érzi magát, a testét, és hogy ő maga is tud tenni azért, hogy könnyebb legyen, jobban érezze magát, és ne fajuljon robbanásig a helyzet.

kisgyerek építőkockával játszik, egykék problémái

Fotó: Getty Images

Az önszabályozás elképesztően fontos

Nagyon fontos, komoly és hasznos dolgot tanítasz ezzel: az önszabályozásra vagy önregulációra tudod így szépen rávezetni a gyereket. Ez a kifejezés azt jelenti, hogy a gyerek megtanulja felismerni, ellenőrizni a gondolatait, érzéseit, viselkedését, és módosítani azt az adott helyzetnek megfelelően. Elképesztően fontos ahhoz, hogy majd később higgadtan, nyugodtan tudjon reagálni mindenféle nehéz, érzelmileg megterhelő helyzetben. Ez valójában egy hatalmas ajándék, amit adhatsz a gyermekednek ahhoz, hogy sikeres, kiegyensúlyozott és boldog felnőtt legyen.

Forrás: Instagram.com/biglifejournal, mindennapifejlesztes.wordpress.com, raisingchildren.net.au

[undefined]