Család

Ilyen a jó iskolai benti cipő – ezt vedd figyelembe a vásárlásnál

Van már benti cipője a gyerekeknek a suliba? Ha még most fogjátok beszerezni, segítünk, mitől lesz igazán a kedvére való és praktikus a váltócipő.
2024. Augusztus 22.
gyerekek iskolában, váltócipőben, ülnek a padban, iskolakezdés

Fotó: Getty Images

Az egyik legfontosabb dolog, amit iskolakezdés előtt be kell szerezni a gyerekeknek, az a váltócipő, hiszen már első naptól használni fogják. Ráadásul egész nap abban vannak, vagyis hosszú órákon keresztül viselik, többször fel- és leveszik, szóval nagyon nem mindegy, milyen az a benti cipő. Segítünk néhány hasznos tippel, hogy a választott darabot szívesen is hordja a gyerek, és sokáig tudja használni – ezek a fontos szempontok a választásnál.

1. Legyen jól szellőző

Ez talán az egyik legfontosabb, akár zárt cipőt, akár szandált választotok sulikezdésre: hogy természetes vagy kimondottan jól szellőző anyagból készüljön – és lehetőleg ne csak a felső része, hanem a talpbélése is. Nem elengedhetetlen hogy bőr vagy szuperszellőző technikai anyagból legyen, de az egyáltalán nem „lélegző” műanyag cipők nagyon kényelmetlenek lesznek a gyereknek. Még a kicsik lába is beleizzad, egy nagyobb negyedikesé pedig már egész kellemetlen szagú is lehet, ha egy ilyen cipőben izzad egész nap. Ha a cipő talpa műanyag, pláne ha csúszik, érdemes speciális, lélegző betétet tenni bele: sokkal kényelmesebb viselet lesz a gyerek számára.

2. Könnyű legyen fel- és levenni

Ha még nem tud cipőt kötni, nem biztos, hogy jó ötlet fűzőset venni azzal a felkiáltással, hogy legalább majd megtanulja: elég zavaró lehet neki, ha állandóan küzdenie kell a fűzővel. Az sem jó, ha ki kell lazítania a fűzést minden egyes alkalommal, de a nehezen csatolható szandál sem praktikus. Jó, ha nagyon egyszerűen bele tud bújni, még jobb, ha van a belebújást segítő fül a cipőn, és nem gyűrődik be a nyelve – ne várd, hogy óvatosan, a cipőt kímélve fogja majd fel- és lehúzni, szóval nem lesz kímélő üzemmód. Ha már most látod, hogy nem túl stabil konstrukció, ne vedd meg, mert aztán egy-két hónap után adhatod ki a pénzt ismét, egy újra.

3. Jó, ha puha és hajlékony

A merev talpú, merev felsőrészű cipők helyett sokkal kényelmesebb a puha, hajlékony talpú sportcipő. Ha csak nincs anatómiai oka, hogy speciális cipőt vagy szandált hordjon a gyerek, jó, ha minél könnyebben tud benne mozogni a lába, nem szorítja össze.

Kislány hátizsákkal rózsaszín tornacipőben

Fotó: Getty Images

4. Zárt vagy nyitott?

Attól függ, hogy mit hord szívesen a gyerek, és milyen az iskolában a hőmérséklet. Egy könnyű, jól szellőző sportcipő vagy vászoncipő télen-nyáron jó lehet, míg egy fázósabb kisgyereknek nem biztos, hogy megfelelő télre a szandál – főleg, ha nincs nagyon meleg a suliban. Kérdezd meg, mit hord szívesen. Az is jó megoldás lehet, hogy szeptemberben még beviszitek a nyári szandált alaposan megtisztítva, és decemberben vagy a karácsonyi szünet után vesztek csak új cipőt – simán lehet, hogy akkor már egy mérettel nagyobb kell. És valóban: ha most vesztek cipőt, inkább egy picit nagyobb legyen, mint pontosan passzoló, így praktikusabb – de az nem jó, ha csónaknak érzi a gyerek a lábán. Szóval legyen laza és kényelmes, ne túl nagy, de semmiképp ne szoros vagy olyan, amiben végigér a lába.

5. Tetsszen a gyereknek

Ez tényleg fontos szempont, hiszen minden egyes nap ezt viseli a gyerek – ezért bár rengeteg dologra kell iskolakezdéskor költeni, a váltócipőre is kerüljön azért hangsúly. Beszéld meg a kicsivel, milyen cipőre vágyik, és a lehetőségekhez mérten igyekezzetek olyat keresni. Még van idő, akár neten is megrendelhetitek, illetve érdemes az iskolakezdés előtti héten figyelni az akciókat, sok üzletben vannak ilyenkor leárazások, kedvezmények. Ha érdekli a gyereket, milyen lesz a cipője, fontos neki már, hogy milyen ruhákat visel, jó, ha megbeszélitek, te mit tartasz fontosnak a cipőt illetően, és neki mik az elképzelései – meg azt is, hogy mekkora összeget szánsz erre a cipőre. Nem kell mélységeiben beavatni az iskolakezdés anyagi vonzatába, de azzal jó, ha tisztában van, mennyi mindenre kell ilyenkor pénzt kiadni, és ahhoz, hogy a lehető legjobban jöjjetek ki, fontos a tervezés és a mérlegelés.

Ami fontos, ha neten rendeled a cipőt:

  • Ne csak méretet nézz, az márkánként eltérhet, figyelj inkább a belső talphosszra
  • Kalkulálj a választásnál a szállítási díjjal is – ha megoldható, rendelj több dolgot egy helyről, hogy ezt akár meg is spórolhasd.
  • Amint megjön, azonnal próbáljátok, sétálgasson benne otthon, és ha nem jó a méret vagy nem kényelmes a cipő, minél előbb küldjétek vissza.
  • És ne legyetek restek visszaküldeni akár nem tetszik akár kényelmetlen – nagyon fontos, hogy jó cipőt találjatok, amit szívesen hord a gyerek.
  • Ha van bevált márka, aminek ismered a méretezését, tudod viszonyítani az előző cipőhöz, az sokat segít, hogy eltaláld az új cipő méretét.