
Kép: Getty Images
A méhnyakrák megelőzhető betegség, korai felismeréssel, megfelelő kezeléssel gyógyítható. Ennek ellenére továbbra is az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés és halálok a nők körében Magyarországon.
A méhnyakrák oka
A méhnyakrák az esetek több mint 90%-ban a humán papillomavírus (HPV) fertőzés hatására fejlődik ki. Ugyanakkor a HPV-fertőzéseknek csak kis százalékában fejlődik ki méhnyakrák. A vírus több mint 150 variánsának többsége nem rákkeltő. A szexuális aktivitással arányosan növekszik a HPV-fertőzöttség kockázata is, amelyet fokoz a gyakori partnerváltás valamint, ha a férfipartnernek sok más kapcsolata van.
Növelheti a méhnyakrák kockázatát a HPV fertőzés és az aktív nemi élet valamint a gyakori partnerváltás mellett a többszöri szülések általi méhnyaksérülés, a visszatérő hüvelyi gyulladások és a dohányzás is.
A méhnyakrák korai jelei
A méhnyakrák kezdeti stádiumában nem okoz tüneteket, ezért leginkább szűrővizsgálattal deríthető fény a jelenlétére.
Korai jelek lehetnek:
- pecsételő vérzés
- fájdalmas szexuális együttlét, akár vérzés kíséretében
- kellemetlen szagú, sárgás hüvelyi folyás
- hasi görcsök
Előrehaladottabb állapotban:
- fájdalmas vizeletürítés
- lábfájdalom-és dagadás
- fogyás
- inkontinencia
A méhnyakrák kolposzkóp segítségével szabad szemmel is látható. A méhnyakrák kialakulása több rákmegelőző állapoton keresztül következik be, hosszú idő alatt, ezért van óriási jelentősége a rendszeres szűrővizsgálatnak.