Az alvási apnoe egy gyakori, kellemetlen állapot: amikor alvás közben légzési szünet vagy felületes légzés jelentkezik. Az állapot leggyakoribb formája az obstruktív alvási apnoe. Az obstruktív alvási apnoe akkor jelentkezik, amikor a torok hátsó részén lévő izmok túlságosan elernyedve akadályozzák a levegő beáramlását a tüdőbe. Egyes becslések szerint a felnőttek egynegyedének van obstruktív alvási apnoéja. De a gyermekek is érintettek lehetnek. Mivel az alvási apnoé megzavarja a normális alvási mintázatot, az ebben szenvedők egész nap fáradtnak, álmosnak érezhetik magukat.
Dr. Mary Anne Tablizo, a Stanford Egyetem klinikai docense beszélt a Motherlynek arról, hogy mit kell tudniuk a szülőknek a gyerekkori obstruktív alvási apnoéról.
Felnőtteknél az obstruktív alvási apnoe egyik legszembetűnőbb jele, hogy annak ellenére, hogy egész éjszaka pihentek, másnap kimerültek. Dr. Tablizo szerint a gyerekeknél ez kevésbé valószínű, hogy megfigyelhető. „A gyermekeknél az OSA jellemzően viselkedési problémákkal jelentkezik, például hiperaktivitással, impulzivitással, agresszióval és a hangulat szabályozásának nehézségével, a töredezett alvás miatti gyakori ingerlékenységgel” – mondja. „A nappali álmosság az életkornak nem megfelelő álmosságban is megnyilvánulhat, mint például elalvás az iskola alatt, rövid autóutak alatt és szunyókálás az iskola után” – mondja.
Más jelekre is érdemes figyelni miközben a gyerek alszik: a hangos horkolásra vagy nehézlégzésre. Ha ezek közül a tünetek közül bármelyiket észleli, arra is érdemes odafigyelni, hogy reggelente panaszkodik-e fejfájásra, vannak-e ágybavizelési vagy éjszakai izzadási epizódjai, és hogy napközben a száján keresztül lélegzik-e – mondja Dr. Tablizo. Ha a gyermekednél ezek a tünetek jelentkeznek, akkor érdemes felkeresni az orvost.
Az alvási apnoe kezelése gyermekeknél
Először is, az alvási apnoe diagnózisa viszonylag ritka, a gyerekek 1-5 százalékánál fordul elő, mondja Dr. Tablizo. „Bármely életkorban előfordulhat, de 2 és 6 év közöttieknél a leggyakoribb, bár a gyerekkori elhízás emelkedése miatt egyre gyakrabban találkozunk vele a serdülőkorúak körében is.”
Ha gyermekénél diagnosztizálják, akkor leggyakrabban garat- és az orrmandula megnagyobbodása és ezek eltávolítása a megoldás. Egyéb terápiás lehetőségek is lehetnek – például myofunkcionális terápia –, mindenesetre nem szabad félvállról venni, ha egy gyerek horkol.