Azt már régóta tudjuk, hogy a prosztata egészsége az életkor előrehaladtával rendszerint romlik. Állapota szempontjából fontos tényező a genetika és az életmód is. A tudósokat sokáig foglalkoztatta, hogy a szexuális tevékenységek milyen módon befolyásolják a prosztata egészségét.
A prosztata egyszerre a húgyúti és a szaporító szervrendszer része. Utóbbiban az a szerepe, hogy az ejakulációhoz szükséges folyadékot termeli. A Harvard Egyetemen 14 évig gyűjtöttek adatokat 46 és 81 év közötti férfiaktól a fenti szempontok alapján, akik visszamenőleg a havi magömlésszámról is beszámoltak a fiatal felnőtt korra (20-29) vonatkozóan is.
Az ejakulációkba beleszámítottak a szexuális együttlétek, a hajnali magömlések és a maszturbációk is. Két évente ellenőrizték a kutatásban résztvevők egészségi állapotát. A közel 30 ezres résztvevő számmal készült kutatás adatai szerint azoknál, akiknél legalább 21 magömlés történt 1 hónapon belül, 31%-kal kisebb volt a prosztataproblémák kialakulásának esélye azokhoz képest, akik csak 4-7 magömlést könyvelhettek el.
Egy ausztrál – 2000 fő bevonásával végzett – felmérés is ráerősített a harvardi következtetésre. Eszerint heti 4-7 magömlés esetén 36%-kal csökkent a prosztatarák kialakulásának esélye 70 éves kor előtt, azokhoz képest, akiknél csak heti 2 vagy annál is kevesebb magömlés történt. Ez utóbbi tanulmányból az is kiderült, hogy a fiatal felnőtt kori magömlésszám gyakorol legerősebb hatást a prosztata későbbi állapotára.
Tudtad?
A prosztata-megnagyobbodás az 50 év felettiek 50%-át érinti, mivel az életkor előrehaladtával változik a hormonháztartás. A megnagyobbodás miatt a prosztata nyomást gyakorol a húgyutakra, ami vizelési problémát és vizeletcsepegést okozhat.
Mit tehet még a férfi a prosztatájáért?
- Minél több zöldséget érdemes fogyasztani! Ezek közül is a paradicsom élvezzen elsőbbséget a likopintartalom miatt! Állítólag nagyon hatásos a szója is.
- A kávé is segít a megelőzésben, ám nem szabad túl nagy mennyiségben fogyasztani – 4 csészénél ne legyen több!
- Legalább napi 15 mg cinket érdemes bevinni! (Diófélék, bab, tökmag bővelkednek benne.) A szelént és az E-vitamint viszont nem szabad túlzásba vinni!
- A sportolás beiktatása a mindennapokba és a dohányzás elhagyása is mérsékli a prosztatarák kockázatát.
- Kerülni kell a szűk alsóneműt!
- Az intimtorna (az alsótáji izmok megfeszítése, elernyesztése) is jótékony hatású!
Forrás: Babaszoba.hu