Az egészséges körmök erősek, sima a felületük és rózsaszínűek. Az olyan változások, mint az elszíneződés, a megvastagodás, a körmök puhábbá, lágyabbá válása, a lyukacsosság, a barázdáltság vagy a kidudorodás akár valamilyen egészségügyi állapotra is felhívhatják a figyelmet, így ezeket érdemes lehet az orvosnak is megmutatni.

(Kép forrása: Getty Images)
A körmök elszíneződése
A körmök egyik gyakori elszíneződése, ha sárgák lesznek – ez a University Hospitals szerint gombás fertőzés jele is lehet, ami a körmök megvastagodásához és morzsálódásához is vezethet. Egyes esetekben a megsárgult köröm olyan egészségügyi problémákhoz kapcsolódó tünet is lehet, mint a pajzsmirigy-betegségek, a májbetegség, a pangásos szívelégtelenség, a tüdőbetegség, a cukorbetegség vagy a reumás ízületi gyulladás. A világos, sápadt, halványabb körmök utalhatnak akár vérszegénységre vagy szívelégtelenségre, és szívbetegséget, oxigénhiányt is jelezhetnek a kék körmök.
A körmökön megjelenő fehér csíkokat vagy foltokat leukonychianak nevezik, amit kiválthatnak akár gyógyszerek vagy betegségek, esetleg cinkhiány, de a foltok teljesen ártalmatlan tünet is lehetnek. A leukonychia egyik típusa az úgynevezett Terry köröm, ami esetében a köröm nagyrésze kivilágosodik, fehérnek tűnik, kivéve egy keskeny rózsaszín sávot a hegyénél. Ez olyan egészségügyi állapotok jele is lehet, mint például májbetegség, veseelégtelenség, pangásos szívelégtelenség vagy cukorbetegség.
Érdemes még figyelni arra, ha a köröm alatt sötét vonalak jelennek meg, ami lehet valamilyen sérülés következménye, de melanomát, a bőrrák egy fajtáját is jelezheti.
Repedések, töredezések, mélyedések
A körmök berepedezését okozhatja gombás fertőzés, a körömlakk vagy a körömlakklemosó, illetve a különféle tisztítószerek, vegyszerek, de egyes esetekben pajzsmirigy-betegségre is utalhat. Ha a körmökön kis, pontszerű bemélyedések vannak, az gyakran a pikkelysömörhöz kapcsolódik, de előfordulhat egy hajhullással járó autoimmun betegség, az alopecia areata tüneteként is.
Beau-vonalaknak nevezik a körmökön vízszintesen keresztbefutó barázdákat, melyeket okozhat magas láz, stressz, cukorbetegség vagy érrendszeri problémák, tápanyaghiány, pikkelysömör vagy ekcéma, sérülés, fertőzés, de a kemoterápia mellékhatása is lehet.
Az, ha a körmök vékonyak vagy puhák előfordulhat vegyszerek, mosógatószer vagy körömlakklemosó miatt, de okozhatja B-vitaminok, kalcium vagy vas hiánya is.
Óraüveg köröm és kanálköröm
A körmök két ismertebb alaki változása az úgynevezett óraüveg köröm és a kanálköröm. Előbbinél a körmök a megnagyobbodott felső ujjpercek köré görbülnek, ami tünete lehet az alacsony véroxigénszintnek, de összefüggésbe hozható tüdő-, szív- és érrendszeri problémákkal, gyulladásos bélbetegséggel és májbeteséggel is. A Mayo Clinic szerint ez a tünet általában több év alatt alakul ki.
A kanálköröm esetében a körmök puhák lesznek és a széleiken felfelé kunkorodnak, hajolnak el. Ez gyakran a vashiányos vérszegénység tünete, de jelezhet egy májproblémát, a hemochromatosist.
(Források: uhhospitals.org, mayoclinic.org)