Család

Néhány ötlet, ha magad készítenél adventi naptárt

Ha úgy döntöttél, hogy idén magad készíted el az adventi naptárt, de még nincs hozzá ötleted, mutatunk néhányat, amit még gyorsan megcsinálhatsz.
2023. November 27.
(Kép forrása: Getty Images)

Hamarosan elkezdődik az adventi időszak: idén december első vasárnapján, tehát most hétvégén gyújtjuk meg a gyertyát az adventi koszorún. Péntek pedig már december elseje, így kikerülhetnek az adventi naptárak is.

Ahogy az adventi koszorú és a karácsonyfa, úgy az adventi kalendárium is német eredetű lehet – a Német Karácsony Múzeum (Deutsches Weihnachtsmuseum) oldala szerint a korai változatok gyakran nem is december első napjával indultak, hanem csak Mikulás napján, december 6-án (Szent Miklós-naptár) vagy éppen advent első vasárnapján. A jól ismert táblán lévő képeket, kisebb ajándékot vagy édességet rejtő kis ajtók típusú naptárak előtt használtak olyat is, aminél naponta egy új kép került ki a falra, a nagyon korai változatok pedig az ajtón lévő kréta-jelölések voltak, amikből minden nap letörölhettek egyet a gyerekek.

Az ismertebb, csokival töltött változatot a múzeum oldala szerint egy Gerhard Lang nevű férfinek köszönhetjük, aki az „adventi naptár feltalálójaként” vált ismertté. Ő olyan kalendáriumokat készített az 1900-as évek elejétől, amelyeknek már grafikai illusztrációi voltak, és az első csokoládés naptárt 1926-ból.

Az adventi naptárak népszerűsége pedig úgy tűnik, azóta is töretlen.

Korábban a Gyerekszoba Facebook-oldalán feltettünk egy kérdést olvasóinknak arról, hogy náluk szokott-e lenni adventi kalendárium. A közel nyolcvan válasz közül a legtöbben azt írták, hogy náluk lesz, illetve hogy van minden évben, tehát sokan tartják ezt a kedves adventi szokást.

Voltak, akik azt írták, hogy náluk amíg kicsik voltak a gyerekek, inkább addig volt rendszeresen naptár, míg mások elmondták, hogy náluk kifejezetten kérik a nagyobb gyerekek, a nagykamaszok is.

Kérdésünkben arra külön nem tértünk ki, hogy hányan választanak készen kapható, csokival töltött kalendáriumot, és hányan készítenek inkább saját változatot belőle, de azok közül, akik otthon csinálnak adventi naptárt, többen elárulták, hogy náluk milyen szokott lenni/milyen lesz az idei.

Az ő ötleteikből is szemezgettünk néhányat, amit még el tudtok készíteni advent előtt, és egy képes galériában is mutatunk még néhány változatot, köztük egyszerűbb, „last minute” darabokat is.

Fadíszítős naptárak

Az egyik édesanya írt arról a díszítős naptárról, amit másfél éves kislánya kap: „filc díszeket fog minden nap feltenni tépőzárral egy nagy filc fenyőfára, és minden este olvasunk neki egy adventi mesét” – osztotta meg az ötletüket, ami egy közös program is.

Hasonló kalendárium van egy másik olvasónknál is, akiknél szintén minden nap egy új dísz kerül egy filc karácsonyfára, és náluk is van egy esti mesés kalendárium is, és még egy hagyományos csokis is.

Az élményekkel töltött naptár

A kalendárium kinézete mellett az is fontos kérdés, hogy mit rejtsünk bele ajándékként. Szuper ötlet az élményekkel megtöltött adventi naptár is, amit akár néhány nappal előbb is el lehet még készíteni. „Nálunk édesség helyett általam készített kis kártyák vannak benne. Például: Ma társas napot tartunk, Ma habos kakaót iszunk reggelire, Ma színházba megyünk” – írta egy olvasónk, akinél valószínűleg már több éve készül ilyen kalendárium, mert hozzátette, hogy minden évben sok új ötletre van szüksége.

Hasonló naptárt készít az egyik édesanya, akinél kis ajándékokat, élmény programok és nasik kerülnek vegyesen az egyes napokra.

Az újra használható zsákok

A számozott zsebes és zsákos saját készítésű naptárak azért nagyon jók, mert évről-évre újra fel lehet tölteni ezeket. A válaszok alapján ezekbe is vegyesen kerülnek édességek, versek, rövid mesék, kisebb játékok. Az egyik édesanya pedig egy-egy zsákba elrejti idén a három vágyott legó-figurát is kisfiának.

Alább pedig még néhány ötletet találsz képgalériánkban:

12 fotó megtekintése