Család

Az elsősök sikítozva nézték végig, mit művel a tanár néni – Ezt a leckét sosem felejtik el

A fiatal tanár "ámokfutása" minden bizonnyal mély nyomott hagyott az alsósokban, és mindig emlékezni fognak a leckére. Sokkal több ilyen pedagógusra lenne szüksége a világnak.
tanárnő az iskolában

Fotó: GettyImages

Kay Sloan egy amerikai pályakezdő tanár, aki még csak néhány éve van a pályán, de biztosan az első– és másodikosok kedvence. TikTok videóját elnézve legalábbis nem tudunk mást elképzelni. A fiatal pedagógus egy gyakorlati példával szemléltette az írásóra leckéjét, aminek nem csak óriási rendetlenség, de hatalmas nevetés is lett a vége.

Az alsósok számára biztosan maradandó emlék marad az említett tanóra és valószínűleg azt is örökre a fejükbe vésték, hogy miért van jelentősége a részleteknek, ha leírásról van szó, akár szóban, akár írásban.

A kicsik feladata az volt, hogy pontos leírást készítsenek arról, hogyan kell elkészíteni a mogyoróvajas-lekváros szendvicset, de a legtöbben túlságosan is elnagyoltan fogalmazták meg, kihagyva az utasításokból a tányér és a kenőkés használatát vagy azt, hogy hova is kell kerülnie a feltéteknek. Sloan ezek alapján kezdte el összeállítani a szendvicset, aminek az lett a vége, hogy kézzel kanalazta ki a lekvárt az üvegből, majd a kenyér csomagolására, aztán a karjára kente a krémeket. A gyerekek végig sikoltozták és nevették az előadást, ami tökéletes példája annak, hogyan lehet a legkisebbek számára szórakoztatóvá tenni a tanulást.

Miért jön jól ez a lecke az életben is?

A világ egyre összetettebb és bonyolultabb, a gyerekeknek pedig meg kell tanulniuk eligazodni benne, kifejezni a saját érzelmeiket és a szükségleteiket. A világos és részletes kommunikáció nem csak az íráskészségről szól, mindenre hatással van. Ezáltal el tudják magyarázni a problémájukat, de hatással van az önkifejezésre és a magabiztosságra is.

A szülők dolga is könnyebb, ha ezt megtanulják a gyerekek, mert sokan tudják, a serdülőkkel való beszélgetés néha felér egy rejtély megoldásával. Amikor érdeklődni próbálunk arról, hogy milyen napjuk volt vagy hogyan szereztek egy sérülést, de csak egyszavas válaszokat kapunk és soha nem egy összetett mondatot.

Otthoni gyakorlatok, amivel te is taníthatsz

Lehet, hogy jól szórakoztál Kay Sloan videóján, de azért nem szeretnéd te magad is prezentálni otthon azt a felfordulást, amit a mogyoróvajas szendvics elkészítése okozna, ezért itt van néhány kevésbé ragacsos, de hasonlóan érzékletes gyakorlat a leíró részletek fontosságának hangsúlyozására.

1. Instruáljon a gyereked

Kérd meg a gyermekedet, hogy írja le lépésről lépésre, hogyan kell valami egyszerű dolgot megcsinálni (pl. építőkockákból építeni vagy egy rajzot megrajzolni). Ezután pontosan a leírtak alapján kövesd az utasításokat – semmit ne egészíts ki, ne találgass. Az eredmény valószínűleg megmutatja majd, hol maradtak ki fontos részletek.
Ez azért működik remekül alsósoknál, mert inkább egy vicces játék lesz belőle, nem pedig unalmas írásgyakorlat. Ráadásul a közös nevetés pozitív élménnyé teszi a kommunikációs készségek fejlesztését.

2. Legyél robot

Változz át „robottá”, aki csak a nagyon pontos utasításokat érti meg. Kérd meg a gyermekedet, hogy vezessen végig egy egyszerű feladaton, például a játékok elpakolásán vagy az asztal megterítésén. Azt csináld, amit mond, mindent szó szerint értelmezve. Ha például azt mondja, „tedd le a kanalat oda”, akkor pontosan oda tedd, ahová mutat, anélkül hogy feltételeznéd, milyen irányban kell állnia. Amikor a kanalat fejjel lefelé vagy oldalra elfordítva helyezed le, megértik majd, miért fontosak a pontos utasítások.

 

(forrás: Mother.ly)