
kommunikáció


Ezeket kérdezd a gyerektől ahelyett, hogy „Milyen napod volt?”
Néhány kérdés, amit feltehetünk a sablonok helyett.
Nehezen értesz szót a tinédzsereddel? Lehet, hogy ezeket a klasszikus hibákat követed el
Nem figyelsz rám – biztos, hogy te is mondtad már számtalanszor ezt a mondatod, ha kamasz gyereked van. Utána azonnal jön a lelkiismeret-furdalás: folyton rosszat mondok.
Lassabban fejlődnek a Covid alatt született babák?
Egy tanulmány megállapította, hogy a 2020-ban született gyerekek kevésbé tudnak mutogatni, teljes szavakat mondani vagy búcsút inteni, mint a járvány előtt született babák.
Ezeket kérdezd inkább a gyerektől ahelyett, hogy ”Mi volt ma az iskolában?”
Ha bővebb választ szeretnénk kapni, mint a ”Semmi”, vagy a ”Minden oké volt”, érdemes inkább a következő kérdéseket feltenni iskola után.
16 dolog, amit kerülj, ha egy kamasszal kommunikálsz – Jocó bácsi tippjei a jobb szülő-gyerek kapcsolatért
Mi romlik el kamaszkorban a szülő-gyerek kapcsolatban, és hogyan lehet megjavítani? Jocó bácsi ad tanácsokat a kamaszok megnyitásához.
A szülők mindenhol a világon ugyanazon a hangon beszélnek a kisbabákhoz
Mindegy a világ melyik részéről, melyik kultúráról beszélünk, a szülők ugyanazt a hangmagasságot és hangszínt használják, amikor a kisbabájukhoz beszélnek vagy énekelnek.
Így lehet szófogadó a gyereked – a nevelés ősi trükkjei
Miért ilyen küzdelmes ez? Miért nem fogad szót? Mit csinálok rosszul? - tette fel a kérdést egy amerikai édesanya lánya nevelésével kapcsolatban, majd könyvet írt a válaszokból, amiket más kultúrák édesanyáinál talált meg.
6 mondat, ami varázsigeként működik a nevelésben
A gyerekeket nehéz fegyelmezni, ez nem újdonság. De néhány egyszerű, erőteljes szülői üzenetet közvetítő mondat olykor csodát tesz.
Tippek, hogy jobb hallgatósága lehess a gyermekeidnek
Gyakran kerül szóba, hogy mennyire fontos meghallgatni a gyereket. Ez gyakran egy olyan képet hív elő, amikor a szülő és a gyermek a konyhaasztal mellett ülnek, a szülő kérdez, a gyerek válaszol, és a szülő meghallgatja.
Beszélgetésindító tippek a gyerekekhez, életkoronként
Hogyan érdemes beszélgetést kezdeményeznünk a Milyen napod volt? és a Mi volt ma az iskolában? kérdések helyett, hogy valóban meséljen is a gyermekünk?
39 beszélgetésindító, ami túlmutat a megszokott szülői kérdéseken
Ha úgy érzed kifogytál a kérdésekből és túl sokszor csak egy vállrándítás a válasz, akkor érdemes máshogy beszélgetést kezdeményezned a gyerekkel.
Ezért gügyögnek, beszélnek a kisbabák a plüssjátékokhoz
A babák ugyanúgy megpróbálhatnak kommunikálni bizonyos tárgyakkal (például játékokkal), mint az emberekkel. Hogy döntik el, hogy mi élő, és mi nem?
6 lélektanilag káros dolog, amit a szülők mondanak a gyerekeiknek anélkül, hogy észrevennék
Szülőként néha, akaratunk ellenére is mondunk olyan mondatokat, amelyek ártalmasak. Még ha nem is vagyunk tudatában annak, hogy mennyire rombolóak lehetnek ezek a mondatok, érdemes ránéznünk azért, hogy megértsük, a szavaknak erejük van.
Mikor kezd rámutatni a baba a dolgokra?
A babák már sokkal korábban elkezdenek kommunikálni, mint hogy kimondanák az első szavukat. Eleinte sírással jelzik, ha valamire szükségük van, majd amikor már jobban tudják kontrollálni kezeik mozgását, gesztusokat is használni kezdenek.
Mondatok, amelyek megkönnyítik a kommunikációt a gyerekkel
Beszélgetni a gyermekeddel könnyű, hiszen annyi gondolata van mindenről, és annyi kérdése. A gyerekek teljesen máshogy látják a világot. De néha nagyon nehéz a megfelelő szavakat megtalálni a beszélgetéshez.